دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کانابینوئید طبیعی نقشی کلیدی در اضطراب دارد

اخبار اضطراب / استرس

•    آنا ساندویو
•    ترجمة محمدقاسم رافعی

خلق و خوی مرتبط به استرس و اختلالات اضطراب میلیون‌ها نفر را در سطح جهان رنج می‌دهد. یک تحقیق جدید نوروبیولوژی نهفته در پشت این بیماری را بررسی می‌کند و چنین درمی‌یابد که کنترل یک مولکول که فعالیت گیرنده‌های کانابینوئید را کنترل می‌کند می‌تواند علایم اضطراب را کاهش دهد.
بیش از 40 میلیون نفر از جمعیت بزرگسال ایالات متحد آمریکا (یا 18 درصد کل جمعیت این کشور) با اختلالات اضطراب به زندگی خود ادامه می‌دهند که شامل افسردگی بالینی، اختلالات پانیک، انواع فوبیا، و اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) است.
اختلال اضطراب منتشر در حدود 7 میلیون تن از این گروه از مردم را رنج می‌دهد، و تخمین زده می‌شود که 7.7 میلیون نفر نیز به اختلال استرس پس از ضربه مبتلا باشند.
اضطراب معمولاً ناشی از عوامل مختلفی است، که می‌تواند شامل عوامل ژنتیک، تاریخچة خانوادگی اضطراب، شرایط فردی، و حوادث زندگی و همچنین عدم تعادل شیمیایی در مغز فرد باشد.
یک مطالعة جدید که در نشریة نیچر ارتباطات / Nature Communications منتشر شده است،‌ این اختلالات روانی را از یک دیدگاه نوروبیولوژیکی مورد تحقیق قرار می‌دهد. به ویژه از طریق استفاده از یک مدل موشی، محققان مرکز پزشکی دانشگاه واندرویل در نشویل به بررسی انطباق مغز با استرس پرداختند و متوجه شدند که یک مادة شیمیایی که به طور طبیعی در بدن وجود دارد می‌تواند نقشی کلیدی در توسعة PTSD و افسردگی داشته باشد.
نویسندة مسؤول مطالعه دکتر ساچین پیتل / Sachin Patel، مدیر بخش روان‌پزشکی اعتیاد و استاد روان‌پزشکی در جیمز جی. بلک‌مور / James G. Blakemore، دانشگاه واندربیلت است.

مطالعة ارتباط میان کانابینوئیدها و اضطراب
با این پیش‌فرض که استرس یک عامل اصلی در تشدید توسعة افسردگی و اختلال استرس پس از ضربه است، پیتل و همکارانش بر آن شدند تا در مورد مواد شیمیایی عصبی درگیر در حالت جهندگی استرس از جمله در مورد قابلیت انطباق مغز با اثرات منفی استرس تحقیق کنند.
اندوکانابینوئیدها بخشی از سیستم کانابینوئید موسوم به درون‌زا (یا اندوکانابینوئید) هستند، که شامل اندوکانابینوئیدها و گیرنده‌های آنها  می‌شود. این سیستم در سراسر بدن انسان وجود دارد، و به تنظیم جنبه‌های حیاتی سلامت انسان شامل سیستم‌های ایمنی و عصبی کمک می‌کند.
اندوکانابینوئیدها چربی‌هایی هستند که به مثابة نوعی انتقال دهندة عصبی عمل می‌کنند. اساساً آنها گیرنده‌های مغزی CB1 و CB2 را فعال می‌کنند. CB1 را می‌توان در چندین ناحیة مغزی شامل نئوکورتکس، هیپوکامپوس، امیگدلا، سربلوم و هیپوتالاموس یافت. این نواحی مغزی بخش‌های دخیل در واکنش‌های عاطفی و رفتاری، هموستاز، آموزش، حافظه و تصمیم‌گیری شناخته می‌شوند.
پیتل پیشتر در مورد نقش گیرنده‌های اندوکانابینوئید مغز تحقیق و گیرندة CB1 را به عنوان بازیگر نقشی کلیدی در اضطراب مشخص کرده بود. پیتل و تیمش محل گیرنده‌های CB1 را در امیگدلای مغز مشخص کردند و دریافتند که اگر این گیرنده بلوک شود یا اگر ژن کُدگذاری آن حذف گردد، اضطراب افزایش پیدا می‌کند.
به علاوه در یک مطالعة جداگانه، پیتل و همکارانش عنوان کردند که اندوکانابینوئید 2 – اراکیدونویلگلیسرول (2-AG) نیز نقشی اساسی در تنظیم رفتار عاطفی دارد. آنها با استفاده از یک مدل موشی، نشان دادند که موش‌های دارای مقدار کمتر 2-AG بیشتر احتمال دارد که به شیوه‌ای رفتار کنند که نشان دهندة اضطراب و افسردگی است، بنابراین افزایش مقدار این مادة شیمیایی تأثیر معکوسی را در این مورد دارد.

افزایش 2-AG پاسخ به استرس را بهبود می‌بخشد
در این مطالعة آخر، پیتل و تیمش اثرات افزایش و کاهش مقدار اندوکانابینوئید 2-AG را بر خاصیت جهندگی استرس در موش‌ها مورد آزمایش قرار دادند.
محققان متوجه شدند که افزایش تحویل 2-AG با فنوتیپ انعطاف‌پذیری استرس همخوانی دارد و این انعطاف‌پذیری را در موش‌هایی که پیشتر در برابر استرس آسیب‌پذیر بوده‌اند افزایش می‌دهد. در مقابل، محروم کردن موش‌ها از این مادة شیمیایی یا بلوک کردن گیرندة آن، موش‌هایی را که پیشتر دارای انعطاف‌پذیری در برابر استرس بوده‌اند بیشتر در برابر استرس آسیب‌پذیر می‌کند.
از این گذشته، نشان داده شد که تقلیل 2-AG مخصوصاً در امیگدلا مانع فرآیند انطباق با استرس مکرر می‌شود.
دکتر ساچین پیتل می‌گوید: "این مطالعه عنوان می‌کند که محرومیت از کانابینوئیدهای طبیعی می‌تواند باعث یک آمادگی پیشینی برای توسعة اختلال استرس پس از ضربه و افسردگی شود. تقویت این سیستم پیام‌رسانی می‌تواند نمایانگر یک رویکرد درمانی نو برای این اختلالات مرتبط با استرس باشد."
محققان همچنین دریافتند که یک دوز پایین تتراهیدروکانابینول – ترکیب فعال موجود در حشیش – انعطاف‌پذیری در برابر استرس را تقویت کرده و علایم شبه اضطراب را در موش‌هایی که پیشتر در برابر استرس آسیب‌پذیر بوده‌اند کاهش می‌دهد.
در هر حال، استفاده از حشیش در درمان اختلالات اضطراب ممکن است با عوارض جانبی نظیر اعتیاد و اختلالات شناختی همراه باشد.

Source:
Medicalnewstoday.com
Natural cannabinoid found to play key role in anxiety
Written by Ana Sandoiu
Published: Sun 2 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.