دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

الگوی غذایی منظم مانع بیماری قلبی می‌شود

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانا نیکولز
• ترجمة هامیک رادیان

بر مبنای بیانیة علمی تازه‌ای که از سوی "انجمن قلب آمریکا" در نشریة سیرکیولیشن / Circulation منتشر شده است، الگوهای غذایی منظم و برنامه‌ریزی برای زمان و فاصلة میان مصرف وعده‌های غذایی رفتارهایی هستند که می‌توانند به بهبود شیوة زندگی و کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت و سکتة مغزی منجر شوند.
بیانیة انجمن قلب آمریکا (AHA) مروری اجمالی بر شواهد علمی موجود در این مورد ارائه می‌دهد که چگونه غذا خوردن و چه وقت خوردن می‌تواند بر ریسک فاکتورهای افراد برای ابتلاء به حملة قلبی و سکتة مغزی، همچنین اختلالات قلبی و رگ‌های خونی تأثیر بگذارد.
تحقیقات نشان داده‌اند که الگوهای رفتاری مربوط به وعده‌های اصلی و میان وعده‌های غذایی در طول 40 سال اخیر تغییر کرده‌اند.
در مورد زنان کاهشی در میزان انرژی دریافتی از طریق غذا به چشم می‌خورد (از 82 درصد به 77 درصد)، و افزایشی در میزان انرژی دریافتی از طریق میان وعده‌های غذایی دیده می‌شود (از 18 درصد به 22 درصد). گرایش‌های مشابهی نیز در مردان گزارش شده است.
تمایل نسبت به خوردن سه وعده غذای استاندارد روزانه نیز هم در میان مردان و هم در میان زنان دچار کاهش شده است. مردم اکنون در خوردن غذا از عادت سروقت غذا خوردن به غذا خوردن در طول زمان روی آورده‌اند.
دکتر مری – پیر سنت‌آنژ /Marie-Pierre St-Onge، از شورای تحریریه و استادیار پزشکی تغذیه در دانشگاه کلمبیا می‌گوید: "زمان مصرف غذا می‌تواند بر سلامت فرد از طریق تأثیر بر ساعت درونی بدن مؤثر واقع شود."
وی توضیح می‌دهد: "در مطالعات حیوانی، به نظر می‌رسد وقتی حیوانات در هنگامی که در مرحلة غیر فعال بسر می‌برند غذا می‌خورد، نظیر مواردی که در آستانة خوابیدن هستند، ساعت درونی بدن آنها به طریقی تنظیم مجدد می‌شود که می‌تواند متابولیسم تغذیه را در آنها دگرگون کند، که نتیجة آن افزایش وزن، مقاومت انسولین و التهاب است. در هر حال، برای اینکه بتوان این موضوع را در انسان نیز به عنوان یک واقعیت مسلم بیان کرد مطالعات بیشتری مورد نیاز است."

مصرف روزانة صبحانه می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک کند
صبحانه اغلب به عنوان "مهم‌ترین وعدة غذایی روزانه" توصیف می‌شود، با وجود این تحقیقات نشان می‌دهند که 20 تا 30 درصد بزرگسالان آمریکایی صبحانه نمی‌خورند. کاهش مصرف صبحانه با افزایش نرخ چاقی مرتبط دانسته شده است. به علاوه، نادیده گرفتن صبحانه با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و بیماری‌های مزمن مرتبط شده است.
محققان AHA عنوان می‌کنند که اگر افراد بزرگسال هر روزه صبحانه می‌خوردند، عوارض جانبی مرتبط به قند و متابولیسم انسولین کاهش می‌یافت. آنها همچنین می‌گویند که توصیة غذایی جامعی که از مصرف روزانة صبحانه حمایت می‌کند می‌تواند به حفظ رژیم غذایی سالم در کل روز به مردم کمک کند.
زمان غذا خوردن و فواصل بین وعده‌های غذایی با بیماری قلبی و ریسک فاکتورهای سکتة مغزی مرتبط شده‌اند، که شامل فشار خون بالا، کلسترول و میزان قند خون همچنین چاقی، مقاومت انسولین و حساسیت نسبت به انسولین است.
تمرکز بر زمان غذا خوردن و فواصل میان وعده‌های غذایی می‌تواند نقطة آغاز هدف گرفتن چاقی همه‌گیر باشد. ایجاد تغییرات در برنامة غذایی و حمایت از مصرف منظم انرژی با مصرف بیشتر کالری در ساعات اولیة روز نشان داده شده است که بر ریسک فاکتورهای بیماری قلبی، دیابت و وزن بدن مؤثر است.
به علاوه، دستورالعمل‌های مرتبط به فاصلة میان وعده‌های غذایی و زمان صرف غذا می‌توانند به مردم در بهبود کیفیت رژیم غذایی آنها کمک کنند بدون اینکه باعث محدودیت مصرف کالری‌ها شوند که سبب کاهش وزن می‌گردد.

برای تأیید چگونگی تأثیر زمان غذا خوردن بر ریسک بیماری به مطالعات بیشتر نیاز است
بیانیه اعلام می‌کند که اگرچه تحقیقات نشان می‌دهند که ارتباطی میان عادت‌های غذایی و سلامت قلبی عروقی وجود دارد، در حال حاضر شواهد کافی برای نشان دادن این موضوع وجود ندارد که چگونه برخی الگوهای غذا خوردن سبب فواید بیشتر و ماندگارتر می‌شوند.
مطالعات درازمدت بیشتر در مورد عادت‌های غذا خوردن مورد نیاز است پیش از اینکه بتوان به جمع‌بندی در مورد تأثیر فرکانس غذا خوردن بر بیماری قلبی و دیابت رسید.
دکتر مری‌پیر سنت آنژ می‌گوید: "ما می‌گوییم غذا خوردن آگاهانه، از طریق توجه به برنامه‌ریزی هم در مورد آنچه می‌خورید و هم در مورد زمانی که وعده‌های غذایی اصلی و میان وعده‌ها را مصرف می‌کنید، با غذا خوردن احساسی مقابله می‌کند. بسیاری از مردم درمی‌یابند که احساسات می‌توانند محرک غذا خوردن شوند در زمانی که آنها گرسنه نیستند، که این به مصرف بیش از حد کالری از طریق خوردن غذاهایی که فاقد ارزش تغذیه‌ای هستند، منجر می‌شود."
سنت‌آنژ و همکارانش همچنین می‌گویند که ارتباطی میان کاهش وزن گهگاهی سریع و کوتاه مدت وجود دارد.
"همة فعالیت‌ها شامل غذا خوردن و فعالیت جسمانی جایی در یک جدول زمان‌بندی دارند. این فعالیت‌ها باید در زمان پیش رو برنامه‌ریزی شود و زمان مناسبی باید به آنها اختصاص یابد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.