دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کار هنری استرس را کاهش می‌دهد

اخبار اضطراب / استرس


هانر وایتمن
ترجمة هامیک رادیان

استرس دارید؟ نقاشی کنید. یک تحقیق تازه عنوان می‌کند که فارغ از سطح مهارت فرد، کار هنری سبب کاهش استرس می‌شود.
مقالة تازه‌ای که در نشریة "هنر درمانی" منتشر شده است، چنین درمی‌یابد که فقط 45 دقیقه انجام کار هنری – همانند ساختن مدل‌ با خاک رس یا نقاشی – سطح هورمون کورتیزول را کاهش می‌دهد.
کورتیزول اغلب به نام "هورمون استرس" خوانده می‌شود. سطح کورتیزول که در غدد آدرنال واقع در بالای کلیه‌ها تولید می‌شود، در پاسخ به استرس افزایش می‌یابد. بنابراین، هرقدر سطح کورتیزول فرد بالاتر باشد میزان استرس او بیشتر می‌شود.
مطالعات پیشین پتانسیل هنر را برای کاهش استرس مستند کرده‌اند. برای مثال یک مطالعة مروری در 2010 دریافت که خلاقیت هنری، فارغ از شکل آن اعم از نقاشی، نویسندگی یا آهنگسازی – می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد و خلق و خو را بهبود بخشد.
«گیریژا کایمل»، استادیار هنردرمانی خلاق در دانشگاه درکسل فیلادلفیا، و همکاران بر آن شدند تا به درک بهتری از ساز و کار بیولوژیک نهفته در زیر چنین یافته‌هایی برسند.

کار هنری سطح کورتیزول 75٪ نمونه‌ها را کاهش داد
برای مطالعة خود، محققان 39 فرد بزرگسال در سنین 18 تا 59 سال را در یک نشست 45 دقیقه‌ای برای انجام کار هنری وارد کردند.
به نمونه‌ها مجموعه‌ای از مواد انتخابی نظیر مدل‌های گل رس، قلم‌های مارکر و کاغذ داده شد و به آنها گفته شد که می‌توانند هرآنچه دلشان می‌خواست خلق کنند.
تیم تحقیق می‌نویسد که در حدود نیمی از نمونه‌ها اظهار داشتند که تجربة اندکی در کار هنری دارند.
پیش و پس از برگزاری جلسة هنری، محققان برای اندازه‌گیری سطح کورتیزول از نمونه‌ها نمونة بزاق دهان گرفتند.
محققان کاهشی در سطح کورتیزول را در میان 75 درصد نمونه‌ها شناسایی کردند، که نمایانگر کاهشی در استرس است. این یافته‌ها حتی پس از لحاظ کردن تجربة کار هنری نمونه‌ها به قوت خود باقی بود.
کایمل می‌گوید که آنها تا حدودی از این نتایج شگفت‌زده شدند. او می‌نویسد: "این نتیجه شگفت‌انگیز نبود چرا که هستة هنردرمانی همین است: همه خلاقند و می‌توانند در هنرهای تجسمی اظهار وجود کنند وقتی که در یک روند حمایتی کار کنند. من انتظار داشتم که شاید تأثیرات برای آنان که دارای سابقة قبلی کار هنری بودند قوی‌تر باشد."

کاهش استرس مرتبط به هنر در بزرگسالان جوان قوی‌تر است
در حدود 25 درصد بقیة نمونه‌ها به هر حال افزایشی در سطح کورتیزول را در طول جلسة کار هنری نشان می‌دادند، اما محققان می‌گویند که این نتیجه قابل انتظار است و می‌نویسند که که کورتیزول نیز نیازمند عملکرد خود است.

استرس در یک نگاه
 در طول ماه گذشته 75 درصد آمریکایی‌ها گزارش داده‌اند که دستکم یکی از نشانگان استرس را داشته‌اند.
 25 درصد آمریکایی‌ها می‌گویند که استرس تأثیر بزرگی بر فعالیت فیزیکی یا سلامت ذهنی آنها دارد.
 نگرانی‌های مالی یکی از علل اصلی استرس در ایالات متحد آمریکا است.

کایمل توضیح می‌دهد: "برای مثال، سطح کورتیزول ما در طول روز متفاوت است – این سطح صبح‌ها در بالاترین میزان خود قرار دارد چون به ما انرژی لازم برای آغاز روز را می‌دهد، این است که کار هنری در یک وضعیت برانگیختگی یا تعامل در نمونه‌های مورد مطالعه نتیجه می‌دهد."
به علاوه تیم تحقیق بر اساس برخی شواهد دریافت که نمونه‌های جوان‌تر بیشتر احتمال دارد که کاهش سطح کورتیزول را در خلال کار هنری در مقایسه با سوژه‌های مسن‌تر تجربه کنند.
کایمل می‌گوید یک توضیح برای این یافته این است که افراد جوان‌تر هنوز در مسیر شناسایی راه‌های هدایت استرس بسر می‌برند و با چالش‌ها در تعامل روز به روز قرار دارند، در حالی که افراد مسن‌تر – که تجربه‌های بیشتری در زندگی داشته‌اند – ممکن است راه‌های بهتری برای کنار آمدن با استرس یافته باشند.
در کل، محققان می‌گویند بر اساس یافته‌های آنها کار هنری می‌تواند یک راه مؤثر برای کاهش استرس باشد، و آنها برآنند تا این ارتباط را در مطالعات آینده به صورت گسترده‌تر مورد تحقیق قرار دهند.
کایمل اضافه می‌کند: "ما در نهایت می‌خواهیم بررسی کنیم که چگونه کار خلاقه می‌تواند به سلامت روانی به خوبی سلامت جسمانی کمک کند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.