دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آنتی‌اکسیدان شیر مادر از بیماری کبدی در فرزند پیشگیری می کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

باور بر این است که آنتی‎اکسیدان‎ها به علت توانایی محافظت از سلول‎ها در برابر صدمات از چند بیماری مزمن شامل بیماری قلبی عروقی و سرطان پیشگیری می‎کنند.
آنتی‎اکسیدان عموماً در میوه‎ها و سبزیجات یافت می‎شوند. ویتامین C، سلنیوم و کاروتنوئیدها مثال‎هایی از آنتی‎اکسیدان‎ها هستند.
مطالعات نشان داده‎اند که رژیم غذایی غنی از میوه و سبزی می‎تواند به پیشگیری از بیماری‎های مزمن کمک کند. در هر حال، قطعی نیست که آیا خود آنتی‎اکسیدان‎ها در برابر بیماری از ما محافظت می‎کنند یا اینکه دیگر مواد موجود در میوه‎ها و سبزیجات این کار را انجام می‎دهند.
تحقیق جدید یک آنتی‎اکسیدان مشخص را - که در شیر مادر و خوراکی‎هایی مثل کیوی، سویا و کرفس وجود دارد - به ریسک ابتلاء به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) مرتبط می‎کند.
NAFLD به شکل روزافزون در حال افزایش است. در ایالات متحد آمریکا این اختلال رایج‎ترین علت بیماری کلیوی است که 75 درصد کل بیماری‎های مزمن کلیه را شامل می‎شود.
NAFLD مبتلابه 20 تا 30 درصد بزرگسالان آمریکایی و 60 درصد افراد چاق است و این بیماری با چاقی "فراگیر" و اختلالات همراه آن مرتبط دانسته شده است.

مطالعه اثرات PQQ در موش‎های چاق
محققان "دانشگاه کلرادو انشوتز مدیکال کامپوس" بر آن شدند تا به بررسی این موضوع بپردازند که آیا افزایش دوز پیروکینولون کینون (PQQ) پیش از زایمان در موش‎های چاق می‎تواند باعث توقف پیشرفت NAFLD شود.
یافته‎های مطالعه در "نشریه فدراسیون جامعه بیولوژی تجربی آمریکا" منتشر شده است.
تیم تحقیق به رهبری دکتر کارن جانشر / Karen Jonscher برای القاء چاقی، موش‎ها را با رژیم غذایی پرچربی و پرقند غربی تغذیه کرد. گروه دیگری از موش‎های باردار با رژیم غذایی سالم تغذیه شدند. به علاوه، به یک زیرمجموعه از موش‎های هر دو گروه PQQ همراه آب نوشیدنی داده شد.
فرزندان موش‎ها نیز با دو گروه غذایی مزبور به مدت 20 هفته تغذیه شدند، و بر مبنای شرایط بالا PQQ را از طریق شیر مادر دریافت کردند.

آنتی اکسیدان PQQ چربی کبد را کاهش می‎دهد
مطابق انتظار موش‎های تحت رژیم غذایی غربی نسبت به گروه دیگر دچار افزایش وزن شدند. PQQ مکمل، چه در دوره پیش از زایمان و چه بعد از آن هیچ تأثیری بر افزایش وزن نداشت.
در هر حال درمان با PQQ باعث کاهش میزان چربی هم در کبد و هم در کل بدن بچه‎موش‎ها شد. PQQ چربی موش‎ها را حتی پیش از تولد آنها کاهش داد.
محققان دریافتند که شاخص‎های استرس اکسیداتیو و ژن‎های التهابی در موش‎هایی که PQQ گرفته بودند کاهش یافته است. این موضوع نشان می‎دهد که آنتی‎اکسیدان همچنین باعث کاهش التهاب کبد می‎شود.
جالب توجه است که اثرات مثبت PQQ در بچه موش‎ها حتی بعد از فرآیند از شیر گرفتن آنها نیز به جای خود باقی بود.
دکتر جانشر می‎گوید: "با توجه به موش‎های مادر چاق در طول بارداری و بعد از آن، ما دریافتیم که PQQ فرزندان موش‎ها را در برابر ابتلاء به علایم چربی کبد و صدماتی که به NAFLD در اوایل بزرگسالی منجر می‎شود، محافظت می‎کند."
PQQ به صورت طبیعی در خاک و شیر مادر وجود دارد. آنتی‎اکسیدان برای رشد پستانداران حیاتی است و نیز می‎توان آن را در طیفی از گیاهان خوراکی نظیر سویا، جعفری، کرفس، کیوی و پاپایا پیدا کرد.
جانشر بر فواید مکمل‎های PQQ در رژیم غذایی برای پیشگیری از بیماری کبدی تأکید می‎کند.
"شاید استفاده از مکمل‎ PQQ در رژیم غذایی، که ایمنی آن در چندین مطالعه انسانی اثبات شده است، یک هدف درمانی ارزشمند برای مطالعات بیشتر با هدف کاهش ریسک NAFLD در کودکان باشد."
نویسندگان مطالعه در هر حال هشدار می‎دهند که استفاده از هر گونه مکمل در رژیم غذایی مادران باردار مشروط به مشورت قبلی با پزشک است./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.