دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آووکادو به درمان سندرم متابولیک کمک می‌کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی


•    هانر وایتمن
•    ترجمة محمدقاسم رافعی


مرور تازه‌ای بر مطالعات مرتبط به اثرات سلامت آووکادو دریافته است که "شواهد بالینی رضایت‌بخشی" در این مورد وجود دارد که این میوه می‌تواند به درمان سندرم متابولیک کمک کند.
سندرم متابولیک به عنوان گروهی از ریسک‌فاکتورهای افزایش دهندة خطر دیگر بیماری‌ها نظیر دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکتة مغزی تعریف می‌شود.
این ریسک فاکتورها چربی شکمی، پایین بودن سطح کلسترول لیپوپروتئین کم‌چگالی (HDL)، بالا بودن سطح تری‌گلیسیرید، فشار خون بالا و قند خون ناشتا را شامل می‌شود.
وجود دستکم سه مورد از این ریسک فاکتورها برای تضمین یک تشخیص سندرم متابولیک لازم است.
بر مبنای اعلام انجمن قلب آمریکا / American Heart Association، سندرم متابولیک 23 درصد جمعیت بزرگسالان آمریکایی را رنج می‌دهد.
در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری و درمان سندرم متابولیک تلقی می‌شود. مرور جدید – که اخیراً در نشریة پژوهش‌های فیتوتراپی / Phytotherapy Research منتشر شد – می‌گوید آووکادو باید بخشی از رژیم غذایی مزبور باشد.
آووکادو میوة درختی به همین نام یا پرسیا آمریکانا است که از درختان بومی مکزیک و آمریکای جنوبی محسوب می‌شود.
تعدادی از مطالعات فواید محتمل آووکادو برای سلامت انسان را مستند کرده‌اند. برای مثال یک مطالعه در سال 2014، چنین دریافت که خوردن نیمی از یک میوة آووکادو هنگام ناهار به کاهش وزن کمک می‌کند، حال آنکه تحقیقات جدیدتر مصرف این میوه را با کاهش کلسترول LDL که به عنوان کلسترول "بد" شناخته می‌شود مرتبط دانسته‌اند.
این فواید به ترکیبات بیواکتیو یا زیست‌فعال آووکادو منتسب شده است، که شامل کاروتنوئیدها، اسیدهای چرب، مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن، و زینک (روی)، و ویتامین‌های A، B ، C و E است.
برای مرور خود نویسندة همکار مطالعه، حسین حسین‌زاده / Hossein Hosseinzadeh از دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ایران و همکارانش بر آن شدند تا تعیین کنند که چگونه این ترکیبات می‌توانند به مقابله با ریسک فاکتورهای سندرم متابولیک کمک کنند.

آووکادو قوی‌ترین تأثیر را بر میزان کلسترول دارد
برای رسیدن به یافته‌هایشان، محققان نتایج مطالعات درون کالبدی، محیط آزمایشگاهی و مطالعات بالینی را تجزیه و تحلیل کردند و اثرات آووکادو بر سلامت متابولیک را مورد بررسی قرار دادند.
حسین‌زاده و همکارانش دریافتند که این میوه قوی‌ترین تأثیرات را بر میزان چربی‌ها – شامل میزان کلسترول HDL، کلسترول LDL، کلسترول توتال، و تری‌گلیسیریدها – دارد.
برای مثال تیم تحقیق به یک مطالعه شامل 67 فرد بزرگسال که 30 نفر از آنها نمایة چربی سالم و 37 نفر هیپرکلسترولمی خفیف داشتند، اشاره می‌کنند. پس از رعایت یک رژیم غذایی سرشار از آووکادو برای یک هفته، هر دو گروه کاهش معنی‌داری را در کلسترول توتال و کلسترول LDL و میزان تری‌گلیسیرید نشان دادند.
نویسندگان توضیح می‌دهند:‌ "مکانیسم گزارش شده از این تأثیر تنظیم هیدرولیز برخی لیپوپروتئین‌ها و جذب  انتخابی آنها و متابولیسم بافت‌های مختلف نظیر کبد و لوزالمعده بود.
"دیگر مکانیسم محتمل می‌تواند مرتبط به تکثیر مشخص شبکة اندوپلاسمیک صیقلی کبد باشد که با القاء آنزیم‌های دخیل در بیوسنتز چربی دخیل دانسته می‌شود."

"مکمل غذایی گیاهی" به درمان سندرم متابولیک کمک می‌کند
مرور انجام شده همچنین شواهدی در مورد فواید آووکادو برای کاهش وزن را آشکار کرد. محققان به یک مطالعه استناد می‌کنند که دریافته بود افراد بزرگسال دارای اضافه وزن یا چاق که روزانه یک آووکادو به مدت شش روز خورده‌ بودند، کاهش قابل ملاحظه‌ای را در وزن بدن، شاخص توده بدنی (BMI)، و درصد چربی بدن تجربه کردند.
به علاوه تیم تحقیق شماری از مطالعات مرتبط به مصرف آووکادو و کاهش فشار خون در بیماران دچار فشار خون بالا را شناسایی کرد و نیز شواهدی مبنی بر اینکه این میوه می‌تواند در کاهش اترواسکلروزیس – باریک یا سخت شدن شریان‌ها به علت تشکیل پلاک‌ها – کمک کند.
قابل توجه است که حسین‌زاده و همکارانش دریافتند که نه فقط میوة آووکادو برای سلامت متابولیک مفید است بلکه پوست، دانه و برگ آن نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
برای مثال یک مطالعه در سال 2014، دریافت که یک دوز روزانة عصارة روغن برگ آووکادو به کاهش کلسترول توتال و HDL و فشار خون منجر می‌شود.
در کل، محققان جمع‌بندی می‌کنند که آووکادو می‌تواند برای درمان ریسک‌فاکتورهای مرتبط به سندرم متابولیک مؤثر باشد، اگرچه تحقیقات بیشتر ضروری است. آنها می‌نویسند:
"در این مقالة مروری، شواهد رضایت‌بخش بالینی نشان داد که آووکادو می‌تواند به عنوان یک مکمل گیاهی در درمان ضمایم سندرم متابولیک مورد استفاده قرار گیرد.
اگرچه، آووکادو مانند دیگر محصولات گیاهی ایمن است و معمولاً بهتر از داروهای ترکیبی تحمل می‌شود، شواهد علمی محدودی برای ارزیابی عوارض جانبی مختلف ناشی از آلاینده‌ها یا فعل و انفعال با داروها موجود است. به علاوه نیاز است تا مطالعات بیشتری در مورد اثرات متابولیک بخش‌های مختلف آووکادو بر مکانیسم‌های احتمالی انجام شود."

Source:
medicalnewstoday.com
Avocados can help to treat metabolic syndrome, says review
Written by Honor Whiteman
Published: 1 hour ago

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.