دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

غذای چرب چگونه به مغز آسیب می‌رساند؟

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

ترجمه هامیک رادیان

مطالعة چاپ شده در نشریة «مغز، رفتار و ایمنی»، بیان می‌دارد که برنامة غذایی پرچرب سیناپس‌های مغزی – اتصالاتی را که بین نورون‌ها یا سلول‌های مغزی ارتباط برقرار می‌کند – را در هیپوکامپوس مغز، که ممکن است آموزش یا حافظه را مختل کند نابود می‌کند.
اما این خبر به تمامی بد نیست؛ تحقیق اعلام می‌کند که تغییر برنامة غذایی از پرچرب به کم‌چرب برای دو ماه می‌تواند آثار صدمة مغزی ناشی از برنامة غذایی پرچرب را خنثی کند.
برنامة غذایی پرچرب یک عامل اصلی چاقی است که به یک دغدغة اصلی سلامت در ایالات متحد آمریکا تبدیل شده است. بیش از یک‌سوم بزرگسالان آمریکایی چاق هستند، که بدین معنی است که آنها در معرض ریسک بالاتری برای بیماری قلبی، سکتة مغزی، دیابت نوع 2 و برخی از انواع سرطان قرار دارند.
به هر حال، گذشته از افزایش وزن، شواهد فزاینده‌ای دال بر این وجود دارد که برنامة غذایی پرچربی می‌تواند برای مغز مضر باشد. دکتر الکسیس ام. استراناهان – از دپارتمان علوم اعصاب و احیاء پزشکی دانشکدة پزشکی جورجیا در دانشگاه ریجنت جورجیا – و همکاران تصمیم گرفتند در مورد این ارتباط بیشتر تحقیق کنند.

مقایسة اثرات مغزی رژیم غذایی پرچرب و کم‌چرب در موش‌ها
برای رسیدن به یافته‌هایشان – تیم تحقیق موش‌های نر را به صورت تصادفی به دو گروه رژیم غذایی تقسیم کرد: یک گروه با رژیم غذایی تغذیه می‌شد که حدود 10٪ کالری‌هایش از چربی اشباع شده می‌آمد، در حالی که گروه دیگر با غذایی تغذیه می‌شد که شامل 60٪ چربی بود.
بنا به اظهار محققان، برنامة غذایی که موش‌ها با آن تغذیه می‌شدند یک برنامة غذایی سالم و یک برنامة غذایی فست فودی در میان انسان‌ها را بازتاب می‌داد. تیم تحقیق می‌نویسد که هر برنامة غذایی شامل مقادیر مشابه درشت‌مغذی‌ها و پروتئین بود.
وزن، غذای دریافتی، سطوح انسولین و قند خون موش ها در 4، 8 و 12 هفته پس از آغاز رژیم غذایی بررسی شد.
به علاوه، محققان هیپوکامپوس مغز – ناحیه‌ای در مغز را که با آموزش و حافظه مرتبط است - موش‌ها را تجزیه و تحلیل کردند. به طور مشخص، محققان سطوح شاخص‌های سیناپتیک را در هیپوکامپوس اندازه‌گیری کردند – پروتئین‌هایی که شماری از سیناپس‌ها را در مغز نمایندگی‌ می‌کنند – و سطوح سیتوکین‌ها را که مارکرهای التهاب هستند.

چربی اضافی پاسخی را در سیستم ایمنی تحریک می‌کند که سیناپس‌ها را نابود می‌سازد
در هفتة 4 و 8، تیم تحقیق دریافت که سطوح مارکرهای سیناپتیک برای هر دو گروه موش ها یکسان بود، با وجودی که موش‌های گروه برنامة غذایی پرچرب وزن اضافه کرده بودند.
در هفتة 12، به هر حال، موش‌های گروه تغذیه با چربی بالا نه فقط چاق شدند بلکه همچنین سطوح کاهش یافته‌ای از مارکرهای سیناپتیک و سطوح افزایش یافته‌ای از سیتوکین داشتند، که نشان می‌دهد که سیناپس‌ها در هیپوکامپوس نابود شده بودند.
محققان توضیح می‌دهند که وقتی چربی بیش از حد در بدن وجود دارد، این وضعیت به التهاب مزمن منجر می‌شود، پاسخ ایمنی را از سلول‌های میکروگلیا – گلیال تحریک می‌کند که دفاع ایمنی بدوی را در سیستم اعصاب مرکزی شکل می‌دهند.
میکروگلیا معمولاً کمک می‌کند تا مغز از عوامل مضر خلاص شود، که کمک می‌کنند نورون‌ها حفاظت یافته و گسترش یابند، اما به نظر می‌رسد که وجود چربی بیش از حد در بدن این فرآیند را مختل می‌کند.
دکتر استراناهان توضیح می‌دهد: «در حالت معمول میکروگلیاها به طور مدام درون مغز در حال گردش است.
آنها همیشه انگشتان کوچک و فرآیندهایشان را در اطراف حرکت می‌دهند. آنچه وقتی آنها در چاقی حرکت خود را متوقف می‌کنند روی می‌دهد این است که تمامی فرآیندهایشان را به حالت انتظار درمی‌آورند؛ اساساً یک‌جا می‌نشینند و خوردن سیناپس‌ها را آغاز می‌کنند. وقتی میکروگلیا شروع به خوردن سیناپس‌ها می‌کند، موش‌ها به صورت مؤثر چیزی نمی‌آموزند."

چرخش به سمت برنامة غذایی کم‌چرب از دست رفتن و عملکرد سیناپتیک را نجات می‌دهد
در مرحلة بعد تیم تحقیق نیمی از موش‌های گروه برنامة غذایی پرچرب را به گروه برنامة غذایی کم‌چرب انتقال داد تا ببیند این تغییر چه تأثیری بر مغز آنها بر جا می‌گذارد.
محققان دریافتند که وزن این دسته از موش‌ها در طول حدود 2 ماه به حالت نرمال برگشت، با وجودی که آنها "فت پد" – لایه‌ای از چربی که وزن‌گیری در آینده را ساده می‌کند - بیشتری از موش‌های گروه برنامة غذایی کم‌چرب که وزن نگرفته بودند داشتند.
بیشتر آنکه همچنان که موش‌های باقی مانده در گروه برنامة غذایی پرچرب به وزن گرفتن ادامه می‌دادند، التهاب بیشتری را تجربه می‌کردند و سیناپس‌های بیشتری از دست می‌دادند، فقد سیناپتیک عملکرد در میان موش‌هایی که به گروه برنامة غذایی کم‌چرب منتقل شده بودند ترمیم شد. این روند پیشنهاد می‌دهد که چرخش به برنامة غذایی کم‌چرب ممکن است صدمة نورولوژیک ناشی از برنامة غذایی پرچرب را اصلاح کند.
دکتر استراناهان در تفسیر مجموع یافته‌ها می‌گوید: «خوردن سیناپس‌ها توسط میکروگلیا در چاقی به از دست رفتن سیناپس و اختلال شناختی کمک می‌کند. از طرف دیگر، بسیار ترسناک اما همچنین برگشت‌پذیر است، به این معنی که اگر شما به یک برنامة غذایی کم‌چرب که حتی به طور کامل چربی را حذف نمی‌کند برگردید، می‌توانید این فرآیندهای سلولی در مغز را کاملاً معکوس کرده و شناخت را حفظ کنید.»
دکتر استراناهان می‌نویسد که این یافته‌ها پیشنهاد می‌دهد که درمان‌های رایج برای مداوای بیماری کوهن و آرتریت روماتوئید – که با سد کردن سیتوکین‌های ملتهب واقعی کار می‌کنند، که برخی از آنها در مغز موش‌های تغذیه شده با برنامة غذایی پرچرب عرضه شدند – ممکن است راه‌هایی برای وضعیت‌های درگیر با از دست رفتن سیناپتیک نشان دهند، با وجود این تحقیق بیشتر مورد نیاز است.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.