دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

استفاده از دستمال‎های مرطوب نیز با افزایش دویست درصدی ریسک عفونت‎های دستگاه ادراری گره خورده است و کرم‎های مرطوب و لیز کننده ریسک عفونت مخمری را تا 2.5 برابر افزایش می‎دهند.

اخبار بهداشت زنان / زنان و زایمان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

قسمت وسایل بهداشت شخصی خانم‎ها در هر داروخانه‎‎ای محدوده‎ای برای عرضۀ طیف گسترده‌ای از محصولات بهداشت شخصی است - از شوینده‎های ملایم تا دستمال مرطوب بر مبنای نیاز. زنان این محصولات را بر یک مبنای منظم مورد استفاده قرار می‎دهند، اما آیا احتمال بروز ضرری از ناحیۀ آنها وجود دارد؟
مطالعات بازار خاطر نشان می‎کنند که فقط در طول سال جاری تاکنون درآمد ایالات متحد آمریکا از بابت فروش محصولات بهداشتی زنان 2.729 میلیون دلار بوده است.
برخی محصولات - مثل تامپون‌ها و نوارهای بهداشتی - برای اغلب زنان مورد نیازند، و آنها نیاز دارند تا برای بخش بزرگی از عمر خود برای خرید این نوع محصولات هزینه کنند.
به هر جهت، دیگر محصولات بهداشتی زنان - مثل شوینده‎های واژن - لزوماً چیزی نیستند که زنان نتوانند بدون آن سر کنند.
با وجود این بسیاری از زنان این محصولات را - که خلاف صابون‌های معمولی که سوزش‎آور هستند - به این امید می‎خرند که آنها قول بهبود نظافت واژن بدون ضرر زدن به‎سلامت این ناحیۀ حساس از بدن را می‎دهند.
به هر جهت، یک تحقیق جدید از سوی پژوهشگران دانشگاه گولف در اُنتاریوی کانادا چنین به نظر می‎رسد که روایت دیگری از داستان ارائه می‎دهد.
این تحقیق که اطلاعات مربوط به بهداشت شخصی برگرفته از 1435 خانم بزرگسال کانادایی را مورد بررسی قرار داده است، آشکار می‎کند که محصولات بهداشت خصوصی در میان جامعۀ زنان محبوبیت دارند، اما استفاده از آنها به شکل نگران کننده‎‌ای خطر عفونت‎ واژن یا عفونت‎های دستگاه ادراری (UTIs) را تقویت می‎کند.
نویسندۀ رهبر مطالعه کِیرن اُ’داهرتی / Kieran O'Doherty توضیح می‎دهد، "این مطالعه پایه‎ای برای آنچه زنان کانادایی برای مراقبت از سلامت واژن خود انجام می‎دهند ایجاد می‎کند و نیز نگرانی‎های رشد یابنده‎ای را مطرح می‎نماید که اکنون محققان می‎توانند نگاهی از نزدیک به آنها داشته باشند."
یافته‎های محققان در نشریه BMC سلامت زنان منتشر شده است.

