دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ترکیبات فلفل تند سرطان سینه را مهار می‌کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• آنا ساندویو
• ترجمة هامیک رادیان

پژوهشگران زیرگونه‌های مختلفی از سرطان پستان را شناسایی کرده‌اند که به انواع مختلف درمان پاسخ می‌دهند. در این میان، سرطان موسوم به سرطان پستان سه‌گانة منفی مشخصاً سرطانی مهاجم و درمان آن دشوار است. در هر حال، تحقیق اخیر شاید پرده از راز مولکولی برداشته باشد که این نوع سرطان را مهار می‌کند.
سرطان پستان با 1.7 میلیون مورد تشخیص در سال 2012، شایع‌ترین نوع سرطان در زنان کل جهان است.
در ایالات متحد آمریکا نیز فارغ از نژاد و قومیت، سرطان پستان هنوز شایع‌ترین نوع سرطان محسوب می‌شود.
تحقیقات ژنتیکی دانشمندان را قادر کرده است تا سرطان پستان را به زیرگروه‌هایی که به انواع مختلف درمان پاسخ‌های مختلف می‌دهند طبقه‌بندی کنند. این زیرگروها بر مبنای وجود یا عدم وجود سه گیرنده که به عنوان تقویت کنندگان سرطان پستان شناخته می‌شوند، تقسیم‌بندی شده‌اند: استروژن، پروژسترون و عامل گیرندة 2 رشد اپیدرمی (HER2).
سرطان‌های پستان که جواب آنها به HER2 مثبت است معمولاً به درمان و حتی به برخی داروهای مشخص خوب جواب داده‌اند. در هر حال، برخی از انواع سرطان وجود دارد که جواب آنها به HER2 و همچنین استروژن و پروژسترون منفی است – این نوع سرطان را سرطان پستان سه‌گانة منفی نامیده‌اند.
همچنان که برخی مطالعات نشان داده‌اند، درمان سرطان پستان سه‌گانة منفی دشوار است و شیمی‌درمانی تنها گزینه برای آن محسوب می‌شود.
تحقیق تازه از سوی دانشگاه رور / Ruhr در بوخوم آلمان، اثرات نوعی مولکول تند را بر کشت سلول‌های تومور این نوع خاص از سرطان مهاجم مورد آزمایش قرار داد.
محققان به رهبری دکتر هانس هت / Hanns Hatt و دکتر لئا وبر / Lea Weber و همکاری چندین انستیتو در آلمان در این مطالعه مشارکت داشتند.

بررسی اثرات "مولکول چاشنی‌دار" بر سلول‌های سرطانی
محققان اثرات یک ترکیب رایج در فلفل تند به نام کاسپسین را بر کشت سلول SUM149PT که یک مدل سرطان پستان سه‌گانة منفی است بررسی کردند.
پژوهشگران از تحقیق حاضر به وجد آمدند، چرا که نشان داد که مجاری چندین گیرندة بالقوه گذرا (TRP) بر رشد سلول سرطانی تأثیر می‌گذارند. همچنان که محققان توضیح می‌دهند، مجاری TRP کانال‌های غشاء یونی هستند که یون‌های سدیم و کلسیم را هدایت می‌کنند و می‌توانند توسط چندین محرک شامل دما و تغییرات اسیدیته تحت تأثیر قرار گیرند.
یکی از مجاری TRP که نقش مهمی در توسعة چندین بیماری ایفا می‌کند و توجه محققان بسیاری را به خود جلب کرده است گیرندة بویایی TRPV1 است.
همچنین نشان داده شده است که کاسپسین القاء کنندة مرگ سلولی و مهار رشد سلول‌های سرطانی در چندین نوع سرطان شامل سرطان رودة بزرگ و لوزالمعده است.
در مطالعة جدید، محققان در صدد برآمدند تا در مورد بیان مجاری TRP در طیف گسترده‌ای از بافت سرطان پستان به بررسی بپردازند و همچنین تجزیه و تحلیل کنند و دریابند که آیا TRPV1 می‌تواند در درمان سرطان پستان مورد استفاده قرار گیرد.

کاسپسین TRPV1 را برای مهار سلول‌های سرطانی فعال می‌کند
محققان چندین نوع گیرندة بویایی در سلول‌های کشت داده شده یافتند. گیرنده‌های بویایی پروتئین‌هایی هستند که مولکول‌های بویایی را به هم متصل می‌کنند و در سلول‌های گیرندة بویایی جدار بینی جای گرفته‌اند.
دانشمندان دریافتند که گیرنده‌های TRPV1 بسیار زیاد نیز هستند. TRPV1 معمولاً در پنجمین عصب جمجمه که عصب سه‌قلو نام دارند یافت می‌شوند.
گیرندة بویایی توسط مولکول‌ چاشنی‌دار کاسپسین و همچنین هلیونال – یک ترکیب شیمیایی که بوی نسیم دریا را می‌دهد- فعال می‌شود.
دکتر هت و تیمش TRPV1 را در سلول‌های توموری 9 نمونة مختلف بیماران دچار سرطان پستان یافتند.
محققان کاسپسین و هلیونال را به مدت چندین ساعت یا روز به کشت مورد اشاره اضافه کردند. این کار باعث فعال شدن گیرندة TRPV1 در کشت سلولی شد.
در نتیجه فعال شدن TRPV1 سلول‌های سرطانی با روندی آرام‌تر مردند. به علاوه، سلول‌های توموری در مقادیر زیاد از بین رفتند و سلول‌های توموری باقی مانده نیز دیگر قادر نبودند تا به سرعت پیشین تحرک نشان دهند. این نشان می‌دهد که توانایی تومور برای متاستاز کاهش یافته است.
یافته‌های مطالعه در سرطان سینه: اهداف و درمان / Breast Cancer: Targets and Therapy منتشر شده است.

پیامدهای تحقیق حاضر برای درمان سرطان پستان
نویسندگان مطالعه خاطرنشان می‌کنند که مصرف کاسپسین از طریق غذا یا استنشاق برای درمان سرطان سه‌گانة منفی کافی نیست. در هر حال، داروهای طراحی شدة مخصوص می‌توانند کمک کننده باشند.
دکتر هانس هت می‌گوید: "اگر ما بتوانیم گیرندة TRPV1 را با داروهای خاص فعال کنیم، این می‌تواند ایجادگر یک رویکرد درمانی تازه برای این نوع از سرطان باشد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.