دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پوکی استخوان: دستورالعمل پیشگیری از شکستگی استخوان به روز ‌شد

اخبار استخوان / اُرتوپدی

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

برای کاهش خطر شکستگی لگن و مهره‎ها در زنان دچار پوکی استخوان، دکترها باید آنان را با بیس‎فسفونات‎های رزیدرونات، الیندرونات یا زولدرونیک اسید، یا متناوباً با عامل بیولوژیک دنوزومب درمان کنند.
این توصیۀ مؤکد در دستورالعمل بازبینی شدۀ کالج پزشکان آمریکا (ACP) برای پیشگیری از شکستگی در مردان و زنان مبتلا به پوکی و چگالی (تراکم) کم استخوان قید شده است.
دکتر جک اینده / Jack Ende، رییس ACP همچنین اصرار دارد که، "پزشکان در صورت امکان باید برای بیماران دچار استئوپوروز در تمامی موارد ممکن داروهای ژنریک تجویز کنند و باید در مورد اهمیت پایبندی به روند درمان به ویژه در مورد بیس‌فسفونات‎ها توضیح دهند"
تجدید نظر مزبور شواهد درمانی شامل داروهای جدید و عوامل بیولوژیک را که از سال 2008 در متن دستورالعمل وارد شده‎اند لحاظ می‎کند.
دستورالعمل جدید که تأیید "آکادمی پزشکان خانواده آمریکا" را با خود دارد شش توصیه ارائه می‎دهد: دو مورد که در کلاس توصیه‎های مؤکد قرار می‌گیرد چرا که توسط شواهد دارای کیفیت بالا پشتیبانی می‌شوند، و چهار مورد به عنوان توصیه‌های غیر مؤکد زیرا شواهد حمایت کننده از آنها دارای کیفیت پایین‌تری است.
گزارشی از تحقیق منتج به تجدید نظر در کنار متن کامل دستورالعمل به روز شده در "سالنامه پزشکی داخلی" منتشر می‎شود.

پوکی استخوان یکی از معضلات رو به رشد مراقبت‎های بهداشتی است
استئوپوروز اختلالی است که ریسک شکنندگی و آسیب‌پذیرتر شدن استخوان برای شکستن را بیشتر می‎کند. این وضعیت نتیجۀ کاهش تودۀ استخوانی و زوال ساختار بافت استخوان است.
اگرچه این اختلال می‎تواند به هر استخوانی آسیب برساند، بیشتر اوقات در لگن، مچ دست و ستون فقرات بروز می‌کند.
در مقالۀ خود نویسندگان دستورالعمل بار سنگین بر روی دوش بهداشت عمومی ناشی از پوکی استخوان را در ایالات متحد آمریکا تشریح می‎کنند، کشوری که گمان می‎رود 54 میلیون نفر از مردمش دچار استئوپوروز یا کاهش تراکم استخوان باشند، و نیز در حدود نیمی از جمعیت بالای پنجاه سال کشور در خطر استئوپوروز یا شکستگی‎های مرتبط به آن قرار دارند.
از آنجا که جمعیت ایالات متحد آمریکا رو به سالخوردگی می‌رود، اثرات اقتصادی استئوپوروز بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی رو به افزایش است، و تخمین‎ها بر آنند که تا سال 2025 این بار اقتصادی بالغ بر 25.3 میلیارد دلار خواهد بود.

"موضع‎گیری علیه درمان با استروژن برای استئوپوروز در زنان"
دیگر توصیۀ مؤکد دستورالعمل جدید که به پشتوانۀ "شواهد با کیفیت متوسط" متکی است، این است که ACP "علیه استفاده از درمان استروژن برای یائسگی یا درمان استروژن با پروژسترون برای یائسگی یا رالوکسیفن در درمان استئوپوروز در زنان" موضع‎گیری می‎کند.
ACP می‌گوید شواهد اصلی در حمایت از این توصیه این است که استروژن مرتبط به افزایش ریسک مضراتی است که بر فواید بالقوۀ استفاده از آن سنگینی می‎کند. این ضررها بر مبنای متن دستورالعمل شامل "سوانح عروقی مغز و حوادث ترومبوآمبولیک وریدی است."
چهار توصیۀ دیگر به عنوان غیر مؤکد طبقه‌بندی شده‎اند زیرا شواهد حمایت‌گر آنها از کیفیت پایینی برخوردارند.
یکی از آنها عنوان می‎کند که درمان‎های توصیه شده برای زنان دچار استئوپوروز باید به مدت پنج سال ادامه یابد. ACP می‎گوید، در برخی موارد که شاید مفید باشد درمان تا بیش از پنج سال ادامه پیدا کند، باید ارزیابی مجددی از ریسک‎ها و فواید حمایت از چنین تصمیمی انجام شود.
ACP همچنین پایش چگالی استخوان را در زنان در طول دورۀ پنج سالۀ درمان استئوپوروز توصیه نمی‎کند زیرا شواهد نشان می‎دهند که سودی از انجام این کار عاید نمی‎شود. در هر حال، به دلیل ضعف کیفی شواهد این مورد نیز در ردۀ توصیه‎های غیر مؤکد قرار می‎گیرد.