محصولات مراقبت فردی و خطر عفونت
بر مبنای مطالعۀ حاضر، تقریباً 95 درصد زنان کانادایی از محصولات بهداشت فردی استفاده می‎کنند. در عین حال بخش بزرگی از زنانی که به چنین گزینه‎ای روی می‎آورند بسیار محتمل است که دچار یکی از اشکال عفونت شوند.
اُ’داهرتی می‎نویسد، "در حالی که تحقیقات نشان داده‎اند دوش واژینال می‏تواند اثرات منفی بر سلامت زنان داشته باشد، دانش اندکی در مورد ده‎ها محصول دیگر در این مورد وجود دارد."
پس از نظرسنجی از نمونه‎های مطالعه، تیم تحقیق متوجه شد که محصولات بهداشتی مورد استفاده در اغلب اوقات شامل کرم‎هایی برای تخفیف تحریک، مرطوب کننده، لیز کننده و دستمال مرطوب برای مراقبت زنانه است.
برخی محصولات با افزایش ریسک برخی انواع مشخص عفونت مرتبط بودند. در واقع، ژل‎های بهداشتی با افزایش 8 برابری ریسک عفونت مخمری و نیز 20 برابر شدن ریسک عفونت باکتریایی مرتبطند.
شستشو دهنده‎های واژن و دیگر انواع پاک کننده‎های واژینال با 3.5 برابر شدن خطر ابتلا به عفونت باکتریایی و افزایش 2.5 برابری ریسک عفونت دستگاه ادراری مرتبطند.
استفاده از دستمال‎های مرطوب نیز با افزایش دویست درصدی ریسک عفونت‎های دستگاه ادراری گره خورده است و کرم‎های مرطوب و لیز کننده ریسک عفونت مخمری را تا 2.5 برابر افزایش می‎دهند.
با وجود این از زبان اُ’داهرتی، "این مطالعه مشخص نمی‎کنــد که آیا این محصولات مورد اشاره هستند که سبب بروز عفونت‌ها می‎شوند یا اینکه زنان برای مقابله با عفونت‎های مزبور از این محصولات استفاده می‎کنند."
وی اضافه می‎کند، "به هر جهت نتایج مطالعه شواهد مهمی در وجود ارتباطی قوی به دست می‎دهد که نیاز به تحقیق بیشتر دارد."

"پیشگیری از رشد باکتری‎های سالم"
محققان مطالعه می‎نویسند، محتمل‎ترین توضیح در مورد ارتباط علّی این است که برخی از ترکیبات موجود در محصولات مراقبت شخصی زنان می‎توانند باعث بر هم خوردن تعادل طبیعی میکروبیوم واژن شده، سبب از بین رفتن میکرب‎های خوب در این ناحیه شوند، که باعث تقویت سلامت ناحیۀ تناسلی زنان می‎شوند.
اُ’داهرتی توضیح می‎دهد، "این محصولات ممکن است از رشد باکتری‌های سالم که برای مقابله با عفونت مورد نیاز است پیشگیری کنند."
در مقالۀ خود محققان همچنین هشدار می‎دهند که بروز عدم تعادل در میکروبیوم واژن می‎تواند تقویت کنندۀ بروز بسیاری از مشکلات سلامت شامل بیماری التهابی لگن، کاهش توان باروری، سرطان گردن رحم، واژینوزیس باکتریایی، و آسیب‎پذیری بیشتر در برابر عفونت‎های واگیردار جنسی باشد.
پس چرا زنان بسیاری کماکان به استفاده از این محصولات بهداشت زنانه غیر ضروری ادامه می‎دهند؟ پاسخ به این پرسش بر مبنای نظر اُ’داهرتی و همکاران، صاف و ساده این است که زنان هنوز در مورد مشکلات همراه استفاده از محصولات مزبور آگاه نیستند.
وی می‎نویسد علاوه بر این سوء‎تفاهمات اجتماعی ریشه‏‌دار در مورد ناپاک بودن واژن که باعث تلاش وسواس‎گونۀ زنان برای نظافت این بخش از بدن می‎شود این واقعیت را نادیده می‎گیرد که تعصب بیش از حد می‎تواند به عواقب ناخواسته برای سلامت منجر شود.
اُ’داهرتی می‌گوید، "جامعۀ ما ناحیۀ تناسلی زنان را جایی غیر تمیز در نظر گرفته است، و بازار محصولات بهداشت واژن به عنوان چیزی که زنان مشتاق رسیدن به ایده‌آل در آن هستند مشکل را تقویت می‎کند."
کایرن اُ’داهرتی می‎گوید، "این محصولاتی بیش از آنکه به عنوان یک گزینه مطرح باشند به شکل یک نیاز درآمده‎اند. اما واقعیت این است که به شکل بالقوه خطرات بسیاری با کاربرد این محصولات برای سلامت زنان وجود دارد."

Source:
Do feminine hygiene products actually lead to a higher risk of infection?
Published Thursday 19 April 2018
By Maria Cohut
Fact checked by Jasmin Collier 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.