دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

سوزاک، آنتی‌بیوتیک، درمان، ازیترومایسین، مقاومت آنتی‎ببوتیکی مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک، نیسیریا گونوره‌آ ، اندام تناسلی

بیماری‌های مقاربتی واگیردار تاکنون نسبت به پنی‌سیلین، تتراسایکلین و فلوروکینولون‌ها مقاوم شده‌اند.

اخبار مقاومت دارویی

دکتر کاترین پادوک 
ترجمة هامیک رادیان

یک مطالعة نظارتی تازة سراسری می‌گوید که سوزاک در حال مقاوم شدن نسبت به ازیترومایسین است، یکی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان بیماری جنسی واگیردار سوزاک در ایالات متحد آمریکا تجویز می‌شود.
مطالعه که از سوی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها / CDC انجام شده در گزارش هفتگی آژانس مرگ و میر و ناخوشی (MMWR) منتشر شده است.
سوزاک یک بیماری واگیردار جنسی است که توسط یک باکتری به نام نیسیریا گونوره‌آ که به اندام تناسلی، مقعد و گلو آسیب می‌رساند، ایجاد می‌شود.
سوزاک هم در مردان و هم در زنان بروز می‌کند، و یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جنسی واگیردار در آمریکا است. این بیماری مخصوصاً در میان افراد سنین 15 تا 24 سال شایع است.
بر مبنای تخمین CDC سالانه در حدود 800000 مورد عفونت گونوره‌آ در آمریکا بروز می‌کند، با وجود اینکه نیمی از این موارد تشخیص داده نشده باقی می‌مانند. تعداد مردان آمریکایی مبتلاء به سوزاک در سالیان اخیر افزایش یافته است.
در حالی که برخی از افراد نشانگان همراه عفونت سوزاک – نظیر احساس سوزش، یا ترشحات سبز یا سفیدگون - را تجربه می‌کنند، اغلب افراد چنین نشانگانی را بروز نمی‌دهند.
CDC اخیراً توصیه کرد که سوزاک با ترکیبی از دو آنتی‌بیوتیک مورد درمان قرار گیرد – ازیترومایسین با یک دوز خوراکی و سیفریاکسون با یک دوز واحد تزریقی.
CDC می‌گوید که درمان ترکیبی "هنوز عمل می‌کند" اما "نشانه‌هایی از اختلال وجود دارد که آیندة درمان جاری ممکن است در معرض خطر باشد."
شواهد جدید مبنی بر مقاومت در حال بروز عنوان می‌کند که ازیترومایسین در نوبت بعدی فهرست بلند آنتی‌بیوتیک‌‌هایی قرار دارد که سوزاک (گونوره‌آ) نسبت به آنها مقاوم شده است.
بیماری‌های مقاربتی واگیردار تاکنون نسبت به پنی‌سیلین، تتراسایکلین و فلوروکینولون‌ها مقاوم شده‌اند.

مقاومت در برابر ازیترومایسین در سال 2014-2013 چهارصد درصد افزایش یافت
آخرین اطلاعات برگرفته از آژانس سیستم نظارتی بر پایش درمان سوزاک با آنتی‌بیوتیک نشان از کاهش حساسیت این عفونت نسبت به ازیترومایسین با افزایش مقاومت عفونت به میزان 400 درصد در فاصلة سال‌های 2013 و 2014 دارد.
آمار و ارقام برگرفته از آزمون معمول سراسری برای موارد جدا شده یا نمونه‌های گرفته شده از بیماران مورد تشخیص از سوی CDC است.
در سال 2013 فقط 6/0 درصد نمونه‌های جدا شده پاسخ ضعیف‌تری نسبت به ازیترومایسین نشان می‌دادند. در 2014، این رقم به 5/2 درصد افزایش یافته و افزایشی در حدود 400 درصد را نشان می‌دهد.
CDC می‌گوید در صورت تداوم این روند روشن نیست که ترکیب ازیترومایسین و سیفریاکسون تا چه هنگامی مؤثر عمل خواهند کرد.
گزارش نظارتی سال 2014 همچنین نشان می‌دهد که موارد سوزاک و دیگر بیماری‌های مقاربتی واگیردار در حال افزایش هستند. دکتر جاناتان مرمین / Jonathan Mermin، مدیر بخش پیشگیری مرکز ملی HIV / AIDS، هپاتیت‌های ویروس، بیماری‌های مقاربتی واگیردار و سل در CDC می‌گوید:
"رشد خطر سوزاک مقاوم به درمان، در کنار افزایش میزان بیماری، پیشگیری از عفونت‌های جدید را بیش از پیش مهم جلوه‌گر می‌کند."
او می‌افزاید: "ما فقط یک قدم برای حفظ گزینة درمان‌های باقی مانده در حد امکان در پیش رو داریم."
در 2016 کنگره 160 میلیون دلار منابع مالی اضافی برای اجراء نقش CDC در استراتژی ملی مبارزه با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک به این نهاد اختصاص داد. خطوط استراتژیک مداخلات بر کاهش فوری و گستردة پاتوژن‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک شامل ان. گونوره‌آ تمرکز دارد.
دکتر جاناتان مرمین می‌گوید: "نیاز شدیدی نسبت به تقویت سرویس‌های پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی وجود دارد. سوزاک و دیگر بیماری‌های مقاربتی را هنوز می‌توان پیشگیری کرد، تشخیص داد و درمان کرد – عمل امروز برای پیشگیری از وخامت وضعیت در فردا حیاتی است."/

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت توصیه می‌شود:
آنتی‌بیوتیک - آنچه مردم باید بدانند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.