دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اگزما با یک پروتئین بارداری درمان می‎شود

اخبار اگزما / پسوریازیس

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

درماتیت اتوپیک، شایع‎ترین شکل اگزما را می‌‏توان با استفاده از پروتئینی درمان کرد که به عنوان محافظ جنین در برابر حملات سیستم ایمنی مادر در طول دوران بارداری شناخته می‎شود.
محققان ژاپنی پی بردند که این پروتئین که آنتی‌ژن – G1 لکوسیت انسانی (HLA-G1) شناخته می‎شود ضایعات پوستی را به شکل قابل ملاحظه‌ای در موش‌های مبتلا به درماتیت اتوپیک از بین می‌برد.
به علاوه مشخص شد که HLA-G1 فعالیت سیستم ایمنی را در جوندگان در پاسخ به هیره‎ها (آلرژی هیره)، که یک آلرژی‎زای شایع برای درماتیت اتوپیک محسوب می‎شوند، کاهش می‎دهد.
نویسندۀ همکار مطالعه پروفسور کاتسومی مناکا / Katsumi Maenaka از دانشکدۀ علوم دارویی دانشگاه هوکایدو در ژاپن و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریه "ایمنوفارماکولوژی بین‎المللی" منتشر کردند.
درماتیت اتوپیک یک شکل مزمن اگزما است.
علایم درماتیت اتوپیک ممکن است بر اثر تماس با برخی از مواد محرک و آلرژی‎زا شامل هیره‎ها، موی حیوانات خانگی، کپک، گرده، کشیدن سیگار، و برخی غذاها تحریک شود.
بر مبنای اعلام آکادمی درماتولوژی آمریکا، درماتیت اتوپیک فقط در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابه 28 میلیون نفر از مردم است. این بیماری بیشتر در میان نوزادان و کودکان شایع است. در حدود 90 درصد مردم پیش از سن 5 سالگی به این بیماری مبتلا می‎شوند.

HLA-G1 پاسخ ایمنی را در موش‎ها کاهش می‎دهد
در حال حاضر درمانی برای درماتیت اتوپیک وجود ندارد اما درمان‎هایی برای مدیریت بیماری در دسترس است. این درمان‎ها شامل مصرف داروهایی مثل کورتیکوستروئیدها، مراقبت مناسب از پوست، و داروهای سرکوب کنندۀ پاسخ سیستم ایمنی است.
مطالعۀ جدید پروفسور مناکا و تیمش احتمالاً راهکار دیگری برای درمان پاسخ‎های آلرژیک در درماتیت اتوپیک یافته است: تحویل موضعی HLA-G1.
HLA-G1 یک شکل پروتئین HLA-G است، که تحقیقات پیشین به ارتباط میان آن با محافظت از جنین در برابر حمله سیستم ایمنی مادر در طول بارداری پی برده‎اند.
برای آزمایش اینکه HLA-G1 می‎تواند به کاهش پاسخ ایمنی در درماتیت اتوپیک کمک کند، محققان این پروتئین را بر روی موش‎های دچار این بیماری آزمایش کردند.
برای القاء علایم درماتیت اتوپیک در موش‌ها، محققان موش‎ها را به مدت پانزده روز در مجاورت با هیره‎ها قرار دادند. این روند به بروز خونریزی، خشکی پوست، و پوسته دادن پوست گوش در جوندگان منجر شد.
محققان سپس برخی از موش‎ها را با استفاده از HLA-G1 با تحویل دارو به گوش به مدت 20 روز تحت درمان قرار دادند.
تیم تحقیق پی برد که موش‎های درمان شده با HLA-G1 نه فقط بهبود قابل ملاحظه‎ای در جراحات پوستی نشان دادند، بلکه نمونه‎های خون گرفته شده از موش‎ها نشان داد که میزان پاسخ ایمنی در جوندگان در مقایسه با موش‎های درمان نشده کاهش یافته است.
برخلاف برخی درمان‎های فعلی برای درماتیت اتوپیک، بنا به گزارش محققان HLA-G1 محرک کاهش وزن نیز نشد.

درمان محتمل برای بیماری‎های التهابی
در کل، نتایج مطالعه نشان می‎دهد که HLA-G1 ممکن است یک گزینۀ درمانی ایمن و مؤثر برای درماتیت اتوپیک باشد، و نیز ممکن است منتج به یافتن درمان‎های تازه‎ای برای دیگر بیماری‎های التهابی شود.
پروفسور کاتسومی مناکا می‎گوید:
"مطالعۀ ما بینش درونی بدیعی در مورد عملکرد پروتئین‎های HLA-G1 به دست می‎دهد، که می‎تواند سرنخ‌هایی در مورد راهکارهای درمانی برای بیماران دچار درماتیت اتوپیک، ارتریت روماتوئید، و دیگر بیماری‏های مرتبط ایجاد کند."
وی اضافه می‎کند: "برای رسیدن به درک بهتر از مکانیسم سرکوبیHLA-G1 در برابر واکنش‌های حاد ایمنی به مطالعات بیشتری نیاز است."

Source:
Eczema could be treated with a pregnancy protein
By Honor Whiteman
Published: Mon 7 Aug 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.