دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ویتامین D میزان بقا را در بیماران سرطان سینه افزایش می‌دهد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• آنا ساندویو
• ترجمة نادر اکبری

فارغ از موضوع نژاد و قومیت، سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان در زنان است. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که ویتامین D می‌تواند تأثیراتی مثبت در درمان سرطان داشته باشد، و اکنون یک مطالعة تازه عنوان می‌کند که میزان ویتامین D و بقا در بازماندگان سرطان پستان همراستا است.
بر مبنای گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، سالانه در حدود 220000 زن فقط در ایالات متحد آمریکا با تشخیص ابتلاء به سرطان پستان مواجه می‌شوند. در سال 2013 تعداد 230815 زن مبتلاء به سرطان پستان تشخیص داده شدند و تعداد 40860 نفر از آنها بر اثر بیماری مردند.
محققان پیشتر نشان داده‌اند که ویتامین D می‌تواند در مداوای سرطان پستان مفید باشد.
برخی مطالعات عنوان کرده‌اند که متابولیت فعال ویتامین D – به نام کلسیتریول / calcitriol – ممکن است یک عامل ضد سرطان باشد. استفاده از کلسیتریول در موش‌ها باعث توقف تکثیر و رشد سلول‌های سرطانی شده، شکل‌گیری رگ‌های خونی را در تومور کاهش می‌دهد و محرک مرگ سلولی می‌شود.
اگرچه هنوز آزمون‌های بالینی کافی برای تأیید این موضوع در انسان وجود ندارد، برخی مطالعات بالینی و پیش‌بالینی نشان داده‌اند که پیشگیری از کمبود ویتامین D و استفاده از مکمل‌های این ویتامین می‌تواند یک راه ایمن و مقرون به صرفه برای پیشگیری از سرطان و بهبود پیش‌آگهی در بیمارانی باشد که با تشخیص سرطان روبرو هستند.

ارتباط ویتامین D با میزان بقاء در سرطان سینه

یک مطالعة جدید به رهبری دکتر سونگ یائو / Song Yao از انستیتو سرطان راسول پارک در بوفالو، نیویورک، داده‌های 1666 زن با تشخیص سرطان سینه را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
بیماران نمونه‌های مطالعة موسوم به "مطالعة مسیر / Pathways Study" بودند، یک مطالعة طولی در مورد بازماندگان سرطان که در سال 2006 در کیزر پرماننت کالیفرنیای شمالی آغاز شد.
محققان میزان بیومارکر 25 – هیدروکسی‌ویتامین D (25OHD) را در زمان تشخیص سرطان، و ارتباط آن را با پیش‌آگهی بقاء بیماران مورد بررسی قرار دادند.
به عنوان بخشی از پیگیری "مطالعة مسیر"، بیماران در مورد بیماری‌های همراه و موضوع سلامت عمومی، در طول مداخلات منظم مورد بررسی قرار ‌گرفتند: در ماه‌های 12،24، 48، 72 و 96.
محققان داده‌های مطالعه را به مدت بیش از 1 سال، از 5 ژانویة 2014 تا 15 مارس 2015 مورد آنالیز قرار دادند و نتایج در نشریة JAMA انکولوژی منتشر شده است.
میانگین سنی بیماران مورد پایش در مطالعه 58.7 سال بود. در کل، نیمی از بیماران دچار کمبود ویتامین D بودند و در بیش از یک سوم آنها میزان ویتامین D کافی نبود.
محققان در زنان دچار تومورهای پیشرفته میزان کمتری از بیومارکر ویتامین D را مشاهده کردند. کمترین میزان این بیومارکر در زنان در سنین پیش از یائسگی دچار سرطان سه‌گانة منفی مشاهده شد.
سرطان سه‌گانة منفی نوعی از سرطان است که تست‌های‌ گیرنده‌های استروژن، گیرنده‌های پروژسترون، و پروتئین HER2 در آن منفی هستند

میزان 25OHD همچنین با پیشرفت بیماری و میزان مرگ و میر تناسب معکوس دارد

سطوح پایین‌تر 25OHD با مرحله و درجة بالاتر تومور مرتبط است، و زنان دارای بالاترین میزان 25OHD در کل نرخ بقاء بالاتری داشتند.
میزان 25OHD همچنین به نسبت با رژیم ویتامین D و دریافت مکمل‌های آن افزایش یافت.
محققان جمع‌بندی می‌کنند: "یافته‌های ما شواهد تجربی متقاعد کننده‌‌ای در مورد وجود ارتباط معکوس میان میزان ویتامین D و ریسک پیشرفت سرطان پستان و مرگ به دست می‌دهد."

تحقیق بیشتر برای بررسی رابطة علّی مورد نیاز است

نویسندگان مطالعه از طرح احتمال ارتباط ویتامین D با جنبه‌های عمومی سلامت افراد گذشته از مورد خاص بیماران سرطان سینه پرهیز می‌کنند.
آنها همچنین هشدار می‌دهند که غلظت 25OHD بر مبنای تغییرات محیطی و فیزیولوژیکی متفاوت است. در هر حال، محققان مطالعة خود را برای محاسبة این تغییرات، همچنین برای شیمی‌درمانی و دیگر اشکال درمانی که ممکن است بر میزان ویتامین D تأثیر داشته باشند، تنظیم کرده‌اند.
دکتر یائو و تیمش می‌نویسند که اگرچه مطالعة آنها ارتباط علت و معلولی را نشان نمی‌دهد، یافته‌های آنها نتایج متون پیشین در مورد وجود ارتباط علّی میان 25OHD و بقاء در سرطان را تأیید می‌کند.
در هر حال، برای ایجاد رابطة علت و معلولی با یقین بیشتر، محققان به انجام آزمون‌های بالینی تصادفی شده که در آنها مکمل‌های ویتامین D و دارونما به بیماران سرطانی داده می‌شود، نیاز دارند.
نویسندگان مطالعه هشدار می‌دهند که شاید انجام چنین آزمون‌های بالینی به دلیل شناخت عمومی از فواید ویتامین D برای بیماران سرطانی و همچنین کمبود این ویتامین یا ناکافی بودن آن در زنان دچار سرطان پستان، به طور کامل میسر نباشد. یک مطالعة امکان‌سنجی نشان داده است که 84.4 درصد بیمارانی که اخیراً با تشخیص سرطان مواجه شده‌اند تاکنون گرفتن مکمل‌های ویتامین D را آغاز کرده‌اند./

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.