دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

افسردگی در مادران باردار و نیز پدران خطر تولد زودرس را افزایش می‎دهد

اخبار افسردگی

ترجمه دکتر شهریار عباسیان

یافته‏‎های یک مطالعه منتشر شده در "مجله بین‎‏المللی زنان و زایمان" نشان می‎‏دهد افسردگی پدر و مادر باردار خطر تولد نوزاد نارس را افزایش می‎‏دهد.
افسردگی در زنان در دوران بارداری با وزن کم هنگام تولد و افزایش خطر تولد زودرس همراه است. استرس مادر، مانند مرگ یک دوست، فقدان حمایت اجتماعی یا یک رابطه مشکل دار، باعث افزایش خطر زایمان زودرس می‎‏شود. با این حال، تحقیقات کمی تاثیر افسردگی پدر بر سلامت مادر و یا جنین را بررسی کرده است.
در این مطالعه، بیش از 350،000 تولد در سوئد بین سال‌های 2007 و 2012 و ارتباط آن با افسردگی والدین و بروز تولد زودرس بین 22 تا 31 هفته و 32 تا 36 هفته مورد بررسی قرار گرفت.
برای هر دو مردان و زنان، افسردگی به عنوان داشتن یک نسخه از داروهای ضد افسردگی، درمان سرپایی و بستری در بیمارستان، از 12 ماه قبل از لقاح تا پایان سه ماهه دوم بارداری تعریف شده. افراد مبتلا به افسردگی که سابقه افسردگی در 12 ماه قبل را نداشتند به عنوان موارد "جدید" طبقه‎بندی شدند، تمام موارد دیگر به عنوان افسردگی مکرر، تعریف شد.
در حالی که هر دو افسردگی جدید و مکرر در مادران با افزایش خطر متوسط ابتلا به تولد زودرس در حدود 30٪ تا 40٪ همراه بود، افسردگی جدید در پدران با 38٪ افزایش خطر تولد زودرس همراه بود. افسردگی راجعه در پدران با تولد نوزاد نارس مرتبط نبود.
پروفسور آندرس جرن، از مرکز مطالعات عدالت در سلامت در استکهلم گفت: "افسردگی یک شریک می‎‏تواند به عنوان یک منبع قابل توجه از استرس برای مادران آینده باشد و این ممکن است در افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس موثر باشد. افسردگی پدر نیز کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می‎‏دهد و اثرات اپی‏ژنتیک در DNA کودک ایجاد می‏‎کند، و همچنین می‏تواند بر عملکرد جفت تاثیر بگذارد. با این حال، این خطر به نظر می‎‏رسد برای افسردگی مکرر پدر کمتر است و نشان می‏‎دهد که شاید درمان افسردگی خطر تولد زودرس را کاهش دهد.

"برای مادران، افسردگی باعث افزایش خطر تولد زودرس، صرف نظر از اینکه افسردگی جدید و یا مکرر باشد"
"نتایج ما نشان می دهد که افسردگی مادر و پدر، هر دو باید در استراتژی‎‏های پیشگیری از تولد نوزاد زودرس در نظر گرفته شود و پدر و مادر باید برای مشکلات روحی و روانی کنترل شوند.
از آنجا که مردان کمتر احتمال دارد که به دنبال کمک حرفه‏ای برای هر گونه مشکلات سلامت روان باشند، در نظر داشتن یک رویکرد فعال برای رفاه حال پدران ممکن است مفید باشد.
جان تورپ، معاون سردبیر مجله، افزود: "این مطالعه اهمیت درمان افسردگی برای مردان و زنان، و تاثیر افسردگی درمان نشده بر سلامت فرزندان را نشان می‎‏دهد.
"تحقیقات بیشتری برای درک درست از چگونگی تاثیر افسردگی هر دو والد در زایمان زودرس مورد نیاز است."
دکتر پاتریک اوبراین، متخصص و سخنگوی کالج سلطنتی زنان و زایمان (RCOG)، گفت: "خطر افسردگی در دوران بارداری می‎تواند بسیار جدی باشد و همچنین می‏تواند بر سلامت نوزاد تاثیر بگذارد. می‏دانیم که بین 12٪ تا 20٪ زنان، اضطراب یا افسردگی در دوران بارداری و سال اول پس از زایمان را تجربه می‎‏کنند.
"این پژوهش به این علت جالب است که دریافت سلامت روانی پدر نیز می‎‏تواند در سلامت نوزاد اثر داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای کشف مکانیزم این اثر مورد نیاز است.
"ما توصیه می‎‏کنیم هر کسی و به ویژه کسانی که برنامه‎‏ریزی برای تشکیل خانواده یا باردار شدن را دارند و در حال تجربه یک تغییر در خلق و خوی، تحریک‏پذیری یا اضطراب هستند به دنبال درمان باشند. هیچ کس نباید در سکوت رنج ببرد، کمک و حمایت همیشه وجود دارد."

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.