دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گزارش بزرگ لنست در مورد وضعیت بهداشت جهانی در سال 2015

اخبار مدیریت امور بهداشتی


• تیم نیومن
• ترجمة نادر اکبری

لنست / The Lancet گزارش مفصلی را در ارزیابی وضعیت بهداشت جهانی منتشر می‌کند. در مجموع، 1870 کارشناس از 127 کشور حاصل همکاری‌های پژوهشی خود را در تهیة گزارش بار جهانی بیماری، جراحات و ریسک‌فاکتورهای مربوط به سال 2015، تلفیق کرده‌اند.
گزارش مزبور شماری از مقالات پژوهشی را که همگی در قالب مقاله در لنست منتشر شده‌اند، یکپارچه می‌کند.
این گزارش که برای آگاهی رهبران جهان و سازمان‌های غیر وابسته به دولت در مورد وضعیت بهداشت جهانی طراحی شده است، هزاران مبحث را در بر می‌گیرد.
با آنالیز داده‌های مربوط به سال‌های 1990 تا 2015، گزارش مزبور اطلاعات مربوط به 249 عامل مرگ، 315 نوع از جراحات و بیماری‌ها و 79 ریسک‌فاکتور از 195 کشور را با یکدیگر مطابقت می‌دهد.
برخی از شاخص‌های سلامت نظیر میزان امید به زندگی بهبودهایی نشان داده‌اند، در حالی که مابقی آنها مانند رژیم غذایی و چاقی بهبود کمتری داشته‌اند.
در این مقاله چکیدة یافته‌های اصلی شش مقالة این تحقیق پیشگامانة بزرگ ارائه می‌‌شود.

• افزایش میزان امید به زندگی
به شکلی باورنکردنی امید به زندگی در مردم جهان از سال 1980 به این سو بیش از یک دهه افزایش یافته است. اکنون مردان می‌توانند به متوسط عمر 69 سال و زنان به 74.8 سال برسند.
بزرگ‌ترین عامل مؤثر در این کاهش، همانا افت میزان مرگ و میر بر اثر بیماری‌های مسری – مشخصاً HIV/AIDS (با 33.5 درصد کاهش نسبت به 2005)، مالاریا (37 درصد کاهش نسبت به 2005) و اسهال است. میزان مرگ و میر ناشی از سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی نیز به میزان کمتری کاهش یافته‌اند.

• انواع سردرد، پوسیدگی دندان، مشکلات شنوایی و از دست دادن بینایی
از سال 1990، مهم‌ترین علل از دست دادن سلامت – که بر اساس سال‌های زندگی سپری شده با یک نوع ناتوانی، اندازه‌گیری می‌شود – نسبتاً ثابت باقی مانده‌اند.
درد خفیف پشت و گردن، از دست دادن قوة بینایی و شنوایی، اختلالات افسردگی و فقر آهن مهم‌ترین علل از دست رفتن سلامت در سال 2015 بوده‌اند.
محققان 8 بیماری مزمن را که به بیش از 1 نفر از هر 10 نفر جمعیت کره زمین آسیب می‌زنند، مشخص کرده‌اند:
- پوسیدگی و سوراخ دندان: 2.3 میلیارد نفر
- سردرد نوع تنشی: 1.5 میلیارد نفر
- آنمی فقر آهن: 1.47 میلیارد نفر
- کاهش شنوایی: 1.2 میلیارد نفر
- میگرن: 959 میلیون نفر
- تبخال تناسلی: 846 میلیون نفر
- مشکلات انکساری بینایی: 819 میلیون نفر
- آسکاریس (نوعی کرم روده‌ای): 762 میلیون نفر
در یک یادداشت مثبت، 14 بیماری مزمن از نظر میزان شیوع به قدری کاهش پیدا کرده‌اند که حتی با وجود افزایش جمعیت، تعداد واقعی افراد مبتلاء به این بیماری‌ها کاهش یافته است. این بیماری‌ها شامل آسم، سرطان دهانة رحم، بیماری انسدادی مزمن ریوی و بیماری ایسکمیک قلب است.

• افزایش عمر افراد بیمار
همچنان که پیشتر اشاره شد، در فاصلة سال‌های 1990 تا 2015 متوسط طول عمر بیش از یک دهه افزایش یافته است (10.1 سال). در هر حال امید به زندگی در شرایط سلامت فقط 6.1 سال افزایش یافته است.
چرخشی در میزان ناخوشی عمومی به وجود آمده است، که با سال‌های زندگی هماهنگ شده بر مبنای ناتوانی (DALYs) اندازه‌گیری می‌شود – به عبارت دیگر، تعداد سال‌هایی که بر اثر مرگ زودهنگام و ناتوانی از دست می‌روند.
بیش از اختلالات مُسری، نوزادان، مادران و بیماری‌های مبتنی بر سوء تغذیه (نظیر سرخک و HIV/AIDS)، چرخشی به سمت بیماری‌های ناتوان کنندة غیر واگیردار نظیر اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر و اُستئوارتریت ایجاد شده است.

