دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دارچین ضررهای رژیم غذایی پرچربی را کاهش می‎دهد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

رژیم غذایی پرچربی یک ریسک فاکتور اصلی بیماری قلبی عروقی تلقی می‌شود، چرا که می‎تواند به اضافه وزن، دیابت و دیگر اختلالات مضر منجر گردد. در هر حال تحقیق جدید می‎گوید که افزایش میزان دارچین در غذا می‎تواند مانع برخی از این خطرات شود.
محققان پی برده‎اند که موش‌های صحرایی دارای رژیم غذایی پرچربی و مکمل دارچین در مدت 12 هفته نسبت به موش‎هایی که در طول همین مدت غذای چرب بدون دارچین مصرف کرده بودند دچار اضافه وزن و چربی شکمی کمتری بودند و میزان چربی، قند و انسولین خون آنها نیز بهتر بود.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر ویژایا جوتورو / Vijaya Juturu از اتحادیه تکنولوژی بهداشت اُمنی‌اکتیو موریسون در نیوجرزی و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشست علمی اترواسکلروزیس، ترومبوز و بیولوژی عروقی / بیماری عروق محیطی 2017 که در مینیاپولیس برگزار شد، عرضه کردند.
بیماری قلبی عروقی نامی عمومی برای مجموعه‎ای از بیماری‎ها شامل حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری قلبی است که به قلب و رگ‎های خونی آسیب می‎رسانند.
در سطح ایالات متحد آمریکا بیماری قلبی علت پیشتاز در ایجاد مرگ و میر است و سالانه در حدود 610.000 نفر از مردم جان خود را بر اثر این بیماری از دست می‎دهند.
رژیم غذایی نقشی اصلی در بیماری قلبی عروقی دارد. یک رژیم غذایی ناسالم - مثل رژیم‎های دارای چربی زیاد - می‎تواند سبب چاقی، دیابت نوع 2، کلسترول بالا و دیگر اختلالاتی شوند که ریسک ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می‎دهند.
بر مبنای نظر جوتورو، تحقیق نشان می‎دهد که دارچین شامل پُلی‎فنول است که دارای ترکیبات ضد التهابی و آنتی‎اکسیدان است، که می‎تواند برخی از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی ناشی از تغذیۀ ضعیف را کاهش دهد.
برای مطالعه خود محققان بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که آیا دارچین می‎تواند به کاهش مضرات رژیم غذایی پرچرب کمک کند.

دارچین باعث محافظت در برابر التهاب و استرس اکسیداتیو می‎شود
محققان به مدت 12 هفته موش‎های صحرایی را با رژیم غذایی پرچربی و مکمل دارچین تغذیه و آنها را با گروه دیگری از موش‎ها که با همان رژیم غذایی و بدون دارچین تغذیه شده بودند (گروه کنترل) مقایسه کردند.
تیم تحقیق پی برد موش‎هایی که رژیم غذایی پرچرب همراه مکمل دارچین مصرف کرده بودند در مقایسه با گروه کنترل دچار افزایش وزن و چربی شکمی کمتری شدند. در عین حال موش‌های گروه مصرف کننده دارچین از نظر گلوکز خون و غلظت انسولین و همچنین نمایۀ چربی وضعیت بهتری داشتند.
به علاوه محققان متوجه شدند که موش‎های گروه مصرف کنندۀ دارچین دارای مولکول‎های مرتبط به ذخیرۀ چربی کمتری بودند و همچنین سطح مولکول‎های ضد التهابی و آنتی‎اکسیدان در آنها بالاتر بود.
آنتی‎اکسیدان محافظی در برابر استرس اکسیداتیو است. استرس اکسیداتیو عدم توازن در رادیکال‎های آزاد است که با شمار قابل توجهی از اختلالات سلامت شامل حملۀ قلی و بیماری قلبی مرتبط دانسته می‎شوند.
بر اساس یافته‎های مطالعه، دکتر جوتورو و همکارانش معتقدند که دارچین می‎تواند اثرات مضر رژیم غذایی پرچربی را کاهش دهد.
تیم تحقیق جمع‎بندی می‎کند:
"این نتایج می‎گوید که مکمل دارچین هیپرلیپیدمی، التهاب و استرس اکسیداتیو را از طریق فعال کردن عوامل رونویسی (SREBP-1c, LXR-α, NF-κB, and Nrf2) و مسیر پیام‎رسانی دفاع ضد اکسیداتیو، افزایش می‎دهد."


Source:
medicalnewstoday.com
Cinnamon may reduce the harms of a high-fat diet
Written by Honor Whiteman
Published: Sun 7 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.