دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اُمگا – 3 از آسم دوران کودکی پیشگیری می‌کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

سائنس دیلی
• ترجمة هامیک رادیان

بر مبنای یک تحقیق جدید از سوی "پژوهش‌های آینده‌نگرانة کپنهاگ در مورد آسم دوران کودکی" (COPSAC) و دانشگاه واترلو، مصرف مکمل‌های برخی اسیدهای چرب امگا 3 در طول دوران بارداری خطر آسم دوران کودکی را تا حدود یک‌سوم کاهش می‌دهد.
مطالعة اخیر که در "نشریة پزشکی نیو اینگلند" / the New England Journal of Medicineمنتشر شده است، چنین درمی‌یابد که خطر ابتلاء به آسم دوران کودکی در فرزندان آن دسته از زنان باردار که در طول سه‌ماهة سوم بارداری روزانه 2.4 گرم مکمل‌های اُمگا 3 با زنجیرة بلند دریافت می‌کنند، تا 31 درصد کاهش پیدا می‌کند. اسیدهای چرب اُمگا 3 با زنجیرة بلند شامل ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوساهگزانوئیک اسید (DHA) در ماهیان آب‌های سرد یافت می‌شوند و برای تنظیم پاسخ‌های ایمنی در انسان نقش کلیدی دارند.
پروفسور هانس بیسگارد / Hans Bisgaard از COPSAC در بیمارستان دانشگاهی کپنهاگ می‌گوید: "ما زمان درازی به موضوع وجود ارتباط میان ترکیبات ضد التهابی چربی‌های اُمگا 3 با زنجیرة بلند، مصرف کم اُمگا 3 در رژیم غذایی غربی و افزایش میزان ابتلاء به‌ آسم در دوران کودکی مشکوک بودیم. این مطالعه ثابت می‌کند که موارد مزبور قطعاً و به شکل قابل ملاحظه‌ای به هم مرتبط هستند."
مطالعه از تکنیک‌های پیشرفتة آنالیز سریع استفاده کرد و اندازه‌گیری میزان EPA و DHA در خون زنان باردار در دانشگاه واترلو انجام شد. واترلو یکی از معدود دانشگاه‌های سراسر جهان است که امکان انجام چنین تست‌هایی را دارد.
پروفسور کن استارک / Ken Stark دارای کرسی تحقیقات در لیپیدگان‌شناسی تغذیة کانادا و استاد دانشکدة علوم کاربردی بهداشت در واترلو، که رهبری مطالعه را بر عهده داشت، می‌گوید: "اندازه‌گیری میزان اسیدهای چرب اُمگا 3 در خون، ارزیابی دقیق و قابل اعتمادی از وضعیت تغذیه به دست می‌دهد. آزمایشگاه ما به شکلی کم‌نظیر برای اندازه‌گیری سریع، بسیار دقیق و مقرون به صرفة اسیدهای چرب مجهز است."
آزمایش‌ها همچنین نشان دادند که زنان دارای میزان پایین EPA و DHA در آغاز مطالعه بیشترین سود را از مصرف مکمل‌ها برده‌اند. برای این دسته از زنان، مصرف اسیدهای چرب اُمگا 3 با زنجیرة بلند خطر داشتن فرزندان دچار آسم را تا 54 درصد کاهش داد.
پروفسور استارک می‌گوید: "درصد زنان دارای کمبود EPA و DHA در خون در کانادا و آمریکا در مقایسه حتی از دانمارک نیز بیشتر است. بنابراین ما انتظار داریم که کاهش ریسک در میان جمعیت زنان آمریکای شمالی حتی بیشتر باشد. شناسایی این گروه از زنان و تغذیة آنها با مکمل‌ها را می‌توان خط مقدم دفاع برای کاهش و پیشگیری از آسم دوران کودکی تلقی کرد."
محققان نمونه‌های خون 695 زن دانمارکی را در هفتة 24 بارداری و یک هفته پس از زایمان آنالیز کردند. آنها سپس وضعیت سلامت فرزندان نمونه‌ها را در طول پنج سال مورد پایش قرار دادند، یعنی سنی که علایم آسم را می‌توان به صورت بالینی تأیید کرد."
پروفسور بیسگارد می‌گوید: "اختلالات آسم و خس‌خس سینه در دهه‌های اخیر در کشورهای غربی دو برابر شده است. ما اکنون برای کمک به کاهش این میزان یک مقیاس اندازه‌گیری پیشگیرانه در اختیار داریم."
در حال حاضر، از هر 5 کودک در سنین پیش‌دبستانی 1 نفر از آسم یا اختلالات مرتبط به آن رنج می‌برد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.