دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

روغن زیتون تصفیه نشده از آلزایمر پیشگیری می‎کند

اخبار آلزایمر / زوال عقل / دمانس

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

تحقیق جدید عنوان می‎کند که روغن زیتون بکر (تصفیه نشده) – یک جزء کلیدی رژیم غذایی مدیترانه‎ای – می‎تواند مغز را در برابر علایم بیماری آلزایمر محافظت کند. آزمایش‎های انجام شده روی موش تغییراتی را هم در عملکرد شناختی و هم در ظاهر سلول‎های عصبی نشان داده‎اند.
تخمین زده می‎شود که در حدود 5 میلیون آمریکایی دچار آلزایمر هستند. این یک بیماری انحطاط عصبی پیشرونده است و قابل معالجه یا معکوس کردن نیست.
اما تحقیق جدید با بررسی اثرات روغن زیتون تصفیه نشده بر عملکرد شناختی و سلامت مغز موش‌ها به یک روش پیشگیری – و در نهایت معکوس کردن روند بیماری - نزدیک‎تر می‎شود.
تحقیق جدید – که در "سالنامه نورولوژی بالینی و تفسیری" منتشر شده است – توسط تیمی از پژوهشگران دانشکدۀ پزشکی لویس کاتز، دانشگاه تمپل (LKSOM) در فیلادلفیا انجام شد.
محقق رهبر مطالعه دکتر دومنیکو پراتیکو / Domenico Praticò، - استاد رشتۀ داروسازی و میکروبیولوژی در "مرکز پزشکی تفسیری" در LKSOM – توضیح می‎دهد که چندین مطالعه بر روغن زیتون متمرکز شده و آن را به عنوان دلیل اصلی تلقی رژیم غذایی مدیترانه‎ای به خاطر فواید متعددش برای سلامت، ستایش کرده‎اند.
او می‌گوید: "تفکر بر این است که روغن زیتون تصفیه نشده بهتر از میوه‎ها و سبزیجات به تنهایی است، و به عنوان یک چربی گیاهی تک‎حلقه‎ای غیر اشباع، سالم‎تر از چربی‎های اشباع شدۀ حیوانی است."

مطالعۀ اثرات روغن زیتون در موش‎ها
دکتر پراتیکو و تیمش از یک مدل موشی مرسوم تراریختۀ آلزایمر برای مطالعۀ اثرات روغن زیتون استفاده کردند. موش‌ها به شکلی مورد اصلاح ژنتیکی قرار گرفته بودند که سه مشخصۀ اصلی آلزایمر را داشته باشند: اختلال حافظه، تشکیل چربی در پلاک‎های املوئید، و درهم‎رفتگی نوروفیبریلاری.
درهم‎رفتگی نوروفیبریلاری نتیجۀ رشته‎های پیچ‎خوردۀ پروتئینی به نام تاؤ است. در مغز سالم، تاؤ به انتقال مواد تغذیه‎ای و دیگر مولکول‎های مورد نیاز سلول‎های مغز کمک می‎کند. در بیماری آلزایمر، این پروتئین درون سلول‎های مغزی دچار پیچ‎خوردگی می‎شود، که نتیجۀ آن بروز مرگ در سلول‎ها است زیرا دیگر مواد مغذی حیاتی به آنها نمی‎رسد.
پلاک‌های املوئید نتیجۀ تولید اضافی و تشکیل املوئید بتا است، پاره‎ای از پروتئین که "پروتئین پیش‌مادۀ املوئید" نامیده می‎شود. در بیماری آلزایمر، این پلاک‎ها در فضای میان سلول‎های عصبی تشکیل می‎شوند.
دکتر پراتیکو و همکارانش جوندگان مورد مطالعه را به دو گروه تقسیم کردند: به یک گروه رژیم غذایی چو* همراه روغن زیتون بکر داده شد، و گروه دیگر صرفاً با رژیم غذایی چو تغذیه شدند.
مشخصات آلزایمر در مدل موشی کاملاً سریع شروع می‎شود، و بنابراین در این آزمایش، روغن وقتی به رژیم غذایی موض‎ها اضافه شد که 6 ماه از سن آنها گذشته و علایم بیماری می‏توانست آشکار شود.
محققان توانایی شناختی موش‌ها را با انجام آزمایش‎هایی در مورد حافظۀ فضایی، حافظۀ کاری و مهارت‌های یادگیری ارزیابی کردند.

روغن زیتون سلامت سلول مغزی را حفظ می‎کند
از لحاظ نمای کلی هیچ تفاوتی میان دو گروه حیوان مورد مطالعه دیده نشد.
اما وقتی موش‌ها به سنین 9 و 12 ماهگی رسیدند، موش‎های تغذیه شده با روغن زیتون بکر دارای عملکرد بسیار بهتری در تست‌های شناختی بودند.
دکتر پراتیکو و تیمش همچنین بافت مغزی این موش‌ها را آنالیز کردند، و مطالعات انجام شده تفاوت‎های مشخصی را در ظاهر و عملکرد سلول‎های عصبی نشان داد.
در درجۀ اول یکپارچگی سیناپس‌ها – که بخشی از مغز هستند که ارتباط میان سلول‎های عصبی را تسهیل می‎کنند – در گروه مصرف کنندۀ روغن زیتون بسیار بهتر حفظ شده بود. در درجۀ دوم، بافت مغز موش‎های تغذیه شده با روغن زیتون "افزایش چشمگیری" را در فعالیت اتوفاژی سلول‎های عصبی نشان داد.
در این آزمایش، افزایش اتوفاژی به کاهش پلاک‎های املوئید و تاؤ فسفوره شده منجر شد.
دکتر پراتیکو می‎گوید: "این برای ما یافتۀ هیجان انگیزی است. با تشکر از اتوفاژی که سبب حفظ حافظه و یکپارچگی سیناپتیک شد، و از سوی دیگر اثرات پاتولوژیک منجر به گسترش آلزایمر به شکل قابل ملاحظه‎ای کاهش پیدا کرد."
دکتر دومنیکو پراتیکو می‌گوید: "این کشف بسیار مهمی است، زیرا ما به این مورد مشکوک بودیم که کاهش اتوفاژی نشانۀ آغاز بیماری آلزایمر است."
محققان برنامه‎ای برای القاء روغن زیتون در مرحلۀ بعد دارند، یعنی برای هنگامی که آلزایمر قبلاً بروز یافته است. در مورد موش‌ها، این به معنی سن دوازده ماهگی است.
دکتر پراتیکو توضیح می‎دهد: "معمولاً بیمار وقتی به دلیل شک به علایم زوال عقل به دکتر مراجعه می‎کند، که بیماری شروع شده است. ما می‏خواهیم بدانیم که آیا افزودن روغن زیتون به رژیم غذایی در زمانی دیرتر می‎تواند باعث توقف یا معکوس شدن روند بیماری گردد."

*توضیح مترجم: رژیم غذایی چو از سا‎ل‎های 1940 به عنوان رژیم غذایی "پس‌زمینه"، "نگهدارنده" و یا "کنترل" در مطالعات پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. رژیم غذایی چو رژیمی نسبتاً کم‎هزینه است که در عین حال تمامی مواد مغذی ضروری را در خود دارد.

Source:
medicalnewstoday.com
Extra-virgin olive oil may prevent Alzheimer's
By Ana Sandoiu
Published: Wed 21 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.