دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا بعضی از ما شیرینی‌دوست هستیم؟

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

 • آنا ساندویو

• ترجمه هامیک رادیان

این موضوع به خوبی مشخص شده است که قند زیاد در رژیم غذایی برای ما خوب نیست. در هر حال، چرا برخی از مردم هوس شیرینی می‌‎کنند در حالی که دیگران پرهیز از آن را آسان‌تر می‌یابند؟ تحقیق جدید به این موضوع پرداخته است.
CDC هشدار می‎دهد که بسیاری از مردم در ایالات متحد آمریکا بیش از حد قند مصرف می‎کنند، و اینکه این رفتار می‎تواند مشکلات جدی برای سلامت مثل بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی در پی داشته باشد.
به هر حال در حالی که برای برخی از ما پرهیز از کیک نسبتاً آسان است برای دیگران این موضوع می‎تواند پیچیده‎تر باشد. افراد موسوم به "عشق شیرینی" ممکن است اجتناب از قند را دشوارتر بیابند – اما آیا این موضوعی مرتبط به اراده است یا ممکن است توضیحی بیولوژیک برای هوس قند وجود داشته باشد؟
یک مطالعه پیشین در جوندگان نشان داده است که هورمونی به نام FGF21 که از کبد ترشح می‎شود، "مصرف شیرینی را سرکوب می‎کند". مشابهاً مطالعه دیگری در پستانداران عنوان می‎کند که همان هورمون می‎تواند میل به شیرینی را در پستانداران کاهش دهد.
بر این بستر، تحقیق جدید که اخیراً در نشریه "متابولیسم سلول" منتشر شد در این مورد تحقیق می‎کند که آیا FGF21 همان تأثیر را در انسان دارد، و آیا نوسانات این هورمون می‎تواند توضیح دهنده هوس قند باشد.

افراد دارای واریانت‎های FGF21 بیست درصد بیشتر احتمال دارد که شیرینی‎دوست باشند
محققان از سوی ماتیو گیلیوم / Matthew Gillum استادیار علوم زیستی و نیلز گراروپ / Niels Grarup استادیار ژنتیک متابولیک از دانشگاه کپنهاگ رهبری شدند.
تحقیق مزبور داده‎های یک مطالعه موجود در مورد بیش از 6500 نمونه دانمارکی موسوم به مطالعه ورود99 را مورد بررسی قرار داد. با استفاده از اطلاعات خوداظهاری نمونه‎ها تحقیق ورود99 به بررسی متابولیسم، سبک زندگی و رژیم غذایی نمونه‎ها پرداخته است.
در این مطالعه محققان همچنین میزان کلسترول و گلوکز خون نمونه‎ها را اندازه‎گیری کرده‎اند. در کنار این داده‎ها برای مطالعه جدید، گراروپ و گیلیوم در تلاش برای رمزگشایی FGF21 و واریانت‎های آن این ژن را توالی‎سنجی کردند.
محققان ژنوتایپ را مشخص کردند و از نزدیک به بررسی دو واریانت ژن – FGF21rs838133 و rs838145 - که پیشتر به مصرف بیشتر کربوهیدرات‎ها مرتبط شده بودند، پرداختند. مطالعه پی برد که افراد دارای هر یک از این دو واریانت بیست درصد بیشتر احتمال دارد که منظماً به خوردن مقدار زیادی شیرینی رو بیاورند.
گیلیوم می‎گوید: "این واریانت‎ها به شدت با مصرف شیرینی مرتبطند." به علاوه مطالعه پی برد که اگرچه موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز دارد، این واریانت‎ها با مصرف بیشتر الکل و سیگار همبستگی دارند.

سطح FGF21 ناشتا در میان آنانی که به شیرینی علاقمند نیستند 50 درصد بیشتر است
محققان همچنین برای تأیید یافته‎های دور نخست مطالعه یک بررسی بالینی انجام دادند.
آنها ارتباط میان سطح FGF21 ناشتا و ترجیح غذاهای شیرین را در 86 "فرد جوان، سالم، و لاغراندام" مطالعه بررسی کردند.
نمونه‎ها پرسشنامه‎ای را پر کردند که از آنها می‎خواست در مورد علاقه‌شان به شیرینی، و غذاهای نمک‎دار و چرب شیرین توضیح دهند.
سپس محققان از نمونه‎ها خواستند تا قندی معادل دو بطری کوکا بخورند، و سطح هورمون را در طول یک دوره 5 ساعته پس از مصرف قند پایش کردند.
بلافاصله پس از زمان ناشتا، سطح FGF21 در میان افراد بی‎علاقه به شیرینی 50 درصد بالاتر از افراد علاقمند به شیرینی بود. به هر حال پس از مصرف قند، FGF21 تقریباً در هر دو گروه به سطح قبلی برگشت.
گیلیوم و گراروپ امیدوارند که در آینده نزدیک تحقیق مشابهی را با نمونه‎های بیشتر انجام دهند. این مطالعه به محققان اجازه می‎دهد تا اثرات کاهش و افزایش سطح خونی FGF21 را بهتر بررسی کنند.
مطالعه در مقیاس بزرگ‎تر همچنین به محققان این امکان را می‎دهد که پیوند میان هورمون مزبور و بیماری‎های متابولیک مختلف مثل چاقی و دیابت نوع 2 را مورد بررسی قرار دهند.
گراروپ می‎گوید: "ده‎ها عامل درگیر در بیماری متابولیک شناسایی شده‎اند. در این مطالعه، ما فقط به قطعه کوچکی در یک پازل بزرگ پرداخته‎ایم."
گیلیوم نیز وزن یافته‎های مطالعه را با طرح اینکه این مطالعه "بینش درونی واقعاً شگفت‎آوری در مورد بنیان هورمونی بالقوه شیرینی‌دوستی" به دست می‎دهد، مطرح می‎کند.

Source:
medicalnewstoday.com
Why do some of us have a sweet tooth? Study investigates
Written by Ana Sandoiu
Published: Wed 3 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.