دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عصاره گوجه فرنگی از سرطان معده پیشگیری و آن را درمان می‎کند

اخبار سرطان

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

مطالعات بسیاری به خواص ضد سرطانی گوجه فرنگی اشاره کرده‎اند. یک تحقیق جدید پس از پی بردن به این موضوع که عصارۀ گوجه فرنگی پتانسیل درمان و پیشگیری از سرطان معده را دارد، شواهد تازه‎ای در این مورد ارائه می‎دهد.
محققانی از ایالات متحد آمریکا و ایتالیا پی بردند که عصارۀ دو نوع گوجه فرنگی - سان مارزانو و کوربارینو - موفق به ممانعت از رشد سلول‎های سرطان معده می‎شوند و ویژگی‎های بدخیمی آنها را کاهش می‎دهند.
نویسندۀ همکار مطالعه پروفسور آنتونیو جیوردانو / Antonio Giordano، مدیر انستیتو پزشکی اسبارو در دانشگاه تمپل فیلادلفیا و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در "نشریۀ فلسفۀ سلولی" منتشر کردند.
بر مبنای اعلام انجمن سرطان آمریکا، در سال جاری حدود 28.000 مورد سرطان معده در آمریکا تشخیص داده خواهد شد.
سرطان معده بیشتر در میان سالمندان شایع است؛ در حدود 60 درصد افراد بزرگسالی که با تشخیص ابتلاء به این نوع سرطان مواجه می‎شوند دارای سنین بالای 65 سال هستند.
مطالعات پیشین عنوان کرده‎اندکه ترکیبات موجود در گوجه فرنگی نظیر لیکوپن - کاروتنوئیدی که رنگ سرخ گوجه را به آن می‎دهد - می‎توانند در مقابله با سرطان مفید باشند.
در هر حال پروفسور جیوردانو و همکارانش می‎نویسند، مطالعات اندکی در مورد خواص ضد سرطانی گوجه فرنگی تحقیق کرده‎اند - شکافی در مطالعات موجود که آنان در صدد برآمدند تا آن را از میان بردارند.

رشد سلول‎های سرطان معده با عصارۀ گوجه فرنگی متوقف شد
برای رسیدن به یافته‎های خود محققان اثرات عصارۀ گوجه فرنگی سان مارزانو و کوربارینو را بر سلول‎های سرطان معده آزمایش کردند.
آنها پی بردند که این عصاره‎ها نه فقط رشد سلول‎های سرطانی معده را متوقف می‌کنند بلکه با مهاجرت سلولی نیز وارد فعل و انفعال می‎شوند که در خلال آن سلول‎های سرطانی شروع به دور شدن از تومور اولیه که به بافت‌های اطراف هجوم می‌برند، می‎کنند و به مرگ سلول سرطانی منجر می‌شوند.
به علاوه، پژوهشگران دریافتند که اثرات ضد سرطانی عصارۀ گوجه فرنگی به یک ترکیب خاص در آن محدود نمی‌شود.
نویسندۀ همکار مطالعه دانیلا بارونه / Daniela Barone از مرکز تحقیقات سرطان مرکوگلیانو در ایتالیا می‎گوید: "خواص ضد سرطانی گوجه فرنگی منحصر به ترکیب خاصی مثل لیکوپن نیست، بلکه نتایج نشان می‎دهد که این خواص در کل گوجه فرنگی وجود دارد."
بر مبنای اعلام محققان، یافته‎های آنها نشان می‎دهد که عصارۀ گوجه فرنگی می‌تواند برای پیشگیری و درمان سرطان معده مفید باشد.
پروفسور آنتونیو جیوردانو می‌گوید: "نتایج مطالعۀ ما نه فقط لزوم ارزیابی بیشتر پتانسیل کاربرد مواد غذایی خاص در پیشگیری از سرطان بلکه استفاده از آنها به عنوان یک استراتژی حمایتی در کنار درمان‎های مرسوم را تقویت می‎کند."
تیم تحقیق می‎نویسد که برخی انواع گوجه فرنگی ممکن است اثرات متفاوتی بر سلول‎های سرطانی داشته باشند، چیزی که باید تحقیقات بعدی به بررسی آن بپردازند.

Source:
medicalnewstoday.com
Whole tomato extract may prevent, treat stomach cancer
Written by Honor Whiteman
Published: Mon 15 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.