دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا رشد مجدد استخوان می‌تواند روند استئوپوروزیس را معکوس کند؟

اخبار استخوان / اُرتوپدی

• هانا نیکولز
ترجمه نادر اکبری

دانشمندان انستیتو تحقیقاتی مرکز پزشکی (CRI) کودکان در UT ساوت‌وسترن دالاس، یک عامل رشد تشکیل استخوان‌های جدید را آشکار کرده‌اند که می‌تواند روند کاهش استخوان مرتبط با استئوپوروزیس را معکوس کند. آنها می‌گویند که این کشف دارای پیامدهایی برای پزشکی احیاء خواهد بود.
استئوپوروزیس در طول سالیان متمادی توسعه می‌یابد و اختلالی است که سبب تضعیف استخوان‌ها می‌شود. این ضعف استخوان‌ها را نازک و مستعد شکنندگی می‌کند. فقط در ایالات متحد آمریکا 50 میلیون نفر از مردم 50 ساله و مسن‌تر دچار پوکی استخوان یا کاهش تراکم استخوان هستند.
درمان استئوپوروزیس در حال حاضر شامل مداوا و پیشگیری از شکستن استخوان‌ها و همچنین استفاده از برخی داروها برای تقویت استخوان‌ها است. بیسفُسفونات‌ها / bisphosphonates داروهایی هستند که آسیب استخوان را کاهش داده یا از این پیامد پیشگیری می‌کنند. درمان با استروژن نیز در برخی گروه‌های مردم برای کمک به حفظ چگالی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اگرچه اکثر درمان‌های فعلی برای استئوپوروزیس میزان از دست دادن استخوان را کاهش می‌دهند، اما باعث رشد استخوان جدید نمی‌شوند. ماده‌ای به نام تیریپاراتید (PTH) وجود دارد که برای تشکیل استخوان جدید مورد تأیید قرار گرفته است. در هر حال، استفاده از PTH بر اثر وجود خطر توسعة استئوسارکوم (سرطان استخوان) به دو سال محدود می‌شود.
محققان مطالعة جدید عامل رشد مجدد استخوان به تازگی کشف شده را استئولکتین / Osteolectin یا Clec11a نامیده‌ و یافته‌های خود را در eLife منتشر کرده‌اند.
دکتر شون ماریسن / Sean Morrison، مدیر CRI، کرسی ژنتیک کودکان مری مک‌درموت کوک و کرسی ممتاز کاترین و جین بیشاپ در تحقیقات کودکان، مطالعه را رهبری کرد.
مشخص شده است که سلول‌های مغز استخوان و استخوان تولید کنندة استئولکتین هستند. تیم تحقیق می‌گوید که آنها نخستین کسانی هستند که عنوان می‌کنند استئولکتین سبب تقویت تشکیل استخوان از سلول‌های بنیادی اسکلتی موجود در مغز استخوان می‌شود.

استئولکتین حجم استخوان را افزایش داد و روند کاهش استخوان را معکوس کرد
موریسن و همکارانش متوجه شدند که وقتی استئولکتین در موش‌ها حذف می‌شود، روند کاهش استخوان در طول بزرگسالی در این حیوانات شتاب می‌گیرد. موش‌ها همچنین علایم استئوپوروزیس نظیر کاهش قدرت استخوان و تأخیر در التیام شکستگی‌ها را از خود نشان می‌دهند.
محققان بر آن شدند تا دریابند که آیا استئولکتین می‌تواند پس از ایجاد استئوپوروزیس روند کاهش استخوان را معکوس کند. موریسن و تیمش از دو گروه موش‌های ماده که تخمدان‌های آنها برای تقلید از توسعة استئوپوروزیس در زنان یائسه برداشته شده بود، استفاده کردند. آنها موش‌ها را با تزریق روزانة PTH یا استئولکتین مورد مداوا قرار دادند.
در مقایسه با PTH – ماده‌ای که هم‌اکنون برای تقویت شکل‌گیری استخوان مورد تأیید است – استئولکتین نتایج مشابهی ارائه داد. در مقایسه با گروه موش‌های فاقد درمان، حجم استخوان هم در گروه PTH و هم در گروه موش‌های تحت درمان با استئولکتین به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت.
هر دو درمان روند معکوس شدن کاهش استخوان را که در نتیجة برداشتن تخمدان بروز می‌کند به شکل موفقیت‌آمیزی نشان دادند.
موریسن می‌گوید: "این نتایج اهمیت نقش استئولکتین را در شکل‌گیری مجدد و حفظ تودة استخوانی در بزرگسالان نشان می‌دهد. این مطالعه راه را برای امکان استفاده از این عامل رشد برای درمان بیماری‌هایی مانند استئوپوروزیس باز می‌کند."
دکتر شون موریسن می‌گوید: "این نتایج اولیه دلگرم‌کننده هستند و نشان می‌دهند که ممکن است روزی استئولکتین گزینة درمانی مفیدی برای استئوپوروزیس و طب احیاء باشد."
موریسن برنامه‌ای برای آزمایش‌هایی در راستای بررسی پتانسیل درمانی بالقوة استئولکتین در دست انجام دارد.
هدف تیم تحقیق شناسایی گیرندة استئولکتین است، که محققان می‌گویند این گیرنده به آنها در فهم مکانیسمی کمک می‌کند که این عامل رشد برای تقویت شکل‌گیری استخوان مورد استفاده قرار می‌دهد./

برای مطالعه دقیق پوکی استخوان مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
استئوپوروزیس یا پوکی استخوان - علل، علایم، و درمان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.