دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مالتیپل اسکلروزیس (MS) – میکرب روده چه نقشی دارد؟

مالتیپل اسکلروزیس، MS، میلین، انحطاط عصبی، مبکرب روده، میکروبیوم، میکروبیوتای روده، اکرمانزیا موسینیفیلیا، اسینتوباکتر کالکواستیکوس، پی. دیستانوزیس

میکروبیوم‎ها بسیار انعطاف‌پذیر هستند. شما می‎توانید نسبتاً به سادگی میکروبیوم را در افراد دچار MS یا مستعد ابتلا به آن تغییر دهید - کاری که در مورد ژنتیک این افراد نمی‎توان انجام داد. این رویکردی جادویی نیست، اما مفید است

اخبار مالتیپل اسکلروزیس

• ماریا کوهوت
• ترجمه نادر اکبری

تحقیق جدید به ارتباط میان نمایۀ میکربی روده و توسعۀ مالتیپل اسکلروزیس (MS) می‌پردازد. اگرچه پیشتر به وجود این ارتباط اشاره شده است، اکنون محققان بر نقش خاصی تمرکز می‎کنند که برخی میکرب‎ها در ایجاد این بیماری دارند.
بر مبنای تخمین‎ها 2.3 میلیون نفر در سطح جهان دچار MS هستند، که نوعی بیماری خودایمنی است که بر مبنای "اشتباه" سیستم ایمنی مشخص می‎شود - فرآیندی که در آن میلین، پوشش اطراف عصب‎ها، به عنوان "جسم بیگانه" تلقی شده و به اشتباه از طرف سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می‎گیرد.
بدبختانه علی‎رغم شیوع بالای این بیماری، دانش کمی در مورد MS وجود دارد و در حال حاضر نوعی بیماری غیر قابل درمان محسوب می‎شود. درمان‎ها به میزان زیادی نشانه‎های بیماری را دنبال می‎کنند، و هدف آنها ایجاد سهولت در مدیریت بیماری است.
تحقیقات پیشین اشاره کرده‎اند که مردم دچار تشخیص MS دارای یک نمایۀ خاص میکربی روده هستند، که نشان می‎دهد میزان برخی باکتری‎ها در رودۀ افراد دچار MS بیشتر است در حالی که سطح دیگر باکتری‌ها به شکل غیر معمولی پایین است.
یک تحقیق جدید از  سوی دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، که توسط دکتر سرجیو بارانزینی / Sergio Baranzini، هدایت شد، یک گام پیشتر رفته و به اهمیت برخی از این میکرب‎ها برای سیستم ایمنی پرداخته است.
خانم دکتر ایگل سکاناوایکیوت / Egle Cekanaviciute، دیگر محقق درگیر در این مطالعه، توضیح می‎دهد که وی و همکارانش علاقمند بودند تا گامی بیشتر از مشخص کردن وجود صرف این ارتباط به پیش بردارند.
وی می‎گوید:
"مطالعات می‎گویند   تعداد زیادی میکرب هست، ‘این میکرب‎ها در بیماران دچار این بیماری افزایش پیدا می‎کنند، و باکتری‌های دیگری دچال کاهش می‎شوند.’ و در اینجا متوقف می‎گردند. ما می‎خواستیم بیشتر بدانیم: آیا ما باید مراقب آن دسته از میکرب‎ها که اضافه می‎شوند باشیم چرا که مضرند یا باید به باکتری‎های دیگر بپردازیم که کاهش پیدا می‎کنند زیرا که احتمالاً اینها مفیدند؟"
یافته‎های محققان در چاپ آنلاین "اقدامات آکادمی ملی علوم" منتشر می‎شود.

