دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اثرات تروما بر مغز دختران و پسران متفاوت است

اخبار ارتوپدی، تروماتولوژی


• تیم نیومن
• ترجمة نادر اکبری

تحقیق انجام شده از سوی دانشکدة پزشکی دانشگاه استنفورد تفاوت‌های جالب توجهی را در مغز دختران و پسران در پی استرس تروماتیک کشف کرده است. این یافته‌ها می‌توانند به طراحی مداخلات خاص مبتنی بر جنسیت در تروما کمک کنند.
اختلال استرس پست‌ - تروماتیک (PTSD) نوعی اختلال اضطراب است که بر اثر یک حادثة مشخصاً هراس‌‌انگیز، استرس‌زا یا پریشانی‌آور بروز می‌کند.
علایم این تروما شامل به یاد آوردن ناگهانی خاطرات بازمانده از حادثه، احساسات منفی فرد در مورد شخص خویش، اشکال در حفظ ارتباطات و احساس منکوب کنندة گناه است.
در حال حاضر در ایالات متحد آمریکا بنا بر تخمین‌ها 24.4 میلیون نفر، یعنی حدود 8 درصد کل جمعیت کشور از PTSD رنج می‌برند.
ساز و کار دقیق پشت PTSD ناروشن است؛ مشابهاً این موضوع که چرا برخی افراد پس از تجربة تروما دچار PTSD می‌شوند و دیگران خیر، چندان شناخته شده نیست.
هنوز سؤالات زیادی برای جواب دادن وجود دارد.

تفاوت‌های جنسیتی در PTSD
مطالعات پیشین نشان داده‌اند که. امکان ابتلاء به اختلال PTSD در میان دختران دارای تجربة تروما بیشتر از پسرانی است که چنین تجربه‌ای را در زندگی داشته‌اند
تیمی از محققان اخیراً مطالعه‌ای را برای بررسی مشروح دلایل پشت این تفاوت جنسی در موضوع تروما انجام دادند. نتایج مطالعه به تازگی در نشریة افسردگی و اضطراب / Depression and Anxiety منتشر شده است.
برای رسیدن به درک بهتر از تغییرات مغز در PTSD، محققان از 59 نمونة شرکت کننده در مطالعه که در سنین 9 تا 17 سالگی بودند MRI گرفتند.
از کل نمونه‌ها، 30 نفر دچار علایم تروما بودند (14 دختر و 16 پسر)؛ 5 نفر از این نوجوانان تجربة یک اپیزود از تروما را داشتند، در حالی که دیگران تجربة دو مورد یا بیشتر آن را داشته یا ترومای مزمن را تجربه کرده‌ بودند. 29 نمونة دیگر مطالعه تجربة تروما نداشتند (15 دختر و 14 پسر) و به عنوان گروه کنترل در مطالعه شرکت داشتند.
گروه نوجوانان دارای تجربة تروما و گروه کنترل از نظر سن و IQ مشابه بودند.
وقتی نتایج اسکن‌های MRI تجزیه و تحلیل شد، در مغز دختران و پسران گروه کنترل هیچ‌گونه تفاوتی دیده نشد. در حالی که در گروه تروما، تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای مشاهده شد.
این تفاوت‌های جنسیتی بارز در ناحیه‌ای از اینسولا – ناحیه‌ای در مغز که گمان می‌رود برای طیفی از فرآيندها شامل هموستاز و عوامل هیجانی مهم باشد – دیده شد. بخش مشخصی از اینسولا که قابل توجه‌ترین تفاوت‌ها را نشان می‌داد تحت عنوان شیار مدور قدامی شناخته می‌شود.

تغییرات خاص جنسیتی در مغز
در مقایسه با پسران گروه کنترل، شیار مدور قدامی از نظر حجم و سطح در پسران دارای تجربة تروما بزرگ‌تر بود. در مقابل، حجم و سطح همین ناحیه از مغز در دختران گروه تروما در مقایسه با دختران گروه کنترل کوچک‌تر بود.
این یافته‌ها بر پایة کار پیشین قرار دارد که در ناحیة اینسولای افراد دچار PTSD تغییرات نامحسوسی را یافته است.
نویسندة ارشد مطالعه، دکتر ویکتور کاریون / Victor Carrion، استاد رشتة روان‌پزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه استنفورد می‌گوید: "چنین به نظر می‌رسد که اینسولا نقشی کلیدی در توسعة PTSD بازی می‌کند. تفاوتی که ما در مغز دختران و پسران دارای تجربة ترومای پسیکولوژیک مشاهده کردیم مهم است زیرا می‌تواند در توضیح تفاوت‌های علایم تروما در بین دو جنس مذکر و مؤنث کمک کننده باشد."
خانم مگان کلابیوند / Megan Klabunde، نویسندة رهبر مطالعه، معتقد است که نتایج مطالعه اهمیت رویکرد مبتنی بر جنسیت را در درمان PTSD نشان می‌‌دهد. او می‌گوید، اگر تغییرات مغز در دو جنس متفاوت باشد، "این امکان وجود دارد که پسران و دختران علایم متفاوتی را در تروما نشان دهند و آنها ممکن است از رویکردهای درمانی متفاوتی سود ببرند."
وقتی ما از دوران کودکی به سال‌های نوجوانی و بعد از آن می‌رسیم، اینسولا گرایشی به کاهش حجم نشان می‌دهد. بنابراین، یافته‌های فعلی دلالت بر این دارد که وقایع تروماتیک ممکن است در سرعت بخشیدن به سالخوردگی کورتیکال در مغز دختران نقش داشته باشند.
دکتر کلابیوند می‌گوید: "برخی مطالعات عنوان می‌کنند که میزان بالای استرس می‌تواند به بروز بلوغ زودرس در دختران کمک کند."
اگرچه مطالعه به نتایج مهمی دست یافته و تفاوت‌ها را به روشنی بیان کرده است، محققان درصدند پژوهش خود را گسترش ببخشند. آنها امیدوارند مطالعه‌ای طولی طراحی کنند که در آن افراد دچار تروما را بتوان در یک دورة زمانی طولانی‌تر برای فهم تغییرات به صورت مشروح مورد بررسی قرار داد./

وقتی تصویر دقیق‌تری از موضوع به دست بیاید، درمان‌های خاص مبتنی بر جنسیت در نهایت برای بهبود دورنمای افراد مبتلاء به PTSD در هر دو جنس ایجاد خواهد شد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.