کمبود شواهد ویژۀ مردان
توصیۀ دیگر برای پزشکان، درمان مردان دارای تشخیص بالینی استئوپوروز با بیس‌فسفونات‌ها برای کاهش خطر شکستگی استخوان‎ مهره‎ها است.
این توصیه در ردۀ توصیه‎های غیر مؤکد قرار می‎گیرد زیرا شواهد حمایت کننده در این مورد برای مردان کمتر از زنان است.
نویسندگان دستورالعمل در این مورد توضیح می‌دهند:
"شواهد دال بر اثربخشی درمان‎های پیشگیری از شکستگی‌های درمان استئوپوروز در مردان ناکافی است، زیرا مطالعات مرتبط اندکی در این عرصه منتشر شده است."
دکتر اینده همچنین تفسیر می‎کند که "داده‌ها نشان نمی‎دهند که فرجام مرتبط با دارودرمانی در مردان بر اساس مشابهت چگالی مواد معدنی استخوان متفاوت از زنان باشد، بنابراین درمان برای مردان باید متناسب در نظر گرفته شود."

زنان پیر دچار استئوپنه
ششمین توصیه به درمان زنان 65 ساله و مسن‌تر دچار استئوپنه اختصاص دارد. استئوپنه وضعیتی است که در آن چگالی استخوان کمتر از میزان مورد نیاز است، اما این کمبود به قدری نیست که بتوان وضعیت را استئوپوروز قلمداد کرد.
ACP به پزشکان توصیه می‎کند که تصمیم به درمان زنان مسن استئوپنیک باید با بحث در مورد ترجیحات بیمار، در کنار دیگر عوامل نظیر فواید، مضرات، قیمت داروها و نمایۀ ریسک شکستگی انجام شود.
در هر حال به علت کیفیت پایین شواهد این توصیه نیز در کلاس غیر مؤکد طبقه‌بندی می‌شود.
در یک واکنش مقدماتی به دستورالعمل جدید، بنیاد ملی استئوپوروز (NOF) می‎گوید پزشکان در حال درمان بیماران دچار استئوپنه ممکن است نیازمند راهنمایی بیشتری در مورد چگونگی شناسایی ریسک بالاتر شکستگی - مثل ارزش تست DXA و نمره‎دهی ریسک - باشند.

دستورالعمل خارج از موضوع مراقبت‌های اولیه "دچار محدودیت‎هایی است"
در یک تفسیر گسترده‎تر از توصیه‎های مؤکد، NOF همچنین می‎نویسد، در حالی که "دستورالعمل ممکن است برای بسیاری از بیماران به ویژه آنهایی که در تنظیمات اولیۀ مراقبتی قرار دارند مناسب باشد، کمبودهایی در این دستورالعمل به ویژه در مورد بیماران دارای موقعیت‎های خاص به چشم می‌خورد."
آنها می‎گویند برای مثال ممکن است موقعیت‎هایی باشد که در آنها برخی بیماران نیازمند درمان به مدت بیش از 5 سال توصیه شده در دستورالعمل باشند - مانند مورد درمان با دنوزومب که NOF اصرار دارد که در آن درمان نباید بدون پیگیری درمان به دلیل افزایش خطر شکستگی‌ها به صورت ناگهانی متوقف شود.
در موارد دیگر NOF عنوان می‎کند که مناسب‎تر است تغییر درمان مقدماتی یا مدت آن بسته به میزان ریسک شکستگی انجام گیرد.
NOF می‎گوید که در صدد مرور عمیق‎تر دستورالعمل جدید ACP است که در آن نظر متخصصان و عقاید عموم مردم را با هدف شفاف‎تر کردن و شاید گسترش ظرفیت توصیه‌های صورت گرفته جویا خواهند شد. این بنیاد همچنین از فواید توصیه‎ها خبر می‎دهد و می‎نویسد:
"NOF فواید این گزارش را در راهنمایی متخصصان بالینی در درمان استئوپوروز، تأیید می‌کند."

Source:
medicalnewstoday.com
Osteoporosis: ACP update treatment guidelines for preventing bone fractures
Written by Catharine Paddock PhD
Published: Sat 9 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.