میکروبیوم روده با سیستم ایمنی ‘حرف’ می‎زند
به عنوان بخشی از مطالعه محققان میکربیوم رودۀ 71 نفر مبتلا به MS را تجزیه و تحلیل کردند. آنها همین کار را در مورد 71 نفر دیگر که مبتلا به MS نبودند انجام دادند (گروه کنترل).
پس از مشخص کردن اینکه چه میکرب‎هایی در رودۀ افراد دچار MS بیشتر است، و کدام میکرب‎ها در سطح کمتری در رودۀ آنها یافت می‎شود، محققان در محیط آزمایشگاهی به تلاش در این مورد پرداختند که نقش هر یک از این میکرب‎ها را مورد بررسی قرار دهند.
ابتدا آنها تست کردند که آیا این میکرب‎ها می‎توانند با سلول‎های سیستم ایمنی انسان برای تبدیل آنها به حمایت از التهاب یا ضد آن فعل و انفعال کنند یا خیر. تیم تحقیق ثبت کرد که اکرمانزیا موسینیفیلیا و اسینتوباکتر کالکواستیکوس، که به میزان زیادی در رودۀ بیماران دچار MS وجود دارند، باعث تقویت پاسخ التهابی می‎شوند.
همزمان پاراباکتریودس دیستانوزیس - که به شکل غیر نرمال سطح آن در سیستم‌های افراد دارای تشخیص ابتلا به MS پایین است باعث ایجاد پاسخ‎های منظم ایمنی می‎گردند.
در مرحلۀ بعد برای درک نقشی که این باکتری‌ها در هنگام فعل و انفعال با کل سیستم ایمنی بازی می‎کنند، محققان به انجام آزمایش‎هایی در موش‎ها پرداختند.
نتایج مشابه بود: ای. موسینیفیلیا و ای. کالکواستیکوس باعث تحریک ایجاد پاسخ التهابی ‎شدند، در حالی که پی. دیستانوزیس به ایجاد یک تأثیر ضد التهابی منجر شد.
از این نقطه به بعد تیم تحقیق بر آن شد تا ببیند که چطور یک میکروبیوم رودۀ خاص MS در کلیت خود می‎تواند بر انحطاط عصبی مؤثر باشد. با استفاده از موش‌هایی که به شکل مصنوعی مبتلا به MS شده بودند، محققان عمل پیوند میکروبیوتای مدفوع را انجام داده و اثرات سطح میکرب را بر سیستم ایمنی حیوانات بررسی کردند.
محققان پی بردند که میکروبیوم خاص MS پیوند شده به کاهش قابل ملاحظه‌ای در سلول‎های تنظیم کنندۀ ایمنی منجر می‎شود. این عمل همچنین باعث تسهیل انحطاط عصبی شد که در آن بر مبنای اعلام تیم تحقیق ممکن است اشاره‌ای به ارتباط واقعی میان میکربیوم روده و توسعۀ بیماری MS وجود داشته باشد.

‘در مسیر صحیح’ برای درمان بهتر
این یافته‌ها توسط مطالعۀ دیگری که نتایج آن نیز در PNAS آنلاین منتشر شده است، تقویت می‎شود. مطالعۀ دوم - که توسط محققان انستیتوهای ماکس پلانک در آلمان انجام شد و خانم دکتر سکاناوایکیوت و دکتر بارازینی در آن مشارکت داشتند - نتایج بسیار مشابهی داشته است.
مطالعۀ مزبور ثبت کرده است که پیوند میکروبیوم خاص MS علایم این بیماری را در موش‎های آزمایشگاهی که بیماری در آنها القاء شده بود، تشدید می‎کند.
دکتر سکاناوایکیوت توضیح می‎دهد، "دو گروه متفاوت، با استفاده از کوهورت جداگانه و بیماران و گروه کنترل مجزا، و دو مدل موشی متمایز بیماری، به نتایج بسیار مشابهی رسیدند. این یافتۀ بسیار نویدبخشی است که ما در مسیر درست قرار گرفته‎ایم."
دانشمندان می‎گویند اگرچه آنها این را نمی‎گویند که میکروبیوم روده تنها مقصر در ایجاد بیماری MS است، این را مطرح می‎کنند که میکروبیوم روده می‎تواند نقشی مهم در تکامل این بیماری داشته باشد.
خانم دکتر  سکاناوایکیوت می‌گوید: "روشن بگویم، ما فکر نمی‎کنیم که میکروبیوم تنها محرک ایجاد MS است. اما چنین به نظر می‎رسد که میکرب‎های روده می‎توانند باعث وخامت بیماری یا بهبود آن شوند - و این کار را از طریق هل دادن فرد دارای پیش‌زمینۀ ژنتیکی ابتلا به بیماری به ابتلا به آن یا ایمن نگه داشتن وی انجام می‎دهند."
محققان می‎نویسند که تحقیقات آینده باید تمرکز بیشتری بر شناسایی مکانیسم خاص درگیر در مورد ارتباط میان توسعۀ MS و میکروبیوم روده انجام شود. برای مثال، آنها به وجود برخی میکرب‌های روده اشاره می‎کنند که سیستم ایمنی را برای واکنش شدید به میلین از طریق تولید مولکول‎هایی که می‎توان برای پروتئین‌های خاص میلین گرفت، "گول" می‎زنند.
دکتر بارانزینی می‌گوید که این یافته‌ها به کمک تخقیقات بیشتر ممکن است به دانشمندان برای یافتن درمان‎های مؤثرتر کمک کننده باشد.
او می‎گوید: "میکروبیوم‎ها بسیار انعطاف‌پذیر هستند. شما می‎توانید نسبتاً به سادگی میکروبیوم را در افراد دچار MS یا مستعد ابتلا به آن تغییر دهید - کاری که در مورد ژنتیک این افراد نمی‎توان انجام داد. این رویکردی جادویی نیست، اما مفید است."

Source:
Multiple sclerosis: What role do gut microbes play?
By Maria Cohut
Published: Tue 12 Sep 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.