دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شیردهی درد مزمن سزارین را کاهش می‎دهد

اخبار بارداری / زنان

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

وقتی پای شیر دادن به نوزاد در میان می‎آید اغلب به نووالدین گفته می‎شود که برای سلامت بچه "شیر مادر بهترین است". تحقیق جدید پس از پی بردن به اینکه شیردهی درد مزمن را پس از زایمان به روش سزارین کاهش می‎دهد، شواهد بیشتری در این مورد ارائه داده است که شیردهی از پستان برای مادر نیز می‎تواند مفید باشد.
محققان پی برده‎اند مادرانی که پس از سزارین دستکم به مدت دو ماه نوزادان خود را با شیر پستان تغذیه کرده‎اند، احتمال کمتری دارد که درد در ناحیۀ جراحی را به اندازۀ آن گروه از مادران احساس کنند که کمتر از 2 ماه به این کار اقدام کرده‎اند.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر کارمن آلیسیا وارگاس برنجینو / Carmen Alicia Vargas Berenjeno، از هوسپیتال نوسترا سینیورا دی والم در اسپانیا، و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در کنگرۀ یوروآنستزیا 2017 که در ژنو، سوئیس برگزار شد، ارائه دادند.
دستورالعمل فعلی WHO عنوان می‎کند، نوزادان برای رسیدن به "رشد، نمو و سلامت بهینه" باید در 6 ماه اول زندگی خود منحصراً با شیر مادر تغذیه شوند.
در هر حال بر مبنای یک گزارش سال 2016 CDC، فقط 51.8 درصد نومادران در ایالات متحد آمریکا از این دستورالعمل‎ها پیروی می‎کنند، اگرچه تعداد این گروه از مادران در حال افزایش است.
پس از پی بردن به این نکته که شیردهی مادران می‎تواند درد ناشی از سزارین را کاهش دهد، ممکن است مطالعۀ جدید برخی از مادران را به افزایش مدت زمان شیردهی به فرزندانشان تشویق کند.

کوتاه‎تر بودن مدت شیردهی با طولانی‎تر شدن درد مزمن مرتبط است
دکتر برنجینو و همکارانش با آنالیز داده‎های 185 مادر که در فاصلۀ ژانویۀ 2015 تا دسامبر 2016 تحت عمل سزارین قرار گرفته بودند به یافته‎های خود رسیدند.
در فاصلۀ 24 ساعت اول پس از سزارین با مادران در مورد میزان درد آنها در محل جراحی، شیردهی از سینه و میزان اضطراب آنها در طول زمان شیردهی مصاحبه شد. این مصاحبه‎ها در حدود 72 ساعت و چهار ماه بعد از انجام سزارین دوباره انجام شدند.
شیردهی از پستان توسط 87 درصد از مادران مورد مطالعه انجام گرفت، و 58 درصد آنها این کار را دستکم تا دوماهگی نوزادان ادامه دادند. در حدود 11.4 درصد مادران خبر از تجربۀ درد مزمن پس از سزارین دادند.
محققان دریافتند که دامنۀ درد مزمن در میان آن گروه از مادران که مدت کمتری به شیردهی ادامه داده بودند، بیشتر بود.
در مقایسه با مادرانی که شیردهی به نوزادان را تا کمتر از 2 ماه ادامه داده بودند، فقط 8 درصد مادرانی که شیر دادن را تا دستکم 2 ماه ادامه داده بودند درد مزمن را در فاصلۀ 4 ماه پس از سزارین در محل جراحی احساس می‎کردند.
این نتایج پس از محاسبۀ برخی عوامل احتمالاً مخدوش کنندۀ نتایج از جمله سن مادر به قوت خود باقی بود.

اضطراب شیردهی ممکن است بر ریسک درد مزمن مؤثر باشد
در تحقیق بیشتر، تیم تحقیق پی برد مادرانی که دارای تحصیلات دانشگاهی بودند در معرض ریسک کمتری برای تجربۀ درد مزمن در فاصلۀ 4 ماه پس از سزارین قرار داشتند.
به علاوه محققان پی بردند که بیش از نیمی از مادران شیرده از اضطراب کمتری خبر می‎دادند، که به اعتقاد آنها بر ریسک درد مزمن مؤثر است.
محققان در حال ادامۀ گردآوری داده‎ها در مورد چگونگی تأثیر شیردهی بر درد مزمن پس از سزارین هستند، اما این نتایج اولیه برخی یافته‎های جالب توجه به دست می‎دهد.
نویسندگان مطالعه می‎گویند:
"این نتایج مقدماتی عنوان می‎کنند که شیردهی از پستان برای مدت بیش از دو ماه باعث محافظت از زنان در برابر درد مزمن پس از سزارین می‎شود، و ریسک این درد مزمن در صورت شیردهی به مدت کمتر از 2 ماه تا 3 برابر افزایش می‎یابد.
مطالعۀ ما دلیل مناسب دیگری برای تشویق زنان به شیردهی از پستان عرضه می‎دارد. این امکان وجود دارد که اضطراب دوران شیردهی بر احتمال درد در محل جراحی، 4 ماه پس از عمل، تأثیر بگذارد."

Source:
medicalnewstoday.com
Chronic pain after C-section may be reduced by breast-feeding
Written by Honor Whiteman
Published: Sun 4 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.