دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نگرانی در مورد سلامت، خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد

اخبار اضطراب / استرس

• آنا ساندویو
• ترجمة نادر اکبری

اضطراب یکی از نگرانی‌های جدی سلامت است که به بخش بزرگی از مردم آسیب می‌زند. اکنون یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که نگرانی افراد در مورد سلامت، ریسک بیماری قلبی را در آنان افزایش می‌دهد.
در ایالات متحد آمریکا، اختلالات اضطراب شایع‌ترین شکل اختلال روانی است که حدود 40 میلیون نفر یعنی 15 درصد کل جمعیت کشور به آن مبتلاء هستند.
اضطراب به عنوان ریسک فاکتور بیماری قلبی شناخته شده است. پژوهش‌های پیشین ارتباط میان افسردگی و اضطراب و خطر بیماری کرونری قلب را نشان داد‌ه‌اند.
یک مطالعة متاآنالیز دریافته است که مردم مضطرب 48 درصد بیش از دیگران در خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی قرار دارند.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، بیماری قلبی علت پیشتاز مرگ و میر در میان آمریکایی‌ها به شمار می‌رود و در سال 2014 مسبب 365000 مورد مرگ و میر در میان مردم این کشور بوده است.
تحقیق تازه عنوان می‌کند که عواقب اضطراب در مورد سلامت نیز جدی است و باید به طور کامل درمان شود.
اضطراب سلامت نشان دهندة نگرانی بیش از حد بیمار در مورد ابتلاء به یک ناخوشی جدی است و بیمار در شرایط عدم وجود بیماری فیزیکی در جستجوی درمان برای آن است.
بیماران دچار اضطراب سلامت به غلط علایم جسمانی را به عنوان نشانه‌های بیماری‌های جدی تلقی می‌کنند، و اغلب اوقات برای یک موضوع واحد سراغ درمان‌های متعدد می‌روند. در شدیدترین اشکال خود، اضطراب سلامت تبدیل به مالیخولیا / hypochondria می‌شود.

اضطراب سلامت و بیماری قلبی
محققان به رهبری لین ایدن برگ / Line Iden Berge، از بیمارستان هلس برگن در برگن نوروژ، به بررسی ارتباط میان اضطراب سلامت و بیماری قلبی پرداختند. نتایج مطالعه در نشریة الکترونیک BMJ Open منتشر شده است.
برگ و تیمش کار خود را با نمونه‌های مطالعة سلامت هوردالاند نوروژی (HUSK) انجام دادند. این مطالعة درازمدت نمونه‌ها را در دورة زمانی متجاوز از 12 سال مورد پیگیری قرار داده و نتیجة همکاری میان سرویس ملی غربالگری سلامت، دانشگاه برگن و سرویس‌های خدمات بهداشتی منطقه‌ای بوده است.
7052 نمونة مطالعه در فاصلة سال‌های 1953 تا 1957 متولد شده بودند. برای مطالعه بیماران باید به سؤال‌هایی در مورد سلامت، سبک زندگی و میزان تحصیلات خود جواب می‌دادند.
در فاصلة سال‌های 1997 تا 1999 بیماران مورد آزمایش خون، اندازه‌گیری قد و وزن و میزان فشار خون قرار گرفتند.
همچنین از نمونه‌ها خواسته شد تا میزان اضطراب خود را با استفاده از شاخص وایتلی / the Whiteley Index گزارش دهند. نمرات بالای 90 درصد موارد اضطراب تلقی می‌شد.
در طول کل دورة مطالعه، 234 نمونه یا 3.2 درصد کل نمونه‌های مورد بررسی دچار یک عارضة ایسمیک شدند – یا به شکل حملة قلبی یا آنژین حاد.

