دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‌‎شود

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‌شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‌توانند از این وضعیت پیشگیری کنند. یک تحقیق جدید عنوان می‌کند که رژیم غذایی غنی از مواد غذایی ضد التهابی می‌تواند خطر کاهش استخوان در زنان را کاهش دهد.
انستیتوهای ملی سلامت (NIH) تخمین می‌زنند که در ایالات متحد آمریکا بیش از 53 میلیون نفر اکنون دچار استئپوروزیس هستند یا در ریسک بالایی برای ابتلاء به آن قرار دارند زیرا دچار کاهش چگالی استخوان هستند.
استئوپوروزیس اختلالی است که در آن توانایی استخوان کاهش یافته منجر به افزایش خطر شکستگی استخوان می‌شود – در واقع این بیماری علت پیشتاز در ایجاد شکستگی استخوان در زنان یائسه و افراد مسن است.
اکثر شکستگی‌های استخوان در ناحیه لگن، مچ دست و ستون فقرات روی می‌دهد. در این میان شکستگی لگن جدی‌تر است چون نیازمند بستری بیمار در بیمارستان است.
در گذشته باور بر این بود که استئوپوروزیس بخشی طبیعی از پیری است، اما اکنون اکثر کارشناسان پزشکی در این نکته توافق دارند که این اختلال قابل پیشگیری است و باید پیشگیری شود.
تحقیقی تازه از سوی دانشگاه ایالتی اهایو ارتباطی میان تغذیه و استئوپوروزیس یافته است. مطالعه از سوی تونیا ارکارد / Tonya Orchard، استادیار تغذیه انسانی در دانشگاه ایالتی اهایو هدایت شد و یافته‌های مطالعه در "نشریه استخوان و چگالی مواد معدنی" منتشر شده است.

آنالیز ارتباط میان رژیم غذایی و از دست دادن استخوان
ارکارد و تیمش داده‌های مطالعه بهداشت اولیه زنان (WIH) را بررسی کردند و به مقایسه میزان مواد غذایی التهابی در رژیم غذایی با میزان چگالی مواد معدنی استخوان (BMD) و وقوع شکستگی پرداختند.
WIH بزرگ‌ترین مطالعه بر روی زنان یائسه در ایالات متحد آمریکا بوده است. زنان در فاصله سال‌های 1993 تا 1998 در این مطالعه مشارکت داده شدند.
محققان از شاخص التهابی رژیم غذایی (DII) استفاده کردند و اندازه‌گیری‌های انجام شده را با استفاده از داده‌های مطالعه طولی با خطر شکستگی لگن، بازو و کل شکستگی‌ها همبسته کردند.
پژوهشگران در مرحله بعد به ارزیابی تغییرات نمرات BMD و DII پرداختند. پژوهشگران پرسشنامه‌های مربوط به نوع مصرف غذا را در میان 160191 خانم با متوسط سنی 63 سال که در ابتدای مطالعه گزارشی در مورد وقوع شکستگی لگن در مورد آنان وجود نداشت، توزیع کردند.
محققان داده‌های BMD 10290 نفر از این زنان را مورد استفاده قرار دادند و داده‌های مربوط به شکستگی را در کل گروه جمع‌آوری کردند. زنان مزبور به مدت 6 سال تحت پیگیری بالینی قرار گرفتند.
ارکارد و تیمش از مدل‌های کاکس برای محاسبه نسبت خطر شکستگی استفاده و داده‌ها را بر مبنای سن، نژاد، قومیت و دیگر متغیرها تنظیم کردند.

رژیم غذایی کم‌التهابی برای زنان جوان سفیدپوست مفید است
محققان به وجود ارتباطی میان رژیم غذایی التهابی و شکستگی پی بردند اما این ارتباط فقط مختص زنان جوان سفیدپوست بود.
به ویژه نمرات بالاتر در DII با حدود 50 درصد ریسک بالاتر شکستگی لگن در زنان سفیدپوست جوان‌تر از 63 سال همبستگی داشت. در مقابل، زنان با حداقل مصرف رژیم غذایی التهابی در طول 6 سال پیگیری مطالعه نسبت به همتایان با DII بالای خود دچار کاهش استخوان کمتری بودند، اگرچه در هنگام آغاز مطالعه تراکم استخوانی کلی کمتری داشتند.
همچنان که نویسندگان مطالعه می‌گویند، این یافته‌ها عنوان می‌کنند که یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و مواد غذایی ضد التهابی – که معمولاً غنی از میوه و سبزی و ماهی و غلات سبوس‌دار و آجیل است – می‌تواند به ویژه در مورد زنان سفیدپوست جوان‌تر مهم باشد.
تونیا ارکارد می‌گوید: "مطالعه ما نشان می‌دهد که وقتی زنان پا به سن می‌گذارند رژیم غذایی سالم بر استخوان آنها تأثیر می‌گذارد. من فکر می‌کنم این موضوع دلیل دیگری در حمایت از توصیه‌های مربوط به رژیم غذایی سالم در اختیار ما قرار می‌دهد."
ربکا جکسون / Rebecca Jackson، نویسنده ارشد مطالعه و مدیر مرکز علوم بالینی و تفسیری در دانشگاه ایالتی اهایو اضلفه می‌کند که یافته‌های آنها مطالعات پیشین را تأیید می‌کند که نشان داده‌ا‌ند عوامل التهابی باعث افزایش خطر استئوپوروزیس می‌شوند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.