دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اُمگا 3 آسیب و عملکرد قلب را در پی حمله قلبی بهبود می‌بخشد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی


هانر وایتمن
ترجمة هامیک رادیان

وقتی فردی دچار حملة قلبی می‌شود قلب ممکن است دچار صدمه شود که ریسک فرد را برای مشکلات قلبی بعدی افزایش می‌دهد. اما بر اساس یک مطالعة جدید این ریسک ممکن است با مصرف روزانة امگا 3 کاهش یابد.
محققان دریافتند افرادی که پس از حملة قلبی دوز بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 مصرف می‌کردند کاهش آسیب عضلة قلب و عملکرد بهتر قلبی را نشان می‌دادند در مقایسه با بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند.
نویسندة ارشد مطالعه، دکتر ریموند وای. کوونگ / Raymond Y. Kwong، مدیر بخش MRI قلبی در بیمارستان زنان بریگهام در بوستُن و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة سیرکیولیشن / Circulation منتشر کردند.
حملة قلبی زمانی بروز می‌کند که جریان خون در عضلات قلب بلوک می‌شود، که سبب عدم رسیدن اکسیژن به قلب و ایجاد آسیب می‌شود.
بر مبنای نظر انجمن قلب آمریکایی / American Heart Association، میزان صدمه به عضلات قلب در پی حملة قلبی به وسعت سطح محروم شده از اکسیژن و مقدار زمان این محرومیت بستگی دارد.
فرآیند التیام قلب کمی پس از حملة قلبی شروع می‌شود، به طور متوسط در عرض 8 هفته. در هر حال، این روند به صورت متعارف بافت‌های زخمی – یا فیبروزها – را که می توانند ساختار و عملکرد قلب را دگرگون کنند، درگیر می‌کند.
چنین اختلالاتی می‌تواند ریسک دیگر عوارض قلبی شامل ضربان قلب نامنظم (آریتمی) و نارسایی قلبی را افزایش دهد.
دکتر کوونگ و همکارانش می‌نویسند که علی‌رغم پیشرفت‌های درمان‌های قلبی، نارسایی قلبی یک مسألة مهم باقی مانده است؛ این عارضه حدود 5.7 میلیون فرد بزرگسال را در ایالات متحد آمریکا تحت آسیب قرار داده و در 1 مورد از هر 9 مرگ مشارکت دارد.

فرجام بهتر برای بیماران حمله قلبی با مصرف روزانه امگا 3
برای مطالعة خود محققان در این مورد تحقیق کردند که چگونه اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند یک گزینة درمانی مؤثر برای بیماران حملة قلبی باشند.

با وجودی که بدن انسان قادر به تولید آنها نیست، اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت انسان حیاتی تلقی می‌شوند. بر این اساس ما نیازمندیم تا آنها را از منابع غذایی نظیر ماهی‌های روغن‌دار – شامل سالمون، تون، و هالیبوت – گیاهان و آجیل و مکمل های غذایی تأمین کنیم.
مطالعات پیشین دریافته‌اند که امگا 3 می‌تواند بقاء پس از حمله قلبی را بهبود بخشد، اما بر مبنای گفتة دکتر کوونگ و تیمش ساز و کاری که امگا 3 این کار را انجام می‌دهد ناروشن است.
برای تحقیق خود تیم تحقیق 360 فرد بزرگسال با سابقة حمله قلبی را وارد مطالعه کرد.
به مدت 6 ماه پس از حملة قلبی نیمی از نمونه‌ها به صورت تصادفی شده دوز بالایی از امگا 3 را به صورت روزانه دریافت کردند – در کنار درمان های معمول خود – در حالی که نیم دیگر نمونه‌ها دارونما می‌گرفتند.
ساختار و عملکرد قلب سوژه‌های مطالعه در پایان دورة مطالعه بررسی شد و در طول مطالعه بیماران برای هر گونه عوارض برگشت‌پذیر بیماری تحت پایش قرار داشتند. نمونه‌ها همچنین به صورت منظم برای اطمینان از مصرف امگا 3 مورد آزمایش خون قرار می‌گرفتند.
در مقایسه با بیماران دچار حملة قلبی که دارونما می‌گرفتند، بیماران مصرف کنندة امگا 3 کاهشی 5.6 درصدی در جراحات عضلة قلبی آسیب ندیده، همچنین کاهشی 5.8 درصدی در ونتریکولار چپ و شاخص حجم انتهای سیستولیک – که شاخصی از بهبود بیمار در پی حملة قلبی به شمار می‌رود، نشان می‌دادند.
بر اساس این نتایج، محققان بر این باورند که مصرف روزانة امگا 3 می‌تواند برای بیماران حمله قلبی سودمند باشد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.