دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بهبود برآورد خطر سرطان‌های پستان و تخمدان از طریق مطالعۀ ژنتیکی

اخبار سرطان


• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یک مطالعۀ جدید که به پیگیری وضعیت 10.000 زن پرداخته است، برآورد مرتبط به سن دقیق‌تری را از خطر توسعۀ سرطان‎های پستان و تخمدان در زنان حامل جهش‌ ژن‎های BRCA1 و BRCA2 ارائه می‎دهد. این مطالعه همچنین نشان می‎دهد که تاریخچۀ خانوادگی و محل بروز جهش‎ها در ژن باید مورد ملاحظه قرار گیرند.
مطالعه – به رهبری دانشگاه کمبریج در انگلستان – در JAMA گزارش می‎شود.
محققان می‎گویند این یافته‎ها به دکترها کمک می‎کند تا گزینه‎های درمانی و توصیه‎های خود و تغییرات کاهش دهندۀ ریسک مرتبط به سبک زندگی را بهبود بخشند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر آنتونیوس آنتونیو / Antonis Antoniou، از "دپارتمان بهداشت عمومی و مراقبت‎های اولیه" کمبریج می‎گوید: "ما توانسته‎ایم تا دقیق‎ترین برآورد ریسک مرتبط به سن را تا زمان حاضر ارائه دهیم. این می‎تواند اطمینان بیشتری نسبت به مشاوره و مدیریت بالینی در زنان دچار خطا در ژن‎های BRCA1 و BRCA2 ایجاد کند."
سرطان به دلیل بروز تغییر در ژن‎هایی که کار سلول‎ها، رشد و تقسیم آنها را تنظیم می‎کنند روی می‎دهد، تغییراتی که باعث از کنترل خارج شدن آنها می‎شود.
برخی از تغییرات ژنتیکی منجر به سرطان ارثی هستند، در حالی که بقیۀ آنها در طول دوران زندگی فرد پدید می‌آیند. این یا به علت رونویسی خطا در ژن‎ها یا بر اثر عوامل محیطی مثل قرار گرفتن در معرض دود سیگار و اشعه (که به DNA آسیب می‎زند) رخ می‎دهد.

ریسک‎های بالاتر برای BRCA1 و BRCA2
اغلب اوقات انباشت صدها تغییر ژنتیکی – که هر یک از آنها مقدار اندکی بر ریسک مبتلابه فرد اضافه می‎کند – سبب بروز سرطان می‎شود.
در هر حال برخی ژن‎ها مثل BRCA1 و BRCA2 هستند که می‎دانیم بروز خطا در رونویسی یا جهش آنها می‎تواند ریسک سرطان پستان و تخمدان را به میزان زیادی افزایش دهد.
معمولاً BRCA1 و BRCA2 به محافظت از سرطان کمک می‎کنند، اما برخی جهش‎ها در یکی از این دو ژن یا هر دوی آنها "احتمال تقسیم و تغییر" سریع‎تر سلول‎ها را افزایش می‎دهد که این به سرطان مجال بروز می‎دهد.
دلیل اهمیت مطالعۀ جدید این است که تا زمان حاضر، تمامی ارزیابی‎های مربوط به بیماران دارای جهش‌های BRCA1 و BRCA2 بر نتایج مطالعات "گذشته‌نگر" متکی بوده‌اند – که آن دسته از مطالعاتند که به گذشتۀ زنانی که هم‌اکنون دچار بیماری هستند، می‎پردازند.
"بعد ماوقع" بودن مطالعات گذشته‎نگر نقطه ضعفی برای بروز مسایل ذاتی مثل مخدوش و نادقیق بودن ضبط و گزارش اطلاعات مورد نظر محسوب می‎شود.
مطالعۀ جدید یک تحقیق طولی آینده‎نگر است – این مطالعه گروه بزرگی نزدیک به 10.000 زن فاقد ابتلاء به سرطان و دارای ویرایش‌های BRCA1 و BRCA2 را گرد آورد و آنها را در طول یک دوره مورد پیگیری بالینی قرار داد، که در خلال این دوره برخی از زنان دچار سرطان تخمدان و پستان شدند، و گروهی دیگر به این بیماری‎ها مبتلا نشدند.
پیشتر نیز مطالعات آینده‎نگر در مورد BRCA1 و BRCA2 انجام شده است، اما همگی آنها مطالعات بسیار کوچکی بوده‎اند – برای مثال، بزرگ‎ترین مطالعه از این نوع در مورد سرطان پستان و شامل فقط 64 نمونه بوده است.

نمایۀ ریسک مرتبط به سن
وقتی دکتر آنتونیو و همکارانش نتایج را تجزیه و تحلیل کردند، پی بردند که برای زنان حامل جهش‎های BRCA1 نرخ سرطان پستان به سرعت تا سنین 30 تا 40 سالگی افزایش می‎یابد و سپس این ریسک تا سن 80 سالگی در همان سطح باقی می‎ماند.
در مورد حاملان ژن BRCA2، نرخ سرطان تا سنین 40 تا 50 سالگی به سرعت افزایش می‎یابد، و سپس تا سن 80 سالگی در همان سطح باقی می‎ماند.
تیم تحقیق پی برد که خطر توسعۀ سرطان پستان در سن 80 سالگی برای زنان حامل ژن خطای BRCA1 72 درصد، و این میزان برای زنان دارای نسخۀ خطای BRCA2 69 درصد است.
مشابهاً، محققان پی بردند که خطر ابتلاء به سرطان تخمدان پیش از سن 80 سالگی برای زنان حامل نسخۀ خطای BRCA1 44 درصد، و برای زنان حامل ژن خطای BRCA2 17 درصد است.
خطر سرطان پستان متعارف – یا توسعۀ سرطان در پستان دوم – 20 سال پس از تشخیص وجود آن در پستان اول، برای زنان حامل نسخۀ خطای BRCA1 40 درصد، و برای زنان دارای نسخۀ خطای BRCA2 26 درصد است.
به هر جهت، هم در مورد سرطان پستان و هم سرطان تخمدان، داشتن تاریخچۀ خانوادگی سرطان مثل تشخیص آن در یکی از وابستگان، ریسک مزبور را افزایش می‎دهد. میزان افزایش با تعداد خویشاوندان درجه 1 و درجه 2 دارای تشخیص سرطان افزایش پیدا می‎کند.
در نهایت، محققان کشف کردند که میزان ریسک سرطان بر مبنای وضعیت جهش در ژن‎های BRCA1 و BRCA2 تفاوت پیدا می‎کند.
دکتر چارلز شپیرو / Charles Shapiro، مدیر "بقاء سرطان" و مدیر "سرطان پستان تجربی و تحقیقی" در "انستیتو سرطان تیش" در مونت سینائی نیویورک سیتی، نیویورک، ارزش تحقیق تازه را تفسیر می‎کند:
"یک مطالعۀ واحد با تعداد قلیلی از این زنان دارای جهش‌های ارگانیسم وراثتی دارای شمار کافی آنالیز آماری معتبر است. به هر جهت، این مطالعه چندین نتیجه از چندین نهاد را به یک نمونۀ بزرگ هدایت کرده است. این آنالیز تلفیقی به این معنی است که نتایج مطالعه قابل اعتمادترند."

Source:
medicalnewstoday.com
Breast and ovarian cancers: Large study improves estimates of genetic risk
By Catharine Paddock PhD
Published: Tue 20 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.