دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اُرگاسم چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارد؟

اخبار بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی

• هانر وایتمن
• ترجمة محدقاسم رافعی

توصیف شده به عنوان رها شدن قدرتمندانه و لذت‌بخش تنش جنسی انباشته شده در انسان، ارگاسم به عنوان اوج لذت جنسی هم در مردان و هم در زنان تصور می‌شود.
در طول ارگاسم، فرد ممکن است افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، تنفس‌ سنگین و انقباضات عضلانی ضربآهنگ‌دار را تجربه کند.
اما در حالی که علایم و نشانه‌های ارگاسم ممکن است آشکار باشد،‌ مکانیسم‌های زیربنایی این پاسخ جنسی – به طور مشخص اثرات روان‌تنی آن- ناروشن است.
نویسندة مطالعه دکتر آدام سفرون / Adam Safron از کالج هنر و علوم واینبرگ در دانشگاه اونستون، می‌نویسد، اکثر تحقیقات مربوط به ارگاسم بر عملکردهای تکاملی آن تمرکز کرده‌اند.
برای مطالعة خود – که اخیراً در نشریة "علوم اعصاب و روان‌شناسی اجتماعی عاطفی" منتشر شده است – سفرون بر آن شد تا به درک بهتری از این موضوع برسد که ارگاسم در انسان چه تأثیری بر مغز وی به جا می‌گذارد.

چگونه تحریک ریتمیک می‌تواند "نشئة جنسی" ایجاد کند
برای رسیدن به یافته‌های خود، سفرون تعداد زیادی از مطالعات و متون را که به تحقیق دربارة پاسخ مغز و بدن به تحریک جنسی پرداخته بودند مورد آنالیز قرار داد.
سفرون اطلاعات به دست آمده را برای ایجاد مدلی مورد استفاده قرار داد که نشان می‌دهد فعالیت ریتمیک جنسی چطور بر فعالیت ریتمیک مغز اثر می‌گذارد.
سفرون توضیح می‌دهد که تحریک ریتمیک جنسی – اگر به حد کافی شدید باشد و به اندازة کافی طول بکشد – می‌تواند نوسانات عصبی را در فرکانس‌های تغییرات مرتبط، فرآیندی که "حباب‌سازی عصبی" نامیده می‌شود، تقویت کند.
این فرآيند شاید مسؤول چیزی باشد که سفرون نام آن را "نشئة جنسی" می‌گذارد، که در آن تمرکز تنها بر روی حسی است که بلافاصله تجربه می‌شود.
دکتر سفرون می‌گوید: "این ایده که تجربة جنسی می‌تواند شبیه به وضعیت نشئه باشد به نوعی ایده‌ای باستانی است. برگردان این ایده توسط فهم مدرن علوم اعصاب حمایت می‌شود.
از نظر تئوری،‌ این می‌تواند راهی را که مردم تمایلات جنسی خود را ملاحظه می‌کنند تغییر دهد. سکس منبعی برای احساسات لذت‌بخش و ارتباط عاطفی است، اما ماورای این موضوع سکس وضعیتی از دگرگون شدن خودآگاهی است."

پاسخ‌های مغز به ارگاسم و موسیقی ریتمیک و رقص قابل مقایسه‌اند
جالب توجه است که سفرون همچنین مشابهت‌هایی را میان ارگاسم و واکنش تشنج شناسایی کرده است، و می‌نویسد هر دوی این تجارب می‌توانند توسط یک محرک ریتمیک که در مغز فعالیت ریتمیک ایجاد می‌کنند به وجود بیایند.
به علاوه محقق درمی‌یابد راهی که مغز به محرک جنسی ریتمیک واکنش نشان می‌دهد با راهی که به موسیقی و رقص ریتمیک پاسخ می‌دهد قابل مقایسه است.
دکتر سفرون می‌گوید: "... با وجود این آشکارا در نگاه به گذشته من انتظار نداشتم که فعالیت جنسی را اینقدر به موسیقی و رقص مشابه بیابم، نه فقط در طبیعت تجارب بلکه در توانایی تکاملی حفظ ضربآهنگ که ممکن است به عنوان آزمون تناسب برای همسران احتمالی به کار رود."
او اضافه می‌کند موسیقی ریتمیک و رقص به عنوان جزئی کلیدی از روند جفتگیری در طول صدها میلیون سال به کار رفته‌اند و یافته‌های وی بر همین واقعیت استوار است.
سفرون می‌گوید کار بسیار بیشتری برای درک کامل اثرات روان‌تنی اُرگاسم‌ها مورد نیاز است اما امیدوار است که مطالعة او راه را برای انجام چنین مطالعاتی هموار کند.
دکتر سفرون می‌گوید: "پیش از این مقاله ما می‌دانستیم که وقتی افراد به ارگاسم می‌رسند چه چیز در مغز روشن می‌شود، و اطلاعات زیادی در مورد عوامل هورمونی و عصبی‌شیمیایی در حیوانات غیر انسان داریم، اما ما واقعاً نمی‌دانیم چرا سکس و ارگاسم چنین حس‌هایی را که در پی دارند به وجود می‌آورند. این مقاله سطحی از جزئیات مکانیکی را که پیشتر وجود نداشتند فراهم می‌آورد."

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.