دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

افزایش اندک زینک در رژیم غذایی زوال DNA را متوقف می‌کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• آنا ساندویو
• ترجمة هامیک رادیان

زینک (روی) یک مادة معدنی حیاتی است که رشد و توسعة انسانی را تقویت و به سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. تحقیق جدید می‌گوید حتی افزایش اندکی در مقدار زینک مصرفی می‌تواند به بدن در محافظت از DNA کمک کند.
زینک برای رشد انسان در دورة جنینی، کودکی، و نوجوانی حیاتی است و در بسیاری از جنبه‌های متابولیسم سلولی و تقسیم آن دخالت دارد.
این مادة معدنی همچنین نقشی در سنتز DNA و پروتئین بازی می‌کند و در التیام زخم‌های بدن نیز دخالت دارد. زینک می‌تواند التهاب و استرس اکسیداتیو را محدود کند، که بدین معنی است که از ما در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و برخی انواع سرطان نیز محافظت می‌کند.
با گذشت زمان DNA ما دچار نقص می‌شود اما بدن انسان قادر است تا دوران کهنسالی نیز به بازتولید آن بپردازد. در هر حال، عدم کفایت زینک توانایی بدن در ترمیم هر روزة مشکلات DNA را کاهش می‌دهد.
مقدار زینک مصرفی روزانه بنا به توصیة انستیتو ملی بهداشت (NIH)، 8 میلی‌گرم برای زنان و 11 میلی‌گرم برای مردان است، اگرچه دستورالعمل‌ها بر مبنای سن افراد متفاوت هستند.
تحقیق تازه – که در نشریة تغذیة بالینی آمریکا منتشر شده است – عنوان می‌کند که مصرف مقدار اضافی زینک در حد 4 میلی‌گرم در روز تأثیری مثبت بر سلامت سلولی دارد و همچنین به مقابلة بدن با عفونت‌ها کمک می‌کند.

ارزیابی اثر افزایش اندک زینک در رژیم غذایی بر بدن انسان
محققان UCSFبنیسوف انستیتو تحقیقات بیمارستان کودکان اُکلند در کالیفرنیا مطالعه‌ای را برای تعیین تأثیر افزایش اندک زینک در رژیم غذایی برای عملکرد متابولیک و اندازه‌گیری وضعیت زینک در بدن انجام دادند.
تیم تحقیق به رهبری دانشمند ارشد CHORI خانم دکتر جانت کینگ / Janet King، اثر افزایش زینک به مقدار معادل آنچه را که محصولات تقویتی در رژیم غذایی جمعیت دچار مشکل کمبود تغذیه عرضه می‌کنند مورد آزمایش قرار داد.
نویسندگان توضیح می‌دهند که اگرچه غنی کردن مواد غذایی در غلاتی نظیر گندم و برنج مقدار زینک را کمی افزایش می‌دهد، مطالعات اندکی اثرات مثبت شاخص‌های میزان زینک را در بدن انسان نشان داده‌اند.
محققان یک مطالعة تصادفی 6 هفته‌ای کنترل شده طراحی کردند که در آن 18 مرد مقدار کمی زینک مبتنی بر رژیم غذایی مصرف می‌کردند.
رژیم غذایی شامل 6 میلی‌گرم زینک هر روزه به مدت 2 هفته بود که با 10 میلی‌گرم زینک روزانه برای 4 هفتة بعدی دنبال شد.
پیش و پس از دورة رژیم، محققان شاخص‌های هموستاز زینک و دیگر شاخص‌های متابولیک شامل صدمه به DNA، ‌التهاب DNA و استرس اکسیداتیو را اندازه‌گیری کردند.

افزایش اندک میزان زینک صدمه به DNA را کاهش می‌دهد
مطالعه تغییرات قابل ملاحظه‌ای را در شاخص‌های هموستاز زینک نشان داد.
دانشمندان افزایشی را در کل زینک جذب شده مشاهده کردند در حالی که تراکم زینک پلاسما و اندازة قابل تغییر مخزن زینک به میزان سابق باقی ماند.
شکست رشتة DNA لکوسیتی با افزایش زینک رژیم غذایی کاهش پیدا کرد، که عنوان می‌کند افزایش اندک زینک تباهی روزمرة DNA را کاهش می‌دهد.
این برای نخستین بار است که نشان داده می‌شود افزایش کم زینک در رژیم غذایی استرس، اکسیداتیو و آسیب DNA را کاهش می‌دهد.
دکتر جانت کینگ می‌گوید: "ما با خشنودی از این موضوع شگفت‌زده شدیم که فقط مقدار اندکی افزایش زینک در رژیم غذایی می‌تواند چنین اثر مهمی بر چگونگی انجام متابولیسم در سراسر بدن داشته باشد. این نتایج یک استراتژی تازه برای اندازه‌گیری اثر زینک بر سلامت را نشان می‌دهند و شواهد موجود در مورد تأثیر مداخلات مبتنی بر رژیم غذایی بر بهبود کمبود ریزمغذی‌ها در سطح جهان را تقویت می‌کنند."
دکتر کینگ عنوان می‌کند که تقویت زیستی می‌تواند یک راه حال مؤثر و حیاتی برای موضوع سوء تغذیه و کمبود زینک باشد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.