دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پله‌نوردی بیش از کافئین به تقویت انرژی و انگیزش کمک می‌کند

اخبار پزشکی ورزشی

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

پس از یک خواب ناخوش شبانه بسیاری از ما برای گرفتن مقداری انرژی به کافئین رو می‌آوریم. در هر حال یک مطالعة جدید عنوان می‌کند که ده دقیقه بالا و پایین رفتن از پله‌ها شاید بهتر از این کار باشد.
پژوهشگران دانشگاه جورجیا پی بردند که افراد بزرگسال دچار کمبود خواب که به مدت ده دقیقه با گام‌های منظم از پله‌ها بالا و پایین می‌روند نسبت به افرادی که 50 میلی‌گرم کافئین می‌خورند - معادل یک بطری سودا - انرژی بیشتری می‌گیرند.
نویسندة همکار مطالعه پاتریک جی. اُکانر از بخش حرکت‌شناسی در جورجیا و همکارانش می‌گویند که یافته‌های آنها خبر خوبی برای کارمندان اداری است که اغلب دور شدن از میز کار را سخت می‌بینند.
اکانر می‌گوید: "کارمندان اداری می‌توانند بروند بیرون و قدم بزنند، اما هوا کمتر ممکن است ایده‌ال باشد. باران هرگز وقتی در راه‌پله بالا و پایین می‌رفتم بر سر من نباریده. و تعداد زیادی از مردمی که در ساختمان‌های اداری کار می‌کنند به راه‌پله دسترسی دارند، بنابراین این یک گزینه است که در اوقات استراحت در محل کار کمی هم پی تناسب اندام باشیم."
تیم تحقیق اخیراً یافته‌های خود را در نشریة "فیزیولوژی و رفتار" منتشر کرده است.

افزایش انرژی و انگیزه در پی 10 دقیقه پله‌نوردی
تحقیق شامل 18 دختر دانشجو در سنین بین 18 تا 23 سال بود که خبر از کمبود مزمن خواب در مورد خود می‌دادند. کمبود خواب در این مطالعه مقدار خواب کمتر از 6.5 ساعت در هر شب تعریف شده است.
از نمونه‌ها خواسته شد تا تست‌هایی را که کارکرد حافظه، تمرکز، زمان واکنش، انگیزة کار و وضعیت خلقی آنها را در دو موقعیت متفاوت ارزیابی می‌کرد، تکمیل کنند.
در یک موقعیت، سوژه‌ها تست‌ها را بعد از گرفتن یک کپسول حاوی 50 میلی‌گرم کافئین یا دارونما تکمیل می‌کردند. در موقعیت دیگر تست‌ها بعد از آن تکمیل می‌شد که نمونه‌های مطالعه از پله‌های یک ساختمان 30 طبقه با قدم‌های منظم در طول حدود 10 دقیقه بالا پایین می‌رفتند.
تیم تحقیق پی برد که در شرایط پله‌نوردی، در مقایسه با گروه مصرف کنندة کافئین، نمونه‌ها از انگیزش بیشتری برای کار و افزایش انرژی خبر می‌دادند.
اکانر می‌گوید: "ما فهمیدیم که هم در شرایط مصرف کافئین و دارونما، تغییر زیادی در چگونگی احساس نمونه‌های مطالعه نبود. اما با ورزش آنها احساس نیرو و انرژی بیشتری داشتند. این حس گذرایی بود، که درست پس از ورزش احساس می‌شد، اما در گروه مصرف کنندة 50 میلی‌گرم کافئین ما به چنین تأثیر بزرگی نرسیدیم."
تیم تحقیق می‌نویسد، چنین به نظر نمی‌رسید که کافئین یا پله‌نوردی بر تمرکز یا حافظة نمونه‌ها تأثیری داشته باشد.
اکانر و همکارانش می‌گویند که تحقیق بیشتر برای اثبات فواید پله‌نوردی در افراد دچار کمبود خواب لازم است.
با وجود این، محققان معتقدند که یافته‌های آنها نشان می‌دهد وقتی که پای انگیزش و انرژی در محیط کار به میان می‌آید فقط ده دقیقه پیاده‌روی می‌تواند مفیدتر از یک دوز کافئین باشد.
اکانر می‌نویسد: "شما ممکن است وقت برای شنا کردن نداشته باشد، اما می‌توانید ده دقیقه از پله‌ها بالا و پایین بروید."

Source:
medicalnewstoday.com
Swap caffeine for stair-walking to boost energy, motivation
Written by Honor Whiteman
Published: Saturday 22 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.