دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چای بیان ژن را در زنان دگرگون می‎کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمۀ هامیک رادیان

آمارها نشان می‎دهند که تقریباً 80 درصد زنان خانه‏‌دار در ایالات متحد آمریکا چای مصرف می‎کنند. اما آیا می‎دانید که این نوشیدنی محبوب پس از گذر از میان لب‎های ما چه می‎کند؟ تحقیق تازه تا حدودی روشن می‎سازد که چای چگونه بر بیان ژن تأثیر می‎گذارد.
رهبر مطالعه ورونیکا ایک / Weronica Ek، از دانشگاه اُبسالا در سوئد و همکارانش پی برده‌اند که به نظر می‎رسد نوشیدن چای محرک ایجاد تغییرات اپی‌ژنتیک در زنان می‎شود که با سرطان و متابولیسم هورمون استروژن مرتبط هستند.
در هر حال، اینکه این تغییرات اپی‌ژنتیکی عامل محافظتی در برابر سرطان محسوب می‎شوند یا باعث ایجاد آن، چیزی است که باید منتظر ماند و دید.
محققان اخیراً یافته‎های خود را در نشریه "ژنتیک مولکولی انسان" منتشر کرده‎اند.
اپی‌ژنتیک به مطالعۀ تغییرات بیان ژن می‎پردازد که می‎تواند به نسل‎های بعدی منتقل شود. اپی‎ژنتیک به این موضوع دقیق می‎شود که چگونه عوامل بیرونی مثل محیط و سبک زندگی، بر موضوع "خاموش" و "روشن" شدن ژن‎ها اثر می‎گذارند، و چگونه این موضوع بر سلامت خود فرد و سلامت فرزندان وی مؤثر واقع می‎شود.
تحقیقات پیشین نشان داده‎اند که آنچه می‎خوریم و می‎نوشیم می‎تواند بر نحوۀ بیان ژن‎ها تأثیر بگذارد. برای مثال یک مطالعۀ منتشر شده در سال 2016، پی برده است که رژیم غذایی متداول غربی می‎تواند از طریق دگرگون کردن باکتری‎های روده به تغییرات اپی‎ژنتیک منجر شود.
برای مطالعۀ خود ایک و همکارانش بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که آیا مصرف چای و قهوه می‎تواند به ایجاد تغییرات اپی‎ژنتیک در مردان و زنان منجر گردد.

چای در زنان، و نه در مردان، سبب بروز تغییرات اپی‎ژنتیک می‎شود
برای رسیدن به یافته‎های خود، محققان داده‎های 3096 فرد بزرگسال از چهار مطالعۀ طولی اروپایی را تجزیه و تحلیل کردند.
تیم تحقیق به بررسی میزان چای و قهوۀ مصرفی نمونه‎ها پرداخت و نمونه‎های خون آنها را برای متیلاسیون DNA، که یکی از شاخصه‎های تغییرات بیان ژن محسوب می‎شود، مورد ارزیابی قرار داد.
در هر یک از مطالعات طولی مزبور، محققان به این موضوع پرداختند که مصرف چای و قهوه چگونه به صورت توأمان و نیز به شکل جداگانه بر بیان ژن در مردان و زنان تأثیر می‎گذارند.
نتایج مطالعه هیچ گونه تغییرات متیلاسیون DNA را در هیچ‎کدام از دو جنس بر اثر مصرف قهوه نشان نداد.
در هر حال، مصرف چای با دگرگونی‎های متیلاسیون DNA در 28 ناحیۀ ژنومی زنان مرتبط بود. به طور مشخص، محققان پی بردند که به نظر می‎رسد خوردن چای بیان ژن‌های DNAJC16 و TTC17 را که با متابولیسم استروژن و سرطان مرتبط هستند، دگرگون می‎کند.
تیم تحقیق گزارش داد که مصرف چای به ایجاد تغییرات در متیلاسیون DNA مردان منجر نمی‌شود.
ایک می‎گوید: "تحقیقات پیشین نشان داده‎اند که مصرف چای به کاهش سطح استروژن منجر می‎شود که این موضوع وجود تفاوت بالقوه میان پاسخ بیولوژیک به چای را در میان مردان و زنان برجسته می‎کند. در عین حال زنان در مقایسه با مردان مقدار بیشتری چای می‎خورند، که این موضوع توانایی ما را به یافتن ارتباطی در این مورد در زنان بیشتر می‎کند."
در کل، محققان معتقدند که یافته‎های آنها نشان می‌دهد که مصرف چای می‎تواند محرک تغییرات اپی‎ژنتیک در زنان باشد که با سرطان مرتبط هستند، اگرچه آنها در عین حال هشدار می‎دهند که در مورد تعیین مثبت یا منفی بودن این تغییرات، انجام مطالعات بیشتر مورد نیاز است.

Source:
medicalnewstoday.com
Drinking tea may alter women's gene expression
Written by Honor Whiteman
Published: Thu 1 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.