دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ارتباط پره‎اکلامپسی با DNA نوزادان

اخبار بارداری / زنان

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

یک مطالعۀ بین‎المللی بزرگ‎مقیاس ژنتیک بر روی صدها هزار کودک، برای اولین بار نشان می‎دهد که خطر پره‎اکلامپسی، یک بیماری بالقوه خطرناک که می‎تواند در کوران بارداری بروز کند، با DNA نوزادان مرتبط است.
نویسندۀ اول مطالعه، دکتر لیندا مورگن / Linda Morgan از دانشگاه ناتینگهام در انگلستان، و همکارانش در نشریۀ "نیچر ژنتیک" گزارشی از تحقیق پنج سالۀ خود را که در آن نمونه‌های DNA کودکانی از ایسلند، نروژ، فنلاند و بریتانیا تجزیه و تحلیل شد، گزارش می‎دهند.
پره‎اکلامپسی با افزایش ناگهانی فشار خون زنان در طول هفتۀ بیست بارداری مشخص می‌شود، که با افزایش پروتئین در ادرار و تورم دست‎ها و صورت همراه است. پره‌اکلامپسی همچنین می‎تواند به مغز، کبد و کلیه‎های زن باردار آسیب برساند.
پره‎اکلامپسی قادر است تا هم برای مادر و هم برای بچه کشنده باشد، و نیز می‎تواند به عوارض سلامت درازمدت منجر شود.
این بیماری به حدود 5 درصد کل بارداری‎ها صدمه می‎زند و یکی از علل پیشتاز در مرگ و میر مرتبط به بارداری و تولد است.
برای تحقیق جدید، دکتر مورگن و همکارانش یک مطالعۀ ژنومی گسترده (GWAS) بر روی 4380 کودک متولد شده از مادران مبتلا به پره‎اکلامپسی در طول بارداری انجام دادند، و نیز مطالعه شامل 310.238 کودک بود که مادران آنها در طول بارداری دچار پره‎اکلامپسی نشده بودند (گروه کنترل).


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

آنچه باید در مورد پره‌اکلامپسی بدانیم


نخستین مطالعه‎ای که به DNA نوزادان می‎پردازد
GWAS یک روش پژوهشی مدرن است که ژنوم‎ها یا تنظیمات کامل DNA تعداد زیادی از مردم را برای یافتن تغییرات کدگذاری ژنتیکی مرتبط به بیماری‎های مشخص به سرعت اسکن می‎کند.
دکتر مورگن توضیح می‎دهد که پیشتر، مطالعه در مورد پره‎اکلامپسی دشوار بوده است زیرا این بیماری در طول شکل‎گیری جفت آغاز می‎شود. اما اکنون GWAS"به ما امکان جستجوی سرنخ‎های بیماری را در DNA مادر، پدر، و بچۀ آنها فراهم می‎کند."
پیشتر تجزیه و تحلیل پره‎اکلامپسی توسط GWAS انجام شده است، اما مطالعات پیشین صرفاً بر DNA مادران تمرکز کرده‎اند.
دکتر مورگن می‌گوید که از سال‎ها پیش "ماماها و متخصصان زنان می‎دانسته‎اند که احتمال بروز پره‎اکلامپسی در زنانی که مادر یا خواهر آنها دچار این بیماری بوده، بیشتر است."
خانم مورگن می‎نویسد: دیگر مطالعات کشف کرده‎اند که پره‌اکلامپسی "همچنین در خانواده‌های مردانی که پدرشان نتیجۀ بارداری پره‎اکلامپتیک بوده‎اند، ادامه پیدا می‎کند."
او توضیح می‎دهد: "از آنجا که این ژن بچه است که جفت را ایجاد می‎کند، ما بر آن شدیم تا ببینیم که آیا می‎توانیم ارتباطی میان DNA بچه و این بیماری پیدا کنیم."
محققان معتقدند که مطالعۀ آنها نخستین تحقیق در مورد پره‎اکلامپسی است که تمرکز خود را به DNA فرزند معطوف می‎کند.

واریانت‎ها می‎توانند به رگ‎های خونی صدمه بزنند
آنالیز GWAS – که در "انستیتو ولکام تراست سانگر" در کمبریج، و "رمزگشایی ژنتیکی" ریکیاویک پایتخت ایسلند انجام شد، دو واریانت پیشتر ناشناختۀ DNA را کشف کرد که به شکل قابل ملاحظه‎ای با پره‎اکلامپسی مرتبطند.
محققان می‎نویسند این دو نوع کاملاً شایعند و در میان حدود نیمی از کل جمعیت وجود دارند. به هر جهت، آنها به خودی خود برای ایجاد پره‎اکلامپسی کافی نیستند؛ آنها صرفاً باعث افزایش ریسک ایجاد بیماری می‎شوند.
واریانت‎های جدید به ژنی موسوم به FLT1 نزدیکند که یک گیرندۀ سطح سلولی را کدگذاری می‎کند که دارندۀ نقش در ایجاد رگ‌های خونی جدید شناخته می‎شود.
یک شکل FLT1 پیشتر با توسعۀ پره‎اکلامپسی مرتبط شده بود. اگر سطح جفتی پروتئین مرتبط بیش از حد افزایش پیدا کند، آنها وارد جریان خون زن باردار می‎شوند و می‎توانند به رگ‎های خونی وی صدمه بزنند، که نتیجۀ آن فشار خون بالا و صدمه دیدن کبد، کلیه‎ها، و مغز است.
دکتر مورگن فواید بالقوۀ یافته‎های تحقیق را خلاصه می‎کند:
"ما معتقدیم که دیدگاه تازه‎ای که این مطالعه به دست می‎دهد می‎تواند بنیانی برای پیشگیری و درمان مؤثرتر پره‎اکلامپسی در آینده ارائه دهد، و فرجام بارداری برای مادر و بچه را بهبود ببخشد."
تیم تحقیق در حال حاضر در فرآیند تجزیه و تحلیل ژنوم‎های 4220 بچه در قزاقستان و ازبکستان است که از مادران دچار پره‎اکلامپسی دوران بارداری متولد شده‎اند تا دریابد که آیا اینان نیز همان واریانت‌های DNA را دارند یا خیر.

Source:
medicalnewstoday.com
Preeclampsia: Genetic study finds links to babies' DNA
By Catharine Paddock PhD
Published: Mon 19 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.