دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

جنگ بر سر شکر: کودکان باید روزانه کمتر از 6 قاشق چایخوری شکر بخورند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمة هستی فراست‌فر

شیرین در مزه اما ترش برای سلامت؛ مصرف قند (شکر) به یکی از نگرانی‌های بزرگ در ایالات متحد آمریکا تبدیل شده است. مطالعات متعدد مصرف زیاد شکر را با افزایش ریسک چاقی و بیماری‌های مرتبط بدان مربوط دانسته‌اند. در کوششی برای مهار مشکل، انجمن قلب آمریکا توصیه‌های تازه‌ای برای مصرف شکر اضافی در میان کودکان و نوجوانان ارائه داده است.
قند و شکر افزوده شده شکر و شربت هستند – شامل فروکتوز، گلوکز و شربت ذرت با فروکتوز بالا – که در خلال فرآوری و آماده‌سازی غذاها و نوشیدنی‌ها به آنها افزوده می‌شوند، عمدتاً برای طعم دادن و نگهداری این مواد.
با توجه به اینکه شکر افزوده در آب نبات، کیک‌ها، سودا و بسیاری از دیگر غذاها و نوشابه‌های جذاب برای بچه‌ها وجود دارد، شاید مصرف بالای شکر در این گروه‌های سنی عجیب نباشد.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، در فاصلة سال‌های 2005 تا 2008، پسربچه‌های آمریکایی در سنین 2 تا 19 سال حدود 16.3 درصد کالری روزانة خود (362 کالری) را از شکر افزوده به دست آورده‌اند، در حالی که میزان شکر افزودة مصرفی برای دختران در همان سنین 15.5 درصد کالری روزانه (حدود 282 کالری) محاسبه شده است.
بر اساس بیانیة علمی جدید انجمن قلب آمریکا (AHA)، کودکان و نوجوانان باید مصرف شکر خود را به شکل چشمگیری کاهش دهند؛ این بیانیه توصیه می‌کند که بچه‌های 2 تا 18 ساله نباید بیش از 100 کالری مورد نیاز روزانة خود را – مساوی 6 قاشق چایخوری - از طریق افزودنی‌های شیرین کننده به دست بیاورند.
به علاوه بر مبنای دستورالعمل تازه، کودکان زیر دو سال به هیچ عنوان نباید افزودنی‌های شکردار مصرف کنند.
نویسندگان می گویند، این به دلیل است که بچه‌ها در این سن به کالری مصرفی کودکان و بزرگسالان نیازی نداردن بنابراین در آنها جای کافی برای کالری‌های خالی که توسط غذاها و نوشابه های شکردار ایجاد می‌شود نیست.
از این گذشته دستورالعمل انجمن قلب آمریکا بر این نکته انگشت می‌گذارد که ترجیح طعم و مزه در اوایل زندگی شکل می‌گیرد، بنابراین محدود کردن مصرف شکر اضافی پیش از دو سالگی می‌تواند ترجیح غذاهای ناسالم را در دوره‌های بعدی زندگی کاهش دهد.

• مصرف شکر اضافی زیاد با ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی مرتبط است
AHA می‌گوید که پیگیری بیانیة جدید آنها – که اخیراً در نشریة سیرکیولیشن / Circulation منتشر شد – آسان‌تر از بیانیة پیشین است که مصرف افزودنی‌های شیرین کنندة مختلفی را برای کودکان و نوجوانان بر اساس سن و مجموع کالری مصرفی آنها توصیه می‌کرد.
نویسندة رهبر مطالعه دکتر میریام وُس / Miriam Vos، پروفسور رشتة کودکان در دانشکدة پزشکی دانشگاه ایمری در آتلانتا می‌گوید: "هدف توصیة ما برای تمامی کودکان 2 تا 18 ساله این است که کار را برای والدین و طرفداران سلامت عمومی آسان کنند. برای اغلب بچه‌ها نخوردن بیش از 6 قاشق چایخوری شکر افزوده در روز یک هدف سالم و در دسترس است.
دکتر وس و همکارانش با تجزیه و تحلیل دقیق همة پژوهش‌هایی که مقدار مصرف شکر اضافی مضر برای کودکان را تخمین زده بودند به توصیة جدید خود رسیده‌اند.
نتایج نشان داد که مصرف زیاد افزودنی‌های شکردار در طول دوران کودکی می‌تواند به توسعة ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی شامل چاقی و فشار خون منجر شود.
دکتر وس می‌نویسد: "بچه‌هایی که غذاهایی دارای افزودنی‌های شکردار می‌خورند کمتر به خوردن غذاهای سالم نظیر میوه‌ها، سبزیجات، غلات دارای سبوس و فرآورده‌های کم چربی که برای سلامت قلب آنها خوب است، تمایل دارند."
به علاوه ریسک توسعة چنین مشکلاتی برای سلامت بچه‌ها با افزایش مصرف افزودنی‌های شکردار اضافه می‌شود، و بچه‌هایی که در حال حاضر دارای اضافه وزن هستند و به مصرف شکر اضافی ادامه می‌دهند در ریسک بالاتری برای ابتلا به مقاومت انسولین قرار دارند، که احتمال ابتلاء به دیابت نوع 2 را در آنها بالا می‌برد.

• نوشیدنی‌های شیرین یک منبع پیشرو در شکر اضافی هستند
محققان می‌نویسند که شایع‌ترین منبع شکر اضافی در میان کودکان نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر نظیر سودا و نوشیدنی‌های انرژی‌زا است. شاید برای بسیاری از افراد شگفت‌آور نباشد با توجه به اینکه 370 گرم نوشابه می‌تواند دارای بیش از 9 قاشق چایخوری شکر باشد.
دکتر وس می‌نویسد: "بچه‌ها نباید در طول هفته بیش از 250 گرم نوشابة شکردار بخورند حال آنکه حالا آنها هر روز هفته در نوشابه‌های شکردار غرق هستند."
محققان می‌نویسند تحقیقات محدودی در بارة برآورد میزان مصرف مضر برای حال سلامت کودکان در مورد شیرین کننده‌های فاقد کالری – مانند اسپارتیم، ساکارین و سوکرالوز – وجود دارد، بناراین آنها قادر به ارائة توصیه‌ای در مورد این دسته از شیرین کننده‌ها نیستند.
به علاوه محققان می‌گویند این نکته روشن نیست که آیا قند موجود در 100 گرم آب میوه به همان ریسک‌های سلامت که به قند و شکر مرتبطند، مرتبط باشد.
با وجود این AHA اطمینان می‌دهد که بر مبنای شواهد موجود کودکان باید میزان شکر افزودة مصرفی خود را برای حفظ سلامت فعلی و آیندة خود کاهش دهند.
دکتر وس و همکاران می‌نویسند که از جولای 2018 تولیدکنندگان آمریکایی ملزم هستند تا فهرست افزودنی‌های شیرین کننده را روی لیبل محصولات خود درج کنند، که به گفتة محققان پیروی از دستورالعمل جدید AHA را ساده‌تر می‌کند.
"تا آن زمان، بهترین راه برای اجتناب از وجود شکر اضافی در رژیم غذایی کودکان، دادن غذاهایی با ارزش تغذیه‌‌ای بالا – مثل میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات سبوس‌دار، فرآورده‌های روزانة کم چربی، گوشت بدون چربی، ماکیان و ماهی – و محدود کردن غذاهای دارای ارزش تغذیه‌ای پایین است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.