دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بنیان‎های ژنتیکی اگزما کشف شد

اخبار اگزما / پسوریازیس


• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

درماتیت اتوپیک که به نام اگزما شناخته می‎شود، میلیون‎ها نفر را در سطح جهان رنج می‎دهد. اگرچه هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و علل بروز آن نیز به طور دقیق شناخته شده نیست، تحقیق جدید از برخی بنیان‌های ژنتیکی بیماری پرده برداشته است که این ما را به کشف درمان‎های جدید نزدیک‏تر می‎کند.
تحقیق تازه‎ای که در نشریۀ "نیچر ژنتیک" منتشر شده، جهش ژنتیکی منجر به بروز اگزما را کشف کرده است.
اگزما یک اختلال التهابی غیر مُسری و مزمن پوست است. افراد دچار اگزما در عین حال در برابر دیگر اختلالات میکربی یا ویروسی پوست آسیب‌پذیرند. این اتفاق به این دلیل رخ می‎دهد که افراد دچار اگزما فاقد پروتئینی هستند که به طور معمول مردم سالم را در برابر عفونت‎های پوستی محافظت می‎کند.
"انستیتو ملی آلرژی و بیماری‎های عفونی" (NIAID) تخمین می‎زند که در حدود 30 درصد آمریکایی‎ها دچار آسیب‎های ناشی از اگزما هستند. این بیماری به طور مشخص به کودکان و نوجوانان صدمه می‎زند.
اغلب اوقات اگزما در ترکیب با دیگر آلرژی‌ها مثل آسم، تب یونجه، و آلرژی‌های غذایی بروز می‎کند.
اگرچه هنوز علل بروز اگزما مشخص نیست، محققان بر این باورند که ترکیبی از ژن‎ها و عوامل محیطی سبب بروز این بیماری می‎شود.
تیمی از پژوهشگران NIAID، به همراه دانشمندانی از سایر مؤسسات، بر آن شدند تا توالی ژنتیکی افراد دچار اگزمای شدید را تجزیه و تحلیل کنند.
نویسندۀ همکار ارشد و پاسخگوی مطالعه دکتر جاشوا میلنر / Joshua Milner، رییس بخش ژنتیک و پاتوژنز آلرژی در آزمایشگاه بیماری‎های آلرژیک NIAID است.
همچنان که نویسندگان مطالعۀ جدید اشاره می‎کنند، تا زمان حاضر، مطالعات معدودی به وجود یک ژن منفرد مسبب بیماری‎های آلرژیک شایع پی برده‎اند.

جهش ژن CARD11 می‎تواند عامل اگزما باشد
دکتر میلنر و همکارانش هشت نفر از اعضاء چهار خانواده را که دارای جهش‌های ژن CARD11 بودند، جدا کردند. این ژن دستورات تولید پروتئین CARD11 را که نقشی کلیدی در پیام‎رسانی گیرندۀ لنفوسیت دارد، کُدگذاری می‎کند.
برخی از افراد حاضر در این مطالعه که این جهش ژنی را داشتند در عین حال مبتلا به دیگر مشکلات سلامت مثل برخی عفونت‎ها بودند، در حالی که بقیۀ آنها چنین وضعیتی نداشتند.
این موضوع عنوان‌گر این مسأله برای محققان بود که جهش‌های CARD11 می‎تواند بدون تحریک علل مسبب بیماری‎های همراه، همان گونه که غالباً در پیوند با اختلالات سیستم ایمنی مشاهده می‎شود، باعث ایجاد اگزما شود.
در تلاش برای درک دقیق مکانیسمی که از طریق آن جهش‌های CARD11 منجر به درماتیت اتوپیک می‎شود، محققان یک سری آزمایش انجام دادند و کشت سلولی را برای بررسی اثرات جهش‌ها بر پروتئین CARD11 بازبینی کردند.
محققان پی بردند که در هر یک از چهار خانواده یک جهش متفاوت وجود دارد که بر ناحیۀ جداگانه‎ای از پروتئین CARD11 آسیب می‎زند. به هر جهت، تمامی جهش‎ها بر پیام‎رسانی سلول T به شکلی مشابه صدمه می‎زدند.
سلول‎های T نوعی از گلبول‎های سفید خون هستند که برای پاسخ سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت نقشی کلیدی دارند.
به ویژه محققان توانستند دو مسیر پیام‎رسانی سلولی را کشف کنند که توسط جهش‎های مورد اشاره دچار اختلال می‎شوند. این مسیرهای پیام‎رسانی در نتیجۀ جهش‎ها دیگر دارای فعالیت کامل نیستند.
به طور معمول یکی از این مسیرها بخشاً توسط گلوتامین فعال می‎شود، آمینو اسیدی که نقشی کلیدی در ایمنی، عملکرد مغز و گوارش بر عهده دارد.
محققان توانستند سطح گلوتامین را افزایش داده و بنابراین "تا حدودی" پیام‎رسانی سلولی آسیب دیده بر اثر جهش‎های ژنتیکی موجب اگزما را "نجات" دهند.
مرحلۀ بعدی در پژوهش دکتر میلنر و تیمش تجزیه و تحلیل اثرات استفاده از مکمل‎های گلوتامین و لوسین (آمینو اسید مشابهی که همان مسیرهای پیام‎رسانی مألوف گلوتامین را فعال می‎کند) به افراد دچار اگزما است، چه آنان دارای جهش‎های ژنتیکی تازه کشف شده باشند یا نباشند.

Source:
medicalnewstoday.com
Scientists find genetic underpinnings for eczema
By Ana Sandoiu
Published: Wed 21 June 2017

نظرات (1)

سلام ، مطالب خيلي مفيد بود اميدوارم كه اين علم هرچه زودتر پيشرفت كند و دختر ناز منو كه 7 ساله درگير اگزما هست نجات دهد

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.