دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

رژیم غذایی پرچرب چطور باعث افزایش ریسک سرطان روده بزرگ می‎شود؟

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

محققان کلینیک کلیولند در اُهایو یک مسیر پیام‌رسانی سلولی به نام JAK2-STAT3 را شناسایی کرده‎اند که در پاسخ به رژیم غذایی پرچربی باعث رشد سلول‌‌های بنیادی سرطان در کولون می‎شود.
به علاوه، محققان پی بردند که بلوک کردن مسیر JAK2-STAT3 در موش‌های دارای تغذیۀ پرچربی رشد این سلول‎های بنیادی را متوقف می‎کند، و این، یافته‎ای است که می‎تواند محرک مطالعات تازه برای داروهای جدید درمان سرطان کولورکتال باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر ماتیو کالیدی / Matthew Kalady، مدیر همکار برنامه جامع سرطان کولورکتال در کلینیک کلیولند، و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریه "گزارش‎های سلول بنیادی" منتشر کردند.
سرطان کولورکتال - که در رودۀ بزرگ یا راست روده شروع می‎شود - سومین سرطان شایع مورد تشخیص در ایالات متحد آمریکا است.
انجمن سرطان آمریکا تخمین می‎زند که در سال 2017 تعداد 95.520 مورد جدید سرطان رودۀ بزرگ در آمریکا تشخیص داده می‎شود و این رقم برای سرطان راست روده 30.910 مورد خواهد بود.
در سالیان اخیر انبوهی از مطالعتات عنوان کرده‎اند که رژیم غذایی پرچربی یک ریسک فاکتور سرطان کولورکتال است. به هر جهت، ساز و کار دقیق پشت این ارتباط ناروشن باقی مانده است.
با امید روشن کردن چنین ساز و کاری، دکتر کالیدی و همکارانش در این مورد به تحقیق پرداختند که چگونه رژیم غذایی پرچربی بر JAK2-STAT3 تأثیر می‎گذارد که یک مسیر پیام‎رسانی شناخته شده برای تقویت رشد تومور است.

یافته‎ها می‎تواند محرک درمان‎‎های تازه باشد
برای رسیدن به یافته‎هایشان محققان از تجزیه و تحلیل ریزآرایه برای ارزیابی تومورهای اولیه و متاستاز داده در مدل‎های موشی سرطان کولورکتال استفاده کردند.
وقتی موش‌ها با غذای پرچربی تغذیه شدند، میزان رشد سلول‎های بنیادی سرطان در کولون افزایش پیدا کرد. مطالعات خاطرنشان کرده‌اند که سلول‎های بنیادی سرطان دارای نقش کلیدی در رشد و متاستاز تومورها هستند.
در تحقیق وسیع‎تر محققان پی بردند که بلوک کردن مسیر پیام‎رسانی سلولی JAK2-STAT3 در جوندگان، افزایش رشد سلول‎های بنیادی بر اثر رژیم غذایی پرچربی را معکوس می‎کند.
در هنگام تجزیه و تحلیل اثرات رژیم غذایی پرچربی در مدل‎های موشی مقاوم به چاقی سرطان کولورکتال، محققان توانستند یافته‎های خود را تکرار کنند.
دکتر کالیدی می‎گوید این نخستین مطالعه‎ای است که عنوان می‎کند چگونه یک مسیر پیام‎رسانی مولکولی خاص واسطۀ ارتباط میان رژیم غذایی پرچربی و سرطان کولورکتال است، کشفی که می‎تواند محرک ایجاد درمان‏های جدید برای این بیماری باشد.
دکتر ماتیو کالیدی می‎گوید:
"ما اکنون می‎توانیم بر پایۀ این یافته‌ها درمان‎های تازه‎ای را با هدف بلوک کردن این مسیر و کاهش اثرات منفی رژیم غذایی پرچربی بر ریسک سرطان کولون ایجاد کنیم."
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر جاستین دی. لتیا / Justin D. Lathia از انستیتو تحقیقات لرنر در کلینیک کلیولند می‎گوید: "این یافته‎ها همچنین راه تازه‎ای ایجاد می‎کند که در آن سلول‎های بنیادی سرطان تنظیم می‎شوند و نیز بینشی درونی در این مورد ایجاد می‎کند که چگونه تأثیرات محیط، مثل رژیم غذایی، می‏توانند جمعیت سلول‎های بنیادی سرطان را در سرطان‌های پیشرفته دگرگون کنند."

Source:
How does a high-fat diet raise colorectal cancer risk?
By Honor Whiteman
Published: Mon 10 Jul 2017

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.