دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

قند زیاد برای سلامت روانی مردان مضر است

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

ضررهای ناشی از مصرف زیاد قند به از بین رفتن سلامت دندان‎ها و افزایش وزن محدود نمی‎شود.
محققان پی برده‎اند مردانی که روزانه بیش از 67 گرم قند از غذاها و نوشابه‎های شیرین مصرف می‎کنند در مقایسه با مردانی که روزانه کمتر از این مقدار قند می‎خورند، پس از گذشت 5 سال در معرض ریسک بالای ابتلا به اضطراب، افسردگی و دیگر اختلالات شایع سلامت روانی قرار دارند.
رهبر مطالعه انیکا کنوپل / Anika Knüppel از "انستیتو اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی کالج دانشگاهی لندن" و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "گزارش‌های علمی" منتشر کرده‎اند.
"دستورالعمل رژیم غذایی آمریکایی‏‌ها" توصیه می‎کند که قند افزوده – قندی که به غذا و نوشیدنی‎ها در طول تولید یا توسط خود مصرف کننده اضافه می‎شود – نباید بیش از 10 درصد کل کالری روزانۀ بزرگسالان و کودکان را تشکیل دهد.
به هر جهت، بر مبنای اعلام CDC، مردان در سنین 20 و بالاتر در فاصلۀ 2005 تا 2010 در حدود 13 درصد از کل کالری روزانۀ خود را از قند گرفته‎اند، و اغلب این قند اضافی مربوط به نوشابه‎های قنددار، کیک و کلوچه، آب نبات و بستنی بوده است.
مصرف زیاد قند می‎تواند خطر شمار قابل توجهی از مشکلات سلامت شامل چاقی، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و فساد دندان را افزایش دهد.
مطالعات پیشین به وجود ارتباط میان مصرف زیاد قند و افزایش ریسک افسردگی اشاره کرده‎اند، با وجود این کنوپل و تیمش می‎نویسند، محققان عنوان کرده‎اند که این ارتباط را شاید بتوان به "علیت معکوس" نسبت داد.
"علیت معکوس در این زمینه به این موضوع اشاره دارد که ممکن است اختلال خلقی به مصرف بیشتر قند منجر شود، به شکلی که ارتباط سلامت رژیم غذایی و روانی کاملاً یا بخشاً نتیجۀ مشکل سلامت روانی باشد تا مصرف بیش از حد قند."
برای این تحقیق جدید، تیم تحقیق بر آن شد تا به درک بهتری در این مورد دست پیدا کند که آیا مصرف قند می‎تواند بر ایجاد اختلالات سلامت روانی تأثیر بگذارد.

مصرف زیاد قند و سلامت روانی
کنوپل و همکارانش "داده‌های مطالعۀ وایت‎هال II" شامل 10.308 نمونه (66.9 درصد مرد) در سنین 35 تا 55 سال را در طول مرحلۀ نخست مطالعه بررسی کردند.
در طول 22 سال زمان پیگیری مطالعه نمونه‌ها در چهار مرحله پرسشنامه‌های مربوط به رژیم غذایی را کامل کردند. محققان از اطلاعات مندرج در این پرسشنامه‎ها برای محاسبۀ مقدار مصرف قند روزانۀ نمونه‎ها از منبع 15 غذا و نوشابۀ قنددار شامل سودا، کیک، و چای و قهوه استفاده کردند.
سوژه‌های مطالعه همچنین پرسشنامه‌های سلامت عمومی را به دفعات در طول دورۀ پیگیری مطالعه تکمیل کردند و با آنها مصاحبه‎های متعددی انجام شد، که تیم تحقیق از این داده‎ها برای ارزیابی توسعۀ اختلالات شایع روانی شامل اضطراب و افسردگی در نمونه‌ها استفاده کرد.
در مقایسه با مردان دارای کمترین میزان مصرف قند (زیر 39.5 گرم به صورت روزانه)، مردان دارای بیشترین میزان مصرف قند (بیش از 67 گرم در روز) در طول دوره‎ای 5 ساله 23 درصد بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات روانی شایع قرار داشتند.
یافته‎ها پس از لحاظ کردن تعدادی از عوامل مخدوش کننده مثل عوامل جمعیت‌شناسی اجتماعی، عوامل غذایی و نیز ابتلا به مشکلات سلامت به قوت خود باقی بودند.
هیچ ارتباطی میان مصرف قند و اختلالات سلامت روان در مورد زنان به دست نیامد.

علیت معکوس قادر به توضیح یافته‎ها نیست
به علاوه محققان پی بردند در مقایسه با آنهایی که مصرف قندشان کم بود، مردان و زنان دچار اختلالات خلقی، که روزانه قند زیادی مصرف می‎کردند، بیشتر احتمال داشت که پس از 5 سال دچار افسردگی شوند.
به هر حال، این ارتباط وقتی عوامل جمعیت‌شناختی اجتماعی و دیگر عوامل رژیم غذایی و سلامت مورد لحاظ قرار گرفت از میان رفت.
نکتۀ جالب توجه اینکه تیم تحقیق پی برد که مصرف قند در میان مردان و زنان دچار اختلالات سلامت روان بیش از مردان و زنان فاقد این اختلالات نبود. این یافته این تئوری را ارتباط میان مصرف زیاد قند و ریسک بالاتر اختلالات روانی را می‎توان به علیت معکوس نسبت داد، خنثی می‌کند.
بر اساس یافته‌های خود، کنوپل و تیمش معتقدند که ما باید از خوردن غذاهای قنددار به عنوان تقویت کنندۀ حالت دوری کنیم، زیرا ممکن است ضرر آنها بیش از سودشان باشد.
انیکا کنوپل می‎گوید:
"ما به این نکته آگاه هستیم که غذاهای شیرین در کوتاه مدت احساسات مثبتی القاء می‎کنند. مردم دچار افت خلقی ممکن است به امید رفع احساسات منفی به خوردن غذاهای قنددار رو بیاورند. مطالعۀ ما عنوان می‎کند که مصرف زیاد غذاهای قنددار در درازمدت ممکن است تأثیر مثبتی در راستای ایجاد اختلالات روانی داشته باشد."

Source:
Too much sugar may harm men's mental health
By Honor Whiteman 
Published: Fri 28 Jul 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.