دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ارتریت روماتوئید با هیدروژل جدید درمان می‌شود

نتیریک اکساید، اکسید نیتریک، آرتروز، ارتریت روماتوئید، هیدروژل، مدل موشی، بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی، مایع سینوویال، انتقال گاز، مایع مفصلی

اکسید نیتریک شبیه یک شمشیر دو لبه است. نیتریک اکساید التهاب را تنظیم و از بدن ما با کشتن پاتوژن‎های اضافی محافظت می‎کند

اخبار روماتیسم / روماتولوژی

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

یک درمان ساده و در عین حال مؤثر برای ارتریت روماتوئید ممکن است در پیش رو باشد. محققان اکنون یک هیدروژل جدید ساخته‎اند که می‎تواند مایع اضافی مفصل را که باعث ایجاد بیماری می‎شود جذب کرده و همچنین دارو را به مفاصل آسیب دیده برساند. این ژل که توسط محققان انستیتو علوم پایه (IBS) در جمهوری کره ساخته شده، از طریق پاسخگویی به اکسید نیتریک کار می‎کند، که گازی است که با توسعۀ بیماری ارتریت روماتوئید مرتبط شده است.
تیم تحقیق اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "مواد پیشرفته" منتشر کرده است.
ارتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که تخمین زده می‌شود فقط در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابه 1.5 میلیون نفر است. بر مبنای اعلام "بنیاد ارتریت (آرتروز)"، ارتریت روماتوئید در میان زنان تقریباً سه بار بیشتر از مردان شیوع دارد، و امکان ابتلا زنان به این بیماری در سنین کمتر نیز بیشتر است.
در ارتریت روماتوئید سیستم ایمنی به اشتباه بافت سالم مفصل را مورد حمله قرار می‎دهد و این حمله بدواً در مفاصل دست، مچ، آرنج، زانو، مچ پا و خود پا صورت می‎گیرد.
این وضعیت می‎تواند به‌تجمع مایع سینوویال منجر شود. اگرچه مایع سینوویال به طور معمول به لیز شدن مفاصل و آسان‌تر شدن حرکت آنها کمک می‎کند، وجود مقادیر زیاد آن می‎تواند سبب بروز ورم و درد گردد.
مطالعات پیشین عنوان کرده‎اند که اکسید نیتریک بازیگری کلیدی در ارتریت روماتوئید محسوب می‎شود.
رهبر مطالعه وُن جونگ کیم / Won Jong Kim، از "مرکز خودآموزی و پیچیدگی" در IBS می‎گوید، "اکسید نیتریک شبیه یک شمشیر دو لبه است. نیتریک اکساید التهاب را تنظیم و از بدن ما با کشتن پاتوژن‎های اضافی محافظت می‎کند."
وی اضافه می‌کند، "به هر جهت، در مقادیر زیاد این ماده سمی است و می‎تواند سبب ارتریت روماتوئید و همچنین دیگر بیماری‌های خودایمنی، بیماری قلبی عروقی و سرطان شود."

هدف گرفتن نیتریک اکساید با هیدروژل
با این زمینۀ ذهنی، کیم و همکارانش بر آن شدند تا راهکار درمانی جدیدی برای ارتریت روماتوئید توسعه دهند که اکسید نیتریک را هدف قرار می‎دهد، و تنظیماتی جدا از درمان‎های کنونی برای بیماری داشته باشد که مقدمتاً شامل استفاده از داروهای ضد التهابی است.
نتیجۀ کار هیدروژلی است که زمانی که گاز انتقالی جریان خون را ترک کرده و به دیگر مولکول‎ها متصل می‎شود، به نیتریک اکساید پاسخ می‎دهد.
هیدروژل مزبور حاوی پلی‎اکریلامید - یک پلیمر محلول در آب اکریلامید - و عامل اتصال متقابل جدیدی به نام NOCCL است.
محققان توضیح می‎دهند که NOCCL ارتباط میان مولکول‎های اکریلامید را شکل داده، "شبکه‎هایی" ایجاد می‎کند که می‎تواند مولکول‌های دارو را گرفته و نگه دارد. در پاسخ به اکسید نیتریک، شبکه‌ها تغییر شکل می‎دهند که آنها را قادر می‎سازد تا مولکول‎های دارو را آزاد کرده و مایع را جذب کنند.
تیم تحقیق می‎گوید به این طریق هیدروژل می‎تواند به درمان ارتریت روماتوئید کمک کند. این ژل می‎تواند داروها را به نقاط آسیب دیده برساند و مایع سینوویال را جذب کند و به این طریق باعث کاهش ورم و درد شود.
محققان اکنون در صدد آزمایش یک شکل در اندازۀ نانوی هیدروژل در مدل‎های موشی ارتریت روماتوئید هستند.
اگر نتایج آزمایش آنها با موفقیت همراه باشد، ما یک گام به دارویی موضعی برای این بیماری نزدیک شده‎ایم.

توضیح مترجم: هیدروژلی نوعی ژل است که جزء مایع آن از آب تشکیل می‎شود.

Source:
Rheumatoid arthritis could be treated with a novel hydrogel
By Honor Whiteman
Published Fri 13 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.