دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اخبار آلزایمر / زوال عقل / دمانس
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت
• ترجمه محمدقاسم رافعی

گزارش جدید نشان می‎دهد که یک‌سوم موارد زوال عقل از طریق ایجاد تغییرات در سبک زندگی مثل انجام ورزش بیشتر یا حضور فعال در زندگی اجتماعی قابل پیشگیری است.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سالخوردگی" (NIA) شایع‎ترین شکل زوال عقل یعنی بیماری آلزایمر مبتلابه حدود 5 میلیون آمریکایی در سنین 65 سال و بالاتر است. به هر حال آلزایمر یکی از انواع متعدد بیماری زوال عقل است و بر مبنای تخمین NIA بین 20 تا 40 درصد افراد دارای تشخیص ابتلا به این بیماری دچار اشکال دیگر زوال عقل هستند.
برخی از ریسک فاکتورهایی که پیشتر برای بیماری زوال عقل شناخته شده شامل سن، عادت‎های نوشیدن، دیابت، فشار خون بالا (هیپرتانسیون)، افسردگی و مصرف دخانیات است.
نخستین کمیتۀ "پیشگیری و مراقبت از زوال عقل لنست / The Lancet" اکنون به این موضوع می‌پردازد که چگونه این ریسک فاکتورها و دیگر موارد را می‎توان در مراحل مختلف زندگی فرد برای کمک به پیشگیری از آغاز دمانس (زوال عقل) مدیریت کرد.
گزارش متخصصان در "کنگره بین‎المللی انجمن آلزایمر 2017" در لندن توسط دکتر لون اشنایدر / Lon Schneider، از دانشکدۀ پزشکی کیک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس در کنار دیگر اعضاء کمیسیون ارائه شد. یافته‎های محققان در نشریۀ لنست نیز منتشر خواهد شد.
24 کارشناس از انستیتوهای سراسر جهان در قالب کمیسیون لنست گرد آمدند تا مطالعات انجام شده در مورد زوال عقل را مرور کنند و چیدمانی از توصیه‌ها را برای درمان و پیشگیری این بیماری ارائه دهند.
محققان شش عامل مربوط به سبک زندگی را شناسایی کردند که مدیریت مناسب آنها می‎تواند به پیشگیری از زوال عقل کمک کند. در کنار این موارد دانشمندان سه مداخلۀ غیر پزشکی را نیز شناسایی کرده‎اند که دارای همان تأثیرات هستند.
بر مبنای ادعای گزارش مزبور، تقریباً 35 درصد موارد زوال عقل بر این 9 عامل متکی هستند.

هرگز برای پیشگیری خیلی زود نیست
متخصصان می‎گویند که با این ریسک فاکتورها در هر مرحله از زندگی می‎توان مقابله کرد، از دوران کودکی گرفته تا سنین پیری. آنها می‌گویند در این راستا افراد جوان از تحصیل سود می‎برند، در حالی که میانسالان باید در راستای مدیریت کاهش شنوایی، هیپرتانسیون و چاقی تلاش کنند. گزارش این موضوع را برجسته می‎کند که رعایت موارد مزبور خطر شیوع زوال عقل را تا 20 درصد کاهش می‎دهد.
در سنین پیری اجتناب از مصرف دخانیات، دوری از افسردگی، مدیریت دیابت، ورزش بیشتر و برخورداری از یک زندگی اجتماعی فعال اهمیت دارد. محققان اضافه می‎کنند که رعایت این موارد می‎تواند تا 15 درصد دیگر نیز از ریسک زوال عقل کم کند.
دکتر اشنایدر می‎گوید، "نیروی زیادی برای توسعۀ داروهایی برای پیشگیری از زوال عقل که بیماری آلزایمر نیز جزء آنهاست صرف شده است." اما علی‎رغم تلاش‎های انجام شده برای بهبود داروهای مورد استفادۀ این بیماران، بنا به عقیدۀ وی موازین غیر دارویی مثل کوشش‌های داوطلبانه برای کاهش ریسک فاکتورهای فهرست بالا می‎تواند میزان موفقیت در مقابله با بیماری را افزاش دهد.
دکتر اشنایدر اضافه می‎کند، "عظمت بالقوۀ اثرات کاهش ریسک فاکتورهای زوال عقل بیش از آن چیزی است که ما اکنون در قالب استفاده از داروهای آزمایشی شاهد هستیم."

جامعه‎گرایی بر داروهای ضد روان‌پریشی غلبه می‎کند
دیگر جنبۀ کلیدی لحاظ شده در مطالعه اثربخشی رویکرد جامعه‎گرایی در درمان بیماران دچار تشخیص ابتلاء به زوال عقل است.
اغلب اوقات رفتار آشفته و تهاجمی بیماران زوال عقل یکی از نگرانی‎های مرتبط به امنیت و سلامت آنها است. اینجاست که به عنوان یک قانون پای داروهای ضد روان‌پریشی به بازی کشیده می‎شود.
فواید داروهای ضد روان‌پریشی به شکل فزاینده‎ای توسط متخصصان زیر سؤال می‎رود و آنها در مورد اثرات جانبی وحشیانه و صدمات ناشی از این داروها هشدار می‎دهند.
دکتر لون اشنایدر می‎گوید: "داروهای ضد روان‌پریشی به شکل شایع برای درمان آشفتگی و روحیۀ تهاجمی بیماران زوال عقل استفاده می‎شود، اما یک نگرانی اساسی در مورد این داروها وجود دارد زیرا آنها ریسک مرگ، اتفاقات قلبی عروقی، و عفونت‎ها را افزایش می‎دهند، که دلیلش آرامش بیش از اندازه نیست."
شواهد مرور شده توسط کمیسیون بر تأثیر مؤثرتر فعالیت اجتماعی در مقابل داروهای آرام‌بخش اشاره دارد. این گزارش نشان می‎دهد که افزایش ارتباط اجتماعی و فعالیت‎های جمعی در مهار رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی مؤثرتر هستند.
درمان تحریک شناختی گروهی، تمرکز بر بازی، بحث، و رویکردهای تعاملی، نیز مؤثر قلمداد می‎شوند.
توصیه‎های ویژۀ متخصصان پزشکی در مورد هر آن چیزی که از زوال عقل پیشگیری می‎کند، از درمان علایم شناختی و مراقبت‎های هدفمند بیماران، تا حمایت از مراقبان بهداشتی، ایجاد تجهیزات جدید برای تشخیص بیماران تا برنامه‎های پیش رو و ادارۀ علایم عصب‌شناختی مورد توصیه قرار گرفته‎اند.
دکتر اشنایدر با تأکید بر اطمینان خود از فواید گزارش، هم برای بیماران و هم برای متخصصان مراقبت‎های پزشکی، می‎گوید : "کاهش ریسک فاکتورها راه پرقدرتی برای کاهش بار جهانی زوال عقل در اختیار ما قرار می‎دهد."

Source:
Dementia: Nonmedical approaches are effective
By Maria Cohut
Published: Thu 20 Jul 2017