دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

رژیم غذایی یو- یو خطر مرگ را در افراد دچار بیماری قلبی افزایش می‌دهد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

•    هانر وایتمن
•    ترجمة نادر اکبری

مطالعات پیشین رژیم غذایی یو –یو را با افزایش خطر تضعیف سلامت قلب مرتبط دانسته‌اند. در هر حال، مطالعة جدید درمی‌یابد که در مورد افراد دارای سابقة بیماری قلبی، پیامدهای کاهش و افزایش مکرر وزن می‌تواند حتی شدیدتر باشد.
محققان مشاهده کرده‌اند که افراد دچار بیماری کرونری قلب که نوسانات زیادی را در افزایش وزن در طول یک دورة متوسط 4.7 ساله تجربه کرده بودند در مقایسه با افرادی که تغییرات کمی در وزن بدن خود داشته‌اند به میزان بالایی در خطر حملة قلبی، سکتة مغزی و مرگ قرار دارند.
رهبر مطالعه دکتر سریپال بانگلور / Sripal Bangalore از مرکز تحقیقات بالینی قلب و عروق در مرکز پزشکی NYU لانگون در نیویورک و همکارانش اخیراً نتایج مطالعة خود را در نشریه پزشکی نیو انگلند /  the New England Journal of Medicine منتشر کرده‌اند.
رژیم غذایی یو – یو که به نام "چرخ‌سواری وزن" یا "اثر یو – یو" نیز شناخته می‌شود به عنوان چرخه‌های مکرر کاهش و افزایش وزن تعریف می‌شود.
تعدادی از مطالعات ریسک‌های محتمل رژیم غذایی یو – یو را مستند کرده‌اند. برای مثال مطالعه‌ای در سال 2016 ارتباط میان چرخ‌سواری وزن و ریسک بالاتر مرگ ناشی از بیماری قلبی را آشکار کرد.
تحقیق تازه از سوی دکتر بانگلور و همکارانش بر اساس آن یافته‌ها، نشان می‌دهد که چگونه رژیم یو – یو ممکن است بر سلامت افرادی که از قبل دچار بیماری کرونری قلب بوده‌اند تأثیر بگذارد.
بیماری کرونری قلب (CHD) – که به نام بیماری شریان کرونری نیز به آن ارجاع داده می‌شود – شایع‌ترین شکل بیماری قلبی در میان مردان و زنان آمریکایی است. هر ساله 370000 نفر در آمریکا بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
CHD با اترواسکلروزیس مشخص می‌شود – ساخته شدن پلاک در شریان‌های کرونری که خون غنی از اکسیژن را برای قلب فراهم می‌کنند. این پلاک ایجاد شده می‌تواند می‌تواند باعث بلوک شدن جریان خون به قلب شود، که ممکن است به آنژین (درد شدید قفسة سینه) یا حملة قلبی منجر گردد.

شدیدترین نوسانات وزنی با 124 درصد مرگ بیشتر مرتبط شد
برای مطالعة خود، دکتر بانگلور و همکارانش داده‌های 9509 مرد و زن دچار CHD در سنین 35 تا 75 سال را تجزیه و تحلیل کردند.
همراه CHD تمامی سوژه‌های مطالعه دارای سطح کلسترول بالا و تاریخچة دیگر مشکلات قلبی بودند. در حدود نیمی از نمونه‌ها تحت درمان شدید برای کاهش میزان کلسترول قرار داشتند.
در طول دورة متوسط 4.7 سال پیگیری مطالعه، نمونه‌ها برای پایش تغییرات وزن بدن مورد پیگیری قرار گرفتند و محققان در این موضوع دقیق شدند که آیا تغییرات وزنی نمونه‌ها با فرجام بدتر برای بیماران مرتبط است یا خیر.
سوژه‌های دارای بیشترین میزان تغییرات در وزن بدن، نوسانات وزنی تا 3.9 کیلوگرم (در حدود 8.6 پوند) را در طول دورة پیگیری تجربه کردند، در حالی که گروه دارای کمترین تغییرات وزنی نوساناتی در حد 0.9 کیلوگرم (در حدود 2 پوند) داشتند.
تیم تحقیق دریافت، برای افرادی که در زمان آغاز مطالعه چاق یا دچار اضافه وزن بودند، در افراد دچار بیشترین نوسانات وزنی، در مقایسه با افرادی که دارای کمترین تغییرات وزنی بودند، خطر حملة قلبی 117 درصد، خطر مرگ 124 درصد و میزان سکتة مغزی 136 درصد بالاتر بود.
به علاوه محققان به ارتباطی میان تغییرات وزن بدن و افزایش خطر آغاز تازة دیابت پی بردند.
نویسندگان مطالعه می‌گویند، یافته‌ها پس از لحاظ کردن میانگین وزن بدن و در نظر گرفتن ریسک فاکتورهای شایع بیماری قلبی نیز به قوت خود باقی بود.

یافته‌های مطالعه نگرانی در مورد نوسانات وزن در افراد دچار CHD را افزایش می‌دهد
دکتر بانگلور و تیمش می‌گویند، مطالعة آنها صرفاً مشاهده‌ای است، بنابراین قادر به ایجاد ارتباط علت و معلولی میان رژیم یو – یو و افزایش ریسک حملة قلبی، استروک و مرگ در میان مردم مبتلاء به CHD نیست.
به علاوه نویسندگان مطالعه به وجود یکسری محدودیت‌ها اشاره می‌کنند. برای مثال، آنها قادر نیستند به طور دقیق علت کاهش یا افزایش وزن سوژه‌ها را در طول دورة پیگیری مطالعه مشخص کنند. بر این اساس این امکان وجود دارد که مشکلات قلبی از پیش موجود منجر به تغییرات وزنی در بیماران شده باشد.
با وجود این، محققان معتقدند که نتایج آنها تحقیقات بیشتر را تضمین می‌کند.
دکتر سریپال بانگلور می‌گوید: "یافته‌های ما می‌گوید که ما باید در مورد نوسانات وزن در این گروه از مردم که هم‌اکنون در ریسک بالای ناشی از بیماری کرونری قرار دارند، نگران باشیم.
با وجود اینکه این تجزیه و تحلیل برای یافتن علل افزایش ریسک با نوسانات وزن بدن طراحی نشده است، ما باید بررسی کنیم که چطور می‌توانیم به مردم در کاهش وزن کمک کنیم به جای اینکه این وزن بالا و پایین برود."

Source:
medicalnewstoday.com
Yo-yo dieting may raise death risk for people with heart disease
Written by Honor Whiteman
Published: Thursday 6 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.