دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پوکی استخوان از چه زمانی آغاز می‌شود؟

اخبار استخوان / اُرتوپدی

ترجمه دکتر رویا وکیلی

هنگامی‌ که ما به پوکی استخوان فکر می‌کنیم، به طور معمول از آن به عنوان افزایش شکنندگی استخوان که افراد مسن‌تر را درگیر می‌کند یاد می‌کنیم. اما بر اساس یافته‌های آکادمی اطفال آمریکا  پایه و اساس این وضعیت در اوایل دوران کودکی و نوجوانی گذاشته می‌شود. به همین خاطر این سازمان بر اهمیت سلامت استخوان در دوران کودکی تأکید می‌کند.
محققان آکادمی اطفال آمریکا گزارش خود را در مجلۀ اطفال منتشر کرده‌اند و راهکارهای ارائه شده توسط آنها می‌تواند توسط متخصصان اطفال برای کمک به سلامت استخوان کودکان مورد استفاده قرار گیرد.
به گفتۀ محققان، پوکی استخوان یک علت عمدۀ مرگ و تحمیل بار اقتصادی در سراسر جهان است. تخمین زده می‌شود که تا سال 2020 میلادی نیمی از آمریکایی‌های 50 ساله یا مسن‌تردر معرض خطر شکستگی استئوپروز باشند.اگرچه پیشتر تصور می‌شد که این شرایط یکی از ویژگی‌های پیری است، در حال حاضر کارشناسان پزشکی می‌گویند این اتفاق ریشه در دوران کودکی دارد، و اقدامات پیشگیرانه‌ای می‌تواند در این باره صورت گیرد.علاوه بر این، تیم پژوهش می‌گوید: "رسیدن به جرم قابل توجهی در استخوان در دوران کودکی، مهم‌ترین عامل تعیین کنندۀ سلامت اسکلتی مادام‌العمر است."
هرچند رسوب مواد معدنی استخوان در دوران بارداری شروع می‌شود، محتوای مواد معدنی استخوان /BMC از زمان تولد تا بزرگسالی 40 برابر افزایش می‌یابد، با حداکثر تودۀ استخوانی در نزدیکی پایان دهۀ دوم زندگی.
حدود 70٪ واریانس در تودۀ استخوانی به عوامل ژنتیکی مربوط می‌شود اما به عقیدۀ پژوهشگران، جذب مواد مغذی کلسیم، ویتامینپروتئین، سدیم نوشابه‌های گازدار از عوامل مؤثر به شمار می‌روند. البته ورزش، سبک زندگی، حفظ وزن، سلامت بدن و وضعیت هورمونی هم در کنار نوع تغذیه بر سلامت استخوان فرد تأثیرگذار هستند.
مصرف شیر در دوران کودکی با BMC بالاتر و خطر شکستگی کمتر در بزرگسالی مرتبط است و به گفتۀ محققان 99٪ از کل کلسیم بدن در استخوان قرار دارد.

کودکان باید مصرف کلسیم و ویتامین D را افزایش دهند
به منظور بررسی بیشتر اهمیت سلامت استخوان در دوران کودکی، محققان AAP جذب استخوانی در دوران نوزادی، کودکی و نوجوانی را مورد بررسی مجدد قرار دادند تا بتوانند در زمینة راهکارهای سلامت استخوان به متخصصان اطفال توصیه‌هایی ارائه دهند.
بنا به گفتۀ تیم تحقیقات، منبع اصلی تغذیۀ نوزاد باید شیر انسان باشد واگر این امکان وجود نداشته باشد، تغذیه با شیر خشک توصیه می‌شود. منبع اصلی کلسیم در رژیم غذایی بعد از سال اول زندگی، شیر و سایر محصولات لبنی است که جذب 80-70٪ کلسیم از این طریق صورت می‌گیرد.
بر اساس گزارش آنها، محققان توصیه می‌کنند که متخصصان اطفال از کودکان و نوجوانان بخواهند که مصرف روزانۀ کلسیم و غذاها و نوشیدنی‌های حاوی ویتامین D را که شامل شیر بدون چربی و ماست کم چرب می‌شود، افزایش دهند.
مؤسسة پزشکی مصرف بیشتر ویتامین D را توصیه می‌کند اما از غربالگری جهانی برای کمبود ویتامین D در کودکان سالم پشتیبانی نمی‌کند. در عوض می‌گویند که چنین غربالگری باید برای کودکان و نوجوانانی که در محدودۀ زمانی معین دچار شکستگی استخوان شده‌اند یا با شرایط پزشکی خاص که با کاهش تراکم استخوان همراه بوده انجام شود.
علاوه بر این، محققان می‌گویند متخصصان اطفال باید در مورد ورزش کودکان جویا شوند و آنها را به انجام فعالیت‌های ورزشی مثل پیاده‌روی، رقص و دویدن که باعث سلامت استخوان می‌شوند تشویق نمایند.
به عنوان بخشی از گزارش خود، آنها می‌گویند مصرف کلسیم مکمل برای کودکان سالم توصیه نمی‌شود اما افزایش مصرف آن در رژیم غذایی به شدت لازم است./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.