دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

وایاگرا برای سلامت قلب مردان دچار دیابت نوع 2 مفید است

اخبار بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی

• هانر وایتمن

• ترجمة محمدقاسم رافعی

دیابت یکی از ریسک فاکتورهای شناخته شده برای سلامت قلبی عروقی است. مطالعات نشان داده‌اند که افراد دچار دیابت بیش از 50 درصد بیشتر از افراد غیر مبتلاء به این بیماری در معرض خطر حملة قلبی قرار دارند. اما برای مردان دچار دیابت نوع 2، یک مطالعة تازه به این نتیجه رسیده است که وایاگرا / Viagra، داروی مورد استفاده در درمان اختلال نعوظ، می‌تواند خطر حملة قلبی را کاهش و احتمال ادامة زندگی را در بیمار افزایش دهد.
نویسندة همکار مطالعه، پروفسور اندرو ترافورد / Andrew Trafford، از انستیتو علوم قلب و عروق در دانشگاه منچستر و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة قلب / Heart منتشر کرده‌اند.

تخمین زده می‌شود که فقط در ایالات متحد آمریکا 29.1 میلیون نفر مبتلاء به دیابت هستند، و هر ساله حدود 1.4 میلیون آمریکایی با تشخیص دیابت روبرو می‌شوند.
دیابت نوع 2 شایع‌ترین شکل دیابت است که در حدود 90 تا 95 درصد تمامی موارد آن را شامل می‌شود.
در دیابت نوع 2 یا لوزالمعده قادر به تولید کافی انسولینهورمون تنظیم کنندة گلوکز خون – نیست، یا بدن نمی‌تواند به طور مؤثر انسولین تولید شده را مورد استفاده قرار دهد. در نتیجه میزان گلوکز خون به شدت بالا می‌رود.
میزان گلوکز بالای خون می‌تواند به عصب‌ها و رگ‌های خونی‌ آسیب برساند، و فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی و فعالیت کم جسمانی در میان مردم دچار دیابت شایع است – که تمامی اینها عواملی هستند که به ایجاد حملة قلبی، سکتة مغزی و دیگر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کنند.
بر مبنای نظر انجمن قلب آمریکا، افراد بزرگسال مبتلاء به دیابت در مقایسه با افراد غیر مبتلا به این بیماری دو تا چهار بار بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار دارند، و در حدود 68 درصد افراد دیابتی در سنین 65 سال و بیشتر بر اثر یکی از اشکال بیماری قلبی می‌میرند.

وایاگرا خطر مرگ بعد از حملة قلبی را 40 درصد کاهش می‌دهد

پروفسور ترافورد و همکارانش می‌نویسند مطالعات پیشین عنوان کرده‌اند که داروهای موسوم به مهار کننده‌های PDE5 – که داروی وایاگرا (سیلدنافیل)، درمان خط مقدم برای اختلال نعوظ از جملة آنها است – می‌توانند برای سلامت قلب بیماران مبتلاء به دیابت مفید باشند.
برای مطالعة حاضر، تیم تحقیق بر آن شد تا به ارزیابی این موضوع بپردازد که چگونه مهارکننده‌های PDE5 بر ریسک شیوع حملة قلبی و مرگ و میر در میان مردان به اختلال نعوظ و دیابت نوع 2 تأثیر می‌گذارد.
محققان گزارش سلامت الکترونیک سال‌های 2007 تا 2015 تعداد 5956 مرد در سنین 40 تا 89 سال را که مبتلاء به دیابت تشخیص داده شده بودند آنالیز کردند. از این تعداد بیمار برای 1359 نفر به دلیل ابتلاء به اختلال نعوظ داروی مهارکنندة PDE5 تجویز شده بود.
در کل تیم تحقیق دریافت، مردانی که از مهارکننده‌های PDE5 استفاده کرده بودند در طول متوسط 6.9 سال زمان پیگیری مطالعه، 31 درصد کمتر در معرض مرگ ناشی از تمامی علل منجر به مرگ قرار داشتند.
در میان 1031 مرد دارای تاریخچة حملة قلبی، آنهایی که با مهارکننده‌های PDE5 تحت مداوا قرار گرفته بودند در مقایسه با مردانی که با این دارو تحت درمان قرار نداشتند، 40 درصد کمتر در معرض خطر مرگ بودند.
مردان دارای تاریخچة نارسایی احتقانی قلب، حملة ایسمیک گذرا – یا "حملة قلبی کوچولو" – و بیماری عروق پیرامونی (PVD) با استفاده از مهارکننده‌های PDE5 به ترتیب دارای 36، 40 و 34 درصد ریسک کمتر برای مرگ بودند.
به علاوه، محققان متوجه شدند مردانی که مهارکننده‌های PDE5 گرفته بودند نسبت به مردانی که از این دارو استفاده نمی‌کردند، به ترتیب با شیوع حملة قلبی 5.2 درصد و 8.9 درصد، در ریسک پایین‌تری برای ابتلاء به حملة قلبی قرار داشتند.
در میان 432 مردی که در دورة پیگیری بیماران دچار حملة قلبی شدند، میزان مرگ برای استفاده کنندگان از مهارکننده‌های PDE5 25 درصد بود، در مقایسه با 42.7 درصد برای آنهایی که از این داروها استفاده نمی‌کردند.

فواید وایاگرا بسیار بیشتر از سودش در مورد اختلال نعوظ است

پروفسور ترافورد و همکارانش می‌گویند، یافته‌های آنها از نتایج تحقیقات پیشین در مورد فواید سلامت وایاگرا حمایت می‌کند، و آنها در مورد "تحقیق عاجل" برای بررسی فواید سلامت PDE5 در بیماران دچار دیابت نوع 2 فراخوان می‌دهند.
آنها اضافه می‌کنند، "... می‌تواند فواید بالینی قابل ملاحظه‌ای ماورای درمان اختلال نعوظ در کار باشد."
پروفسور ترافورد می‌گوید: "این کار آزمایشگاهی ما را به سمت فواید بالقوة این درمان‌های اختلال نعوظ بر قلب سوق می‌دهد، بنابراین اطمینان بخش خواهد بود که بدانیم آنها می‌توانند ریسک حملة قلبی را در بیماران دیابتی کاهش داده و بقاء پس از حملة قلبی را افزایش ‌دهند.
ابتلاء به دیابت یک ریسک بزرگ برای بیماری قلبی است بنابراین هر نوع درمانی که بتواند ریسک مزبور را کم کند مورد نیاز است. داروهای اختلال نعوظ نظیر وایاگرا هم‌اکنون مجوز چنین کاربردی را دارند، پس اگر آزمون‌های بالینی شواهد بیشتری در مورد فواید حفظ حیات آنها ارائه دهند، امکان آغاز درمان مردم با این دارو در آیندة نزدیک وجود دارد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.