دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا سرگرم بودن والدین با تلفن همراه در بدرفتاری کودکان تأثیر دارد؟

اخبار بهداشت / خانواده / عمومی / مادر و کودک

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

از آنجا که تعداد بیشتر و باز هم بیشتری از ما اقرار می‎کنند که زندگی بدون تلفن‌های هوشمند دیگر برایشان قابل تصور نیست، یک مطالعۀ جدید به بررسی اثرات تکنولوژی بر رفتار والدین و فرزندان می‎پردازد.
انجمن روان‎شناسی آمریکا (APA) گزارش می‎دهد که در سال 2015، تقریباً نیمی از جمعیت ایالات متحد آمریکا گفته‎اند که زندگی بدون تلفن همراه برایشان غیر قابل تصور است.
بر مبنای داده‎های این انجمن، تقریباً همۀ آمریکاییان بزرگسال (99 درصد) مالک یک دستگاه الکترونیک یا تعداد بیشتری از آنها شامل کامپیوترهای رومیزی، تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت، و تلویزیون هستند. به علاوه تعداد مردمی که از رسانه‎های اجتماعی استفاده می‎کنند از 7 درصد در سال 2005 به 65 درصد در سال 2015 رسیده است.
APA به مطالعات متعددی استناد می‎کند که نشان داده‎اند چگونه استفاده از تکنولوژی بر سلامت روانی و جسمانی افراد بزرگسال تأثیر منفی داشته است.
اما تکنولوژی بر کودکان چه تأثیری دارد؟ به طور مشخص‌تر، کاربرد تکنولوژی از سوی والدین بر رفتار کودکان چه تأثیری می‎گذارد؟ محققان بیمارستان کودکان سی. اس. موت (Mott) دانشگاه میشیگان در آن آربور، و دانشگاه ایالتی ایلی‎نویز بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند.
نویسندگان همکار مطالعه خانم دکتر جنی رادسکی / Jenny Radesky، متخصص رفتارشانسی کودک و متخصص بیماری‎های کودکان در موت و دکتر براندن تی. مک‌دانیل / Brandon T. McDaniel، استادیار بخش خانواده و علوم مصرفی در دانشگاه ایالتی ایلی‎نویز هستند.
تحقیق جدید در نشریه رشد کودک / Child Development منتشر شد.

مطالعۀ ارتباط میان "تکنوفورنس" و رفتار بد کودکان
مطالعات پیشین به وجود همبستگی میان فعل و انفعال ضعیف میان والدین و فرزندان و کاربرد بیش از حد تکنولوژی دیجیتال توسط والدین پی برده‎اند. در هر حال بر مبنای اطلاعات نویسندگان مطالعۀ حاضر، هیچ مطالعه‎ای تاکنون به بررسی تأثیر تکنولوژی بر رفتار کودکان نپرداخته است.
تحقیق جدید این پرسش را مطرح می‎کند که آیا استفادۀ بیش از حد از تکنولوژی دیجیتال توسط والدین با انقطاع مرتبط به تکنولوژی در فعل و انفعال میان والدین و فرزندان همبستگی دارد یا خیر. این نوع انقطاع یا تعلیق توسط مک‎دانیل به عنوان "تکنوفورنس" مصطلح شده است و مطالعه بررسی می‎کند که آیا ارتباطی میان تکنوفورنس و مشکلات رفتاری کودکان وجود دارد.
رادسکی و مک‌دانیل گزارش‎های مربوط به 170 خانوادۀ دووالدینی آمریکایی را که فرزندانشان به طور میانگین فقط سه سال سن داشتند، بررسی کردند.
محققان از والدین کودکان در مورد استفادۀ آنها از تلفن‎های همراه هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت و دیگر دستگاه‎های تکنولوژیک سؤال کردند.
مطالعه به این موضوع دقیق شد که چگونه این دستگاه‎ها باعث انقطاع گذران اوقات در جمع اعضاء خانواده می‎شود و این کار بر اثر بررسی موارد موجود در دستگاه‎ها در خلال صرف غذا، اوقات فراغت، یا دیگر فعالیت‎ها صورت می‎گیرد.
از والدین درخواست شد تا رفتار فرزندانشان را پس از گذشت دو ماه بر مبنای گزارش اینکه کودکان چند وقت به چند وقت به ناله درمی‎آیند، بداخمی می‎کنند، نشانه‎های بیش‎فعالی و تحریک‎پذیری نشان می‎دهند یا غمگین می‌شدند، رتبه‎بندی کنند.
رادسکی و مک‎دانیل مطالعه را برای عوامل مختلف مثل علایم استرس یا افسردگی در والدین، درآمد و میزان تحصیلات، و کیفیت ارتباط والدین با یکدیگر – که به معنی میزان حمایت آنها از همدیگر است – تنظیم کردند.

وقفه‎های تکنولوژیک می‎تواند به "مشکلات رفتاری در کودک" منجر شود
در کل، اغلب والدین اقرار کردند که تکنولوژی به طور مدام دستکم یک بار در روز باعث بروز وقفه در ارتباط میان آنها و فرزندانشان می‎شود.
به طور مشخص، 48 درصد والدین از بروز 3 مورد یا بیشتر تکنوفورنس در طول روز خبر دادند، 24 درصد آنها گفتند که تکنولوژی دو بار در روز چنین اختلالی در زندگی خانواده ایجاد می‎کند، و 17 درصد این میزان را یک بار در روز اعلام کردند.
فقط 11 درصد مصاحبه شوندگان از عدم وجود چنین وقفه‎ای در خانواده خبر دادند.
مطالعه نشان داد که حتی میزان کم – یا آنچه "نرمال" تلقی می‎شود – تکنوفورنس با افزایش میزان مشکلات رفتاری در کودک مثل حساسیت بیش از حد، تحریک پذیری، بیش فعالی و نالیدن همبستگی دارد.
اگرچه "نتایج نشان دهندۀ ارتباط میان وقفه‎های تکنولوژیک و مشکلات رفتاری کودک" هستند، نویسندگان اشاره می‎کنند که مطالعۀ آنها از نوع مشاهد‎ه‎ای و مقطعی است، که این بدین معنی است که این مطالعه ارتباط میان گروهی از مردم را در یک بازۀ زمانی خاص و نه دوره‎ای طولانی تجزیه و تحلیل می‎کند.
نویسندگان برای تأیید نتایج مطالعه فراخوانی برای انجام مطالعات طولی ارائه می‎دهند، که همین والدین را در یک دورۀ زمانی طولانی دنبال می‎کنند.
دکتر جنی رادسکی می‎گوید:
"ما وجود ارتباط مستقیم میان کاربرد تکنولوژی از طرف والدین و رفتار کودک را ادعا نمی‎کنیم، اما این یافته‎ها به ما کمک می‎کنند تا به درک بهتری از این موضوع برسیم.
ما می‎دانیم که میزان پاسخگویی والدین در برابر کودکان در هنگام استفادۀ آنها از فناوری موبایل دچار تغییر می‎شود و اینکه استفاده از تکنولوژی می‎تواند با میزان کمتر از حد ایده‎آل فعل و انفعال با کودکان مرتبط باشد. واقعاً دشوار است که بتوان توجه را به همۀ اطلاعات جذاب و مهمی که این دستگاه‌ها ارائه می‎دهند، و خواسته‎های عاطفی و اجتماعی فرزندانمان متمرکز و همۀ آنها را همزمان پردازش کرد."
دکتر مک‎دانیل نیز در بیان وزن مطالعه اضافه می‎کند، "هنوز برای ترسیم خطوطی که بتوان در یک مطالعۀ بالینی مورد استفاده قرار داد خیلی زود است، اما یافته‎های ما از مجموعۀ رو به رشد متونی حمایت می‎کند که نشان می‎دهند میان کاربرد بیشتر تکنولوژی دیجیتال و وقفۀ عملکرد ارتباطی میان والدین و فرزندان همبستگی وجود دارد."
اگرچه نویسندگان در مورد اثرات آرام‎بخش و ضد استرسی که تکنولوژی می‎تواند بر والدین داشته باشند آگاهی می‎دهند، در عین حال توصیه می‎کنند که پدران و مادران باید اوقاتی فارغ از تلفن‎های همراه هوشمند را کنار بگذارند که در خلال آنها بتوانند تعامل بیشتری با فرزندان خود داشته باشند.

Source:
Medicalnewstoday.com
Do children act out because parents check their smartphones too often?
Written by Ana Sandoiu
Published: Mon 29 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.