دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا نور مصنوعی شبانه خطر سرطان پستان را افزایش می‎دهد؟

اخبار سرطان

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

بر مبنای یک تحقیق جدید، تماس زیاد با نور فضای باز در اوقات شب می‎تواند یکی از ریسک فاکتورهای توسعۀ سرطان پستان باشد.
بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های حدود 110.000 زن، محققان پی بردند آن دسته از زنانی که در اوقات شب در معرض میزان بالایی از نور در فضای باز قرار می‎گیرند در مقایسه با زنانی که در محیطی دارای فضای باز کم‌نورتر زندگی می‎کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.
نویسندۀ رهبر مطالعه پیتر جیمز / Peter James، از "انستیتو مراقبت‌های بهداشتی پیلگریم" در دانشگاه پزشکی هاروارد و همکارانش یافته‎های خود را در نشریۀ "چشم‎انداز بهداشت محیطی" منتشر کرده‎اند.
پس از سرطان پوست، سرطان پستان شایع‎ترین نوع سرطان در میان زنان آمریکایی است. تخمین زده می‎شود که در سال 2017 تعداد 252.710 مورد جدید از ابتلا به سرطان سینۀ مهاجم در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده خواهد شد.
ریسک فاکتورهای سرطان پستان شامل جهش‌های ژنی وراثتی، مصرف الکل، داشتن اضافه وزن یا چاقی، و فقدان فعالیت ورزشی است. به شکل فزاینده‎ای تحقیقات عنوان می‎کنند که قرار گرفتن در معرض نور شبانه نیز می‎تواند نقشی در خطر ابتلا به سرطان پستان داشته باشد.
مطالعات قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در شب را با کاهش ملاتونین مرتبط دانسته‎اند، که هورمون تنظیم کنندۀ چرخه‎های خواب – بیداری در انسان محسوب می‎شود.
تاریکی محرک افزایش میزان ملاتونین است، که به ما زمان رفتن به بستر خواب را اعلام می‎کند. بر این مبنا وقتی ما در طول شب در معرض نور مصنوعی قرار می‎گیریم سطح ملاتونین کاهش پیدا می‎کند. این موضوع می‎تواند سبب بروز مشکلات خواب گردد، که تحقیقات پیشین آن را با افزایش ریسک سرطان پستان مرتبط دانسته‌اند.

خطر سرطان پستان تا 14 درصد افزایش پیدا می‎کند
برای مطالعۀ خود جیمز و تیمش بر آن شدند تا به کاوش بیشتری در مورد ارتباط قرار گرفتن در معرض نور شبانه و خطر سرطان پستان بپردازند. برای انجام این کار، محققان داده‎های مربوط به 110.000 خانم را که همگی نمونه‎های مطالعۀ بهداشت پرستاران II در فاصلۀ سال‎های 1989 تا 2013 بودند، تجزیه و تحلیل کردند.
با استفاده از تصاویر ماهواره‎ای تیم تحقیق میزان نور فضای باز در شب را در نواحی اقامت هر یک از نمونه‎ها ارزیابی کرد. داده‎ها همچنین در مورد سلامت زنان، حضور در شیفت‌های کاری شبانه و عوامل اقتصادی اجتماعی گردآوری شد.
در مجموع و در مقایسه با زنان ساکن در نواحی دارای کمترین میزان نور فضای باز در اوقات شب، زنان ساکن در مناطق دارای بیشترین نور در این زمینه به میزان 14 درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان قرار داشتند.
به علاوه، تیم تحقیق پی برد که هر قدر میزان نور در فضای باز در اوقات شب افزایش یابد، به همان ترتیب ریسک ابتلا به سرطان پستان نیز افزایش پیدا می