دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پیامدهای شگفت‌آور استرس برای سلامت

اخبار اضطراب / استرس

ترجمه هامیک رادیان

چه نتیجة فشار کار باشد، چه نگرانی‌های مالی یا مسایل خویشاوندی، اغلب ما در برهه‌ای از زندگی استرس را تجربه می‌کنیم. در واقع در حدود 75٪ ما تجربة سطح متوسط یا بالای استرس را در طول ماه قبل گزارش می‌دهیم. مشهور است که استرس می‌تواند سبب مشکلات خواب، سردرد و افزایش ریسک افسردگی شود. اما در این بزنگاه ما در بخشی از جنبه‌های شگفت‌آورتری که در آنها استرس می‌تواند به سلامت ما آسیب بزند دقیق می‌شویم.
مؤسسة ملی سلامت روانی (NIMH) استرس را به عنوان "پاسخ مغز به هر درخواست" تعریف می‌کند. به عبارت دیگر، استرس چگونگی واکنش مغز به موقعیت‌ها یا اتفاقات است.
این مهم است که به خاطر بسپارید، تمامی استرس‌ها منفی نیستند. بسیاری از ما که در موقعیت‌های استرس‌زا بوده‌ایم ممکن است دریافته باشیم که استرس ما را به سوی عملکرد بهتر هُل داده است. این فروغلتیدن به سوی نوعی موقعیت "بجنگ یا فرار کن" است، که در آن مغز تهدیدی واقعی را شناسایی می‌کند و به سرعت هورمون‌هایی را که ما را تشویق به حفاظت از خود در مقابل ضرر می‌کنند آزاد می‌سازد.
زمانی وقت پاسخ بجنگ یا فرار کن درمی‌رسد که مسایل بالا می‌گیرند و این معمولاً مربوط به موقعی است که ما خود را در معرض تهدیدهای پایدار می‌بینیم.
دکتر «استیون هابفال»، پروفسور ارشد جاد و مارجوری واینبرگ و رییس مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو، و عضو انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA) می‌گوید: "استرس به علت از دست دادن یا تهدید از دست دادن منابع شخصی، اجتماعی و مادی است که به صورت بدوی در اختیار ما هستند. بنابراین تهدید نسبت به خود، تهدید نسبت به عزت نفس، تهدید نسبت به درآمد، تهدید استخدام و تهدید خانواده یا سلامت ما.»

میزان استرس در آمریکایی‌ها "بسیار بالا" است
در فوریة سال 2015 APA بررسی سالیانة خود در مورد "استرس در آمریکا" را منتشر کرد، که در آن نگرش و دریافت‌های استرس و شناسایی علل اولیة آن در میان جمعیت عمومی برآورد شد.
یک بررسی که بر روی 3068 فرد بزرگسال آمریکایی در طول آگوست 2014 انجام شد، آشکار کرد که علت اولیة استرس در میان آمریکایی‌ها پول است، و در آن 72٪ پاسخ‌دهندگان گزارش دادند که در برهه‌ای از ماه قبل دچار استرس ناشی از وضعیت مالی بوده‌اند. از این جمع، 22٪ گفتند که در ماه قبل به عنوان نتیجة نگرانی‌های پولی استرس بیش از حد داشته‌اند.
دومین علت مشترک ایجاد کنندة استرس در میان آمریکاییان کار بود که با اقتصاد، مسؤولیت‌های خانوادگی و نگرانی‌های شخصی مرتبط به سلامت دنبال می‌شد.
به عنوان یک نقطة مثبت، سطح متوسط استرس در میان آمریکاییان از سال 2007 کاهش یافته است. در یک نمرده‌دهی 10 واحدی، پاسخ دهندگان سطح استرس خود را در مقایسه با سال 2007 که 2/6 بود، 9/4 گزارش دادند. به هر حال APA می‌گوید چنین سطحی از استرس در مقابل 7/3 که از نظر آنها سالم تلقی می‌شود به شکل معنی‌داری بالا است.
نورمن اندرسون، CEO  و معاون اجرایی ریاست APA اضافه می‌کند: "تمامی آمریکایی‌ها و به طور مشخص گروه‌هایی که بیش از همه در معرض آسیب‌های استرس هستند – که شامل زنان، بزرگسالان جوان‌تر و افراد دارای منابع درآمد پایین‌تر است – نیاز دارند با هدف بهبود سلامت و خوشبختی خود دیر یا زود این مورد را لحاظ کنند."

پیامدهای بهداشتی شگفت‌آور استرس
پروفسور هابفال گفت: "استرس به شکل معنی‌داری با تقریباً تمامی سطوح بیماری‌های عمده مرتبط است. استرس علت ریشه‌ای و نادر بیماری است، اما بیشتر با ژنتیک و موقعیت بدن ما در مسیری که به بیماری شتاب می‌دهد تعامل دارد."
برخی از عوارض بیشتر شناخته شدة استرس که بسیاری از ما ممکن است تجربه کرده باشیم شامل محرومیت از خواب، سردرد، اضطراب و افسردگی است. اما به صورت افزایش یابنده‌ای محققان در حال روشن کردن جنبه‌های تازه و تازه‌تری هستند که در آنها استرس برای سلامت ما می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

سلامت قلبی
بر مبنای نظر جامعة قلب آمریکا (AHA) استرس می‌تواند در رفتارهایی تجلی کند که عوارض منفی برای سلامت ما به بار می‌آورند.
آیا شما پس از یک روز پر از استرس کاری به خانه وارد شده و به سراغ بطری شراب رفته‌اید؟ بسیاری از ما بلی.
در ژانویة 2015 مدیکال نیوز تودی مطالعه‌ای را گزارش داد که ساعات کار طولانی را با مصرف خطرآفرین الکل مرتبط می‌دانست، و در آن محققان مطالعه بخشاً بر این باور بودند که "مصرف الکل استرس ناشی از فشار و موقعیت کاری را کاهش می‌دهد."
برخی از ما در پاسخ به استرس سیگار می‌کشیم، در حالی که دیگران ممکن است "راحت بخورند"، که می‌تواند باعث چاقی شود. تمامی اینها عواملی هستند که می‌توانند با افزایش فشار خون به ضعیف شدن سلامت قلب بینجامند و سبب ایجاد آسیب به دیوارة شریان‌های قلبی شوند.
بر مبنای مطالعه‌ای که در نوامبر 2014 در مدیکال نیوز تودی گزارش شد، استرس همچنین ممکن است جریان خون به قلب را مشخصاً در زنان، کاهش دهد. محققان مطالعه دریافتند که در بیماران مبتلا به بیماری کرونری قلب، زنان دچار استرس سه بار بیشتر از مردان استرسی دچار کاهش جریان خون به قلب می‌شوند.
استرس همچنین با افزایش ریسک حملة قلبی مرتبط است. در 2012، مطالعه‌ای منتشر شده در لنست دریافت که کار استرس‌زا ممکن است ریسک حملة قلبی را تا 23٪ افزایش دهد. و در فوریة سال 2015، مدیکال نیوز تودی مطالعه‌ای را از سوی محققان دانشگاه سیدنی در استرالیا گزارش داد که دریافتند دوره‌های عصبانیت یا اضطراب شدید ممکن است ریسک حملة قلبی را تا بیش از 9 برابر افزایش دهد.
حتی پس از یک حملة قلبی، استرس ممکن است به سلامت ما‌ آسیب بزند. مطالعه‌ای که در فوریة 2015 در نشریة سیرکیولیشن منتشر شد دریافت زنان بیشتر احتمال داشت که در پی یک حملة قلبی سطوح بالای استرس روانی را تجربه کنند، که به ریکاروی ضعیف‌تر منجر می‌شود.

دیابت
شما ممکن است از وجود ارتباط میان استرس و افزایش ریسک دیابت شگفت‌زده شوید. در ژانویة سال 2015 مطالعه‌ای که در JAMA روانپزشکی منتشر شد دریافت که زنان دارای نشانگان اختلال استرس پساتروماتیک (PTSD) – وضعیتی که حوادث بسیار استرس‌زا محرک ایجاد آنند – بیشتر احتمال دارد که نسبت به افراد فاقد وضعیت مزبور آن را گسترش دهند.
دوره‌های استرس تولید هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد، که می‌تواند مقدار گلوکز خون را افزایش دهد – توضیحی قوی برای اینکه چرا استرس به افزایش ریسک دیابت مرتبط است.
برای مردمی که در حال حاضر دچار دیابت هستند، استرس می‌تواند باعث مدیریت ضعیف‌تر وضعیت شود. همچنین با تداخل هورمون‌های استرس و افزایش سطح گلوکز خون، انجمت دیابت آمریکا عنوان می‌کند که بیماران دچار استرس مبتلا به دیابت کمتر احتمال دارد که به مراقبت از خود بپردازند.
انجمن دیابت آمریکا اعلام می‌کند: «آنها ممکن است الکل بیشتری بنوشند و کمتر ورزش کنند. آنها ممکن است فراموش کنند یا وقت نداشته باشند سطح قند خود را بررسی کنند یا برای خود برنامة غذایی بریزند."

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.