اضطراب سلامت، ریسک بیماری قلبی را تا 73 درصد افزایش می‌دهد
در طول دورة پیگیری، در مقایسه با افرادی که خبر از اضطراب در خود نمی‌دادند، بسیاری از نمونه‌های دچار اضطراب سلامت تا دو برابر دچار بیماری قلبی شدند. در حدود 6.1 درصد موارد اضطراب سلامت دچار بیماری ایسمیک قلبی (IHD) شدند.
از آنجا که نمونه‌ها جزء یک پروژة ملی تحقیق پایش بیماری قلبی بودند، سلامت قلبی آنها به شکل گسترده‌ای پایش می‌شد. برنامة ملی با عنوان "بیماری‌های قلبی عروقی در نوروژ"، در فاصلة سال‌های 1994 تا 2009 انجام شد، بنابراین محققان می‌توانستند به داده‌های بیمارستانی و گواهی فوت بیماران تا سال 2009 دسترسی داشته باشند.
پس از تنظیم مطالعه برای ریسک فاکتورهای مرتبط به بیماری قلبی عروقی، محققان متوجه افزایش ریسکی 73 درصدی برای ابتلا ‌به بیماری ایسکمیک قلبی بر اثر اضطراب سلامت شدند.
حتی پس از لحاظ کردن ریسک‌فاکتورهای IHD نظیر مصرف سیگار، کلسترول بالا، و آموزش، همچنان اضطراب سلامت یک ریسک‌فاکتور بیماری ایسکمیک قلبی بود.
خطر بیماری ایسکمیک قلبی همچنین بخشاً با میزان اضطراب گزارش داده شده افزایش می‌یافت: هر قدر علایم اضطراب سلامت بیشتر، ریسک ابتلاء به بیماری ایسکمیک قلبی بالاتر.
بر مبنای جنسیت، ریسک IHD در زنان دچار اضطراب سلامت به میزان اندکی بیشتر از مردان همسن و سال آنها بود.

به قلب خود اعتماد کنید
محدودیت‌های نتایج مطالعه شامل این واقعیت است که این مطالعه از نوع مشاهده‌ای است که داده‌های اندکی در مورد روابط علت و معلولی میان اضطراب و بیماری ایسکمیک قلبی در اختیار ما قرار می‌دهد.
همچنین اضطراب سلامت اغلب اوقات با یک مورد سلامت روانی نظیر اضطراب عمومی و افسردگی همراه است، بنابراین تفکیک انواع متفاوت اضطراب و راه‌هایی که از طریق آنها خطر بیماری قلبی افزایش می‌یابد، دشوار است.
محققان می‌نویسند: "(مطالعة ما) بیشتر نشان می‌دهد که رفتارهای خصلت‌نما در میان افراد دچار اضطراب سلامت نظیر پایش و چک‌آپ مداوم علایم بیماری، خطر بیماری‌های قلبی را کاهش نمی‌دهد."
بر عکس، بدن را در وضعیت هشدار مدام نگه داشتن، ریسک حوادث قلبی را بیشتر افزایش می‌دهد.
این موضوع هم پزشکان و هم بیماران دچار اضطراب را در وضعیت دشواری قرار می‌دهد. گفتن این موضوع به بیمار مضطرب که اضطراب وی نشانة بیماری قلبی نیست می‌تواند کمک کننده باشد، اما از سوی دیگر، آگاه کردن فرد نسبت به این موضوع که اضطراب سلامت می‌تواند به مرور زمان القاء کنندة بیماری قلبی باشد می‌تواند بیمار را بیش از پیش دچار اضطراب کند.
محققان می‌گویند:
"این یافته‌ها این دوراهی را پیش پای متخصصان بالینی قرار می‌دهد که اطمینان مجدد دادن به بیمار در این مورد که علایم فیزیکی اضطراب نمایانگر بیماری قلبی نیستند، در مقابل این آگاهی بخشی قرار می‌گیرد که چگونه اضطراب به مرور زمان می‌تواند واقعاً با افزایش ریسک بیماری شریان کرونری همراه باشد."
تیم تحقیق اضافه می‌کند که یافته‌های مطالعه "بر اهمیت تشخیص کامل و درمان اضطراب سلامت تأکید دارد."
نویسندگان مطالعه به این جمع‌بندی می‌رسند که "این یافته‌ها می‌تواند بیماران را به جستجوی درمان برای اضطراب سلامت و اعتماد به قلب خویش تشویق کند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.