دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مصرف جنینی استامینوفن به مردانگی آسیب می‎زند

اخبار بارداری / زنان

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

بیشتر ما وقتی دچار سردرد یا سرماخوردگی می‎شویم، بدون یک ثانیه تأمل یک تایلنول می‎خوریم. اما استامینوفن - ترکیب ضد درد فعال این دارو - به شکل شایع برای تخفیف درد در دوران بارداری نیز استفاده می‎شود. یک تحقیق تازه عنوان می‎کند که این کار می‎تواند مشکلی بزرگ باشد.
تحقیق جدید عنوان می‎کند که مصرف شایع داروی ضد درد استامینوفن در دوران بارداری ایدۀ درستی نیست، مخصوصاً برای مادرانی که در انتظار تولد فرزند پسر هستند.
مطالعۀ منتشر شده در نشریۀ "باروری"، اثرات استامینوفن را در جنین موش‌ها بررسی می‎کند و به اثرات سوء مصرف این دارو بر نیروی مردانگی در مغز جنین پی می‎برد که تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا می‎کند.
تحقیقات پیشین خاطرنشان کرده‎اند که استامینوفن می‎تواند باعث سرکوب توسعۀ تستوسترون در جنین شود، که به طور بالقوه به بروز تغییرات رشد در سیستم باروری و مغز منجر می‎شود.
تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه است که باعث رشد و توسعۀ بدن مردانه و همچنین "برنامه‎ریزی مردانگی" در مغز می‎شود. در مردان تستوسترون، نیروی جنسی، استخوان و تودۀ عضلانی، توزیع چربی، و تولید اسپرم و گلبول‎های قرمز خون را کنترل می‎کند.
مطالعات پیشین در جوندگان، نشان داده‎اند که مهار سطح تستوسترون خطر بروز ناهنجاری‎های بیضه را در نوزادان افزایش می‎دهد.
مطالعۀ جدید اما می‎گوید ریسک‎های دیگری بر اثر مهار سطح تستوسترون رخ می‎دهد، و بسیاری از آنها در رفتار نرینه‌های بزرگسال بروز می‎یابد.
نویسندۀ اول مطالعه پروفسور اندرس های –اشمیت است که در زمان انجام مطالعه عضو دپارتمان نوروساینس و فارماکولوژی دانشگاه کپنهاگ در دانمارک بود.

استامینوفن نیروی مردانه را مهار می‎کند
پروفسور های – اشمیت و همکارانش به موش‎ها یک دوز استامینوفن دادند که معادل دوزی محسوب می‎شد که معمولاً به زنان باردار توصیه می‎شود.
محققان از طریق بررسی میزان رفتار تهاجمی این موش‎ها در برابر دیگر نرها و توانایی اعمال سلطه، و همچنین توانایی آنها در جفت‎گیری، رفتار نرینگی را در جوندگان ارزیابی کردند.
به عنوان موش بزرگسال، موش‎هایی که مادران آنها در دوران بارداری استامینوفن مصرف کرده بودند در تمامی سه مقیاس بالا عملکرد بدتری داشتند.
تماس دورۀ جنینی با استامینوفن باعث دگرگونی رفتار تعیین قلمرو با نشانه‎گذاری ادراری در بزرگسالی شد. جوندگان مزبور در عین حال در برابر نرهای متجاوز به قلمرو خود رفتاری کمتر تهاجمی داشتند. این موش‎ها همچنین در طول جفت‎گیری دچار "کاهش میزان نعوظ و دخول" بودند.
تغییرات رفتاری ثبت شده توسط محققان همچنین با یافته‎های تحقیقات در مورد مغز موش‎ها پشتیبانی می‎شود. محققان پی بردند که تعداد سلول‎های عصبی در بخشی از مغز که نیروی جنسی را کنترل می‎کند به شکل قابل ملاحظه‎ای کاهش یافته است.
به ویژه در موش‎های نر قرار گرفته در معرض استامینوفن، ناحیۀ مغزی موسوم به "هستۀ دیمورفیک جنسی" در هیپوتالاموس قدامی "در مقایسه با موش‎های گروه کنترل کاهش پنجاه درصدی سلول‎های عصبی" را نشان می‎داد.
نویسندۀ پاسخگوی مطالعه دکتر داوید موبیرگ کریستنسن / David Møbjerg Kristensen – از دپارتمان علوم زیست‌پزشکی و مرکز تحقیقات پروتئین در دانشکدۀ علوم پزشکی و بهداشت بنیاد نُوو نوردیسک – یافته‎های مطالعه را تفسیر می‎کند.
"ما نشان داده‎ایم که کاهش سطح تستوسترون به این معنی است که مشخصات مردانه در حدی که باید رشد نمی‎کند. این موضوع همچنین به نیروی جنسی نیز آسیب می‎زند."
دکتر داوید موبیرگ کریستنسن می‎گوید:
"در خلال آزمون، موش‎هایی که در مرحلۀ جنینی در معرض پاراستامول قرار گرفته بودند دیگر قادر نبودند تا همانند حیوانات گروه کنترل ما جفت‌گیری کنند. برنامه‎ریزی نرینگی در طول دوران رشد جنینی در آنها به طور کامل انجام نشده بود، و تبعات این موضوع را می‎شد بسیار بعدتر یعنی طی دوران بزرگسالی آنها مشاهده کرد. این بسیار نگران کننده است."
او رعایت پرهیز در مورد مصرف داروهای ضد درد را توصیه می‎کند و نیز به مادران آینده یادآور می‎شود که اگر در مورد داروهای مصرفی خود اطمینان خاطر ندارند با پزشک خود مشورت کنند.
دکتر کریستنسن می‎گوید: "من شخصاً فکر می‎کنم که مردم باید پیش از مصرف دارو به دقت فکر کنند. این روزها مصرف پاراستامول که ما فراموش کرده‎ایم یک داروست، خیلی شایع است، و تمامی داروها عوارض جانبی دارند. اگر شما مریض هستید، طبیعتاً باید داروی مورد نیاز خود را مصرف کنید. از همۀ اینها گذشته، داشتن مادر مریض برای جنین مضرتر است."

Source:
medicalnewstoday.com
Prenatal acetaminophen may affect masculinity
By Ana Sandoiu
Published: Thu 22 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.