آب ناسالم، بهداشت، رژیم غذایی و مصرف مواد مخدر
در سال 2015 ریسک‌فاکتورهای اصلی برای مرگ زودرس، مصرف دخانیات، فشار خون بالا، قند خون بالا، شاخص تودة بدن (BMI) بالا و تغذیة ضعیف دوران کودکی بوده‌اند.
از سال 1990، به طور مشخص افزایش سریعی در میزان مرگ‌های مرتبط به BMI بالا، عوامل سرطان‌زای وابسته به شغل، مصرف مواد مخدر، آلودگی لایة اُزن و قند خون بالا وجود داشته است.
خطرات رژیم غذایی برای بیش از ده درصد ناخوشی مزاج در کل جهان لحاظ می‌شود. این ریسک‌ها شامل رژیم غذایی پرنمک و دارای مقدار کم سبزیجات، غلات سبوس‌دار، میوه، آجیل، دانه‌های خوراکی و غذاهای دریایی است.
اثرات کلسترول بالا، آلودگی هوای محیط، و الکل در مقطع مورد اشاره تغییرات شدیدی داشته‌اند.
تا آنجایی که موضوع بهبود مورد نظر است، ریسک‌های قابل پیشگیری نظیر مصرف دخانیات (که بیش از 25 درصد کاهش داشته است)، شرایط بهداشتی و آب ناسالم، و آلودگی هوای محیط خانه همگی بهبود یافته‌اند، در حالی که هنوز آنها یکی از علل مهم ناخوشی مزاجی هستند.
علی‌رغم کاهش میزان مرگ و میر، دخانیات یکی از علل اصلی بیماری در ایالات متحد آمریکا و انگلستان باقی مانده است.

• بارداری و زایمان
از 1990 به این سو مرگ و میر مادران تقریباً به میزان یک‌سوم کاهش یافته است، و از 282 مورد مرگ در هر 100000 به 196 مورد در هر 100000 نفر رسیده است. با وجود این در سال 2015 بیش از 275000 زن در خلال زایمان مرده‌اند، که در اغلب موارد مرگ‌های قابل پیشگیری بوده‌اند.
در مجموع، میزان مرگ مادران در 24 کشور از سال 2000 رو به وخامت رفته است. برخی از این کشورها – برای مثال افغانستان و فلسطین تحت تأثیر جنگ قرار داشته‌اند. دیگر کشورهایی که در آنها نرخ مرگ مادران افزایش یافته است شاید شگفت‌انگیز باشند و شامل یونان، لوکزامبورگ و ایالات متحد آمریکا است.
در کشورهای فقیرتر این نوع مرگ‌ها عموماً ناشی از خونریزی هستند. در کشورهای ثروتمندتر، آنها عمدتاً به دلیل بروز لخته‌های خونی، مشکلات قلبی، و عوارض ناشی از بیماری‌های غیر واگیردار روی می‌دهند.

• مرگ‌ در سنین زیر 5 سالگی
در 1990 میلادی 12.1 میلیون کودک در سنین زیر 5 سال مُردند. در سال 2015 این رقم به 5.8 میلیون مورد کاهش یافته است. به علاوه، شکاف میان کشورهای دارای بالاترین ریسک و پایین‌ترین میزان ریسک برای مرگ زیر سن 5 سالگی کم شده است. این یافته‌های مثبت عمدتاً مرتبط به موفقیت‌های به دست آمده در درمان و مدیریت بیماری‌هایی مثل مالاریا، اسهال و سرخک بوده است.
مرگ نوزادان (مرگ در محدودة سنی نخستین ماه زندگی) شایستة توجه خاص است. این نوع مرگ‌ها در حال کاهش هستند اما نه به سرعت مرگ در سنین زیر 5 سالگی. مرگ نوزادان برای تقریباً نیمی از موارد مرگ در سنین زیر 5 سالگی محاسبه شده است – 2.6 میلیون مرگ در مجموع.
بدترین کارنامة مرگ نوزادان مربوط به کشورهای زیر است:
- مالی: 40.6 مرگ در هر 1000 کودک
- جمهوری آفریقای مرکری: 40.2 مرگ در هر 1000 کودک
- پاکستان: 37.9 مرگ در هر 1000 کودک

• یافته‌های کلیدی منطقه‌ای: آمریکای شمالی
- در میان دیگر نواحی که در صفحة اول شاخص اجتماعی – جمعیت‌شناختی رده‌بندی می‌شوند، آمریکای شمالی بدترین کارنامه را در موضوع امید به زندگی در هنگام تولد داشت است (67.11 سال برای مردان و 69.8 سال برای زنان)
- در سال 2015، نرخ مرگ و میر در سنین زیر پنج سال در ایالات متحد آمریکا و کانادا بدتر از میزان مورد انتظار بوده است.
- گرینلند به طور مشخص کارنامة بدی را در مورد رویکرد به الکل و خودآزاری داشته است.
- اختلالات مصرف مواد مخدر – مشخصاً کوکایین و اپیوئیدها – سبب ایجاد میزان نامتناسبی از بیماری و مرگ زودهنگام شده‌اند. مشابهاً دیابت نیز به صورت نامتناسبی شیوع یافته است.
همانند هر گزارش دیگری در چنین مقیاس عظیم، احتمال بالا و پایین شدن ارقام و آمار وجود دارد. یافته‌ها اکنون بنیاد مستحکمی ایجاد می‌کنند که بر روی آن می‌توان مداخلات بهداشتی دقیق انجام داد. در سطح جهانی ما رو به جلو می‌رویم اما این پیشرفت همیشه آهنگ آرامی داشته است./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.