دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پروتئین شیر و ارتباط آن با متاستاز سرطان سینه

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

ترجمة نادر اکبری

مطالعة تازه‌ای که در «پلاس وان» منتشر شده، ارتباطی را میان پروتئینی که برای تولید شیر اساسی است و افزایش متاستاز سرطان سینه یافته است.
سرطان سینه عمومی‌ترین نوع سرطان در میان زنان آمریکایی است. در سال 2012 مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) گزارش داد که در مورد 224147 زن آمریکایی سرطان سینه تشخیص داده شده و در نتیجة آن 41150 نفر مرده‌اند.
آمار و ارقامی از این دست مدام در ساز و کار تحقیق در سرطان سینه محرک ایجاد می‌کنند. سرطان سینه چطور آغاز می‌شود و چطور گسترش می‌یابد؟ اینها پرسش‌های پیچیده‌ای هستند که ما تازه در آغاز راه پاسخ‌گویی به آنها هستیم.
هر هدف بالقوه تازة دارویی برای حمله به سرطان تماماً به این امید مورد تحقیق قرار می‌گیرد که سدهای دفاعی جدید را بتوان بر علیه شایع‌ترین انواع سرطان ایجاد کرد.
یک مطالعة اخیر، که توسط مؤسسة تحقیقات پزشکی گاروان در نیو ساوت ولز استرالیا انجام شد، به صورت مشروح به مکانیسم‌های یک پروتئین خاص به نام ELF5 می‌پردازد.

عملکردهای ELF5
ELF5 یک عامل رونویسی است و به این عنوان گاهی اوقات بر روی ژن‌های هدف‌گذاری شده سوئیچ می‌کند. ELF5 تعدادی از ژن‌ها را که اغلب آنها در نقش‌های اپی‌تلیال درگیر هستند فعال می‌کند.
نکتة مهم برای مقاصد این مطالعه این است که ELF5 بخشاً مسؤول سوئیچ کردن بر تولید شیر در پستانداران است.
در طول بارداری، هورمون برای تولید شیر غدد پستانی را تغییر می‌دهد. فرآیند درگیر در این تغییر پیچیده و طبیعتاً ناشناخته‌ است. به هر حال چنین به نظر می‌رسد که ELF5 در این فرآیند بازیگر مهمی باشد.
ELF5  برخی سلول‌ها را برای گسترش در سلول‌های آلوئولار مخفی شیر در پاسخ به سطوح خاص هورمون تحریک می‌کند.
تحقیق نشان داده است که اگر موش‌ها بدون ELF5 تغذیه شوند، در طول بارداری مخاط ترشح شیر در آنها رشد نمی‌کند. در مقابل اگر ELF5 در موش‌های باکره بیش از حد تلقین شود، موش‌ها شروع به شیر دادن می‌کنند.

ELF5  و نقش آن در سرطان سینه
این مطالعة بسیار جدید، هدایت شده توسط دکتر «دیوید گاله‌گو – اُرتگا»، نقش ELF5 را در بافت سرطانی سینه مورد بررسی قرار می‌دهد. تیم تحقیق مشاهده کرد که ELF5 از یک محرک حیاتی تغذیه‌ای به یک محرک مرگبار تغییر نقش می‌دهد. در پاسخ به تومور، ELF5 سلول‌های ایمنی را برای محاصرة محدودة سرطانی به کار می‌گیرد و رشد رگ‌های خونی تازه را تحریک می‌کند.
این رگ‌های جدید "نشتی" یافته اجازه می‌دهند تا سلول‌های سرطانی به داخل خون و سپس ریه‌ها راه یابند. زمانی می‌رسد که در ریه‌ها تومور می‌تواند خود را تثبیت کرده و فعالیت‌های مخرب خود را ادامه دهد. دکتر گاله‌گو می‌گوید: "ما در یک مدل از سرطان سینه نشان دادیم که ELF5 گسترش سرطان سینه را به ریه‌ها هدایت می‌کند و نیز متاستاز زودرس را در بیماران مبتلاء به سرطان سینة لومینال A پیش‌بینی می‌‌نماید.

منفی دوگانة  ELF5
این اولین بار نیست که مؤسسة تحقیقات پزشکی گاروان بر روی ELF5 تحقیق می‌کند. مطالعات پیشین مسیر ثانویه را در سرطان سینه که ELF5 را درگیر می‌کند پوشش نداده‌اند.
تیم تحقیق دریافت که ELF5 باعث می‌شود سرطان سینه به شکل تهاجمی‌تری چرخش کند. این گونة انعطاف‌پذیرتر سرطان فاقد حساسیت نسبت به استروژن است و به توماکسیفن و دیگر داروهای ضد استروژن پاسخ نمی‌دهد.
به نظر می‌رسد که ELF5 مسؤول مقاوم‌تر ساختن سرطان سینه نسبت به درمان است و نیز اجازه می‌دهد این سرطان به آسانی به ریه تسری پیدا کند. افزایش سطح ELF5 در سرطان سینة بیمارانی که بیماری‌شان به سرعت رو به وخامت گذاشته دیده شده است. به زبان دکتر گاله‌گو – ارتگا: «جالب توجه است که سلول‌های ایمنی که گمان می‌رفت از ما در مقابل بیماری دفاع می‌کنند – مروج گسترش سرطان باشند.»
ناگفته پیداست که بیشتر اهداف بیولوژیکی علم با هدف دسترسی درمان بهتر مطرح می‌شود. ELF5 یک مسیر شاخص برای پیشرفت‌های دارویی عرضه می‌کند. شاید در زمانی که فرآیند بغرنج تولید شیر حل شود، درمان‌های بر اساس ELF5 زندگی‌ها را نجات دهد یا دستکم طولانی سازد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.