دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فست‌فود با بدن ما چه می‌کند؟

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

ترجمه دکتر مهران ضابطی

مک دونالد بیش از 36000 شعبه در سراسر جهان دارد، و یکی از معروف‌ترین همبرگر‌های آن Big Mac است. اگر چه خوشمزه است، ولی بیگ مک سالم‌ترین گزینة غذایی به شمار نمی‌رود. در حال حاضر، یک مطالعة infographic  جدید انجام شده است که نشان می‌دهد این همبرگر با بدن ما در یک ساعت چه می‌کند!
یک مک بزرگ شامل 540 کالری و 25 گرم چربی است. مصرف این ساندویچ به تنهایی - بدون سیب‌زمینی سرخ کرده و نوشابه که اغلب آن را همراهی می‌کند - باعث می‌شود تا بیش از 25٪ از کالری روزانه تأمین شود و بیش از 40٪ توصیه شدة مصرف روزانه چربی. این ساندویچ شامل 940 میلی‌گرم نمک است؛ میزان نمک روزانه توصیه شده توسط انجمن قلب آمریکا 1500 میلی‌گرم است.
ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی اغلب به نفع طعم و مزه و راحتی آن کنار می‌رود. حدود 50 میلیون آمریکایی روزانه به رستوران‌های فست فود مراجعه می‌کنند. وب سایت فست فود منو یک مطالعة انفوگرافیک انجام داده تا نشان دهد چگونه یک همبرگر بزرگ بدن را 10، 20، 30، 40 و 60 دقیقه پس از خوردن آن تحت تأثیر قرار می‌دهد.
یک همبرگر دوبل بزرگ، 3 روز طول می‌کشد تا هضم شود!
در عرض 10 دقیقه پس از خوردن یک همبرگر بزرگ، محتوای کالری بالای آن شروع به افزایش سطح قند خون به سطح غیر طبیعی می‌کند، با این حال، متخصص تغذیه و سخنگوی انجمن رژیم غذایی بریتانیا TEW می‌گوید، در حالی که سطح قند خون را افزایش می‌دهد، بعید است که سطح آن به سطح غیر طبیعی برسد.
ساندویچ - مانند دیگر "مواد غذایی فوری" - نیز منجر به تولید مواد شیمیایی در مغز مانند دوپامین می‌شود، که سیستم پاداش مغز را فعال و باعث یک احساس لذت می‌شود. انفوگرافیک می‌گوید این در مقایسه با اثرات کوکائین است. بعد از 20 دقیقه، مواد اعتیاد آور مانند شربت فروکتوز ذرت باعث افزایش این حس می‌شود.
پس از 10 دقیقة دیگر، نمک زیاد شروع به تأثیر بر بدن کرده و منجر به کم‌آبی می‌شود. نشانه‌های کم‌آبی بدن شبیه به افراد گرسنه است، انفوگرافیک هشدار می‌دهد که شما ممکن است مواد غذایی بیشتر در این نقطه طلب کنید!
با این حال، TEW با این واقعیت مخالف است "من فقط 970 میلی‌گرم سدیم دریافت کردم و کار کردن آن برابر 4/2 گرم نمک است. او گفت: "به نظر من این علت کم‌شدن آب بدن نیست.ا ما یک غذای شور است پس از آن خوب آگاه باشید."
اگر شما اغلب بعد از خوردن یک همبرگر بزرگ احساس گرسنگی می‌کنید، ممکن است به دلیل عدم توانایی بدنتان برای کنترل قند خون باشد.
"اولین بار شما یک وعده غذایی با کالری بالا مصرف، پاسخ انسولین خود را می‌توانید سطح گلوکز خون را کاهش داده و شما می‌خواهید بیشتر بخورید." انفوگرافیک توضیح می‌دهد "شربت ذرت با فروکتوز بالا در بیگ مک است که به سرعت توسط دستگاه گوارش جذب می‌شود، و باعث قلیان انسولین وحتی گرسنگی بیشتر است."
احتمالاً این تکان دهنده‌ترین یافتة انفوگرافیک در مورد اثر یک همبرگر بزرگ بر بدن است که به دلیل محتوای چربی آن می‌تواند بیش از 3 روز طول بکشد تا به طور کامل هضم شود؛ بدن به طور معمول حدود 72-24 ساعت طول می‌کشد تا غذا را هضم و جذب کند.
با این حال، TEW  معتقد است، درست است که غذاهای چرب مدت طولانی‌‌تری برای هضم نیاز دارند، اما چارچوب زمانی 3 روز برای هضم یک همبرگر بزرگ به احتمال زیاد اغراق است.
در حالی که متخصصان تغذیه و کارشناسان بهداشت دقت و صحت این اطلاعات انفوگرافیک را زیر سؤال برده‌اند، یک چیز است که همة آنها در مورد آن توافق دارند: یک همبرگر بزرگ باید در حد اعتدال مصرف شود.
"اگر می‌خواهید از یک همبرگر بزرگ لذت ببرید، سعی کنید زیاده‌روی نکنید، انفوگرافیک نتیجه‌گیری کرده است: مواد تشکیل دهندة همبرگر می‌توانند آسیب جدی به بدن وارد کنند، به ویژه هنگامی که به صورت مداوم مصرف کنید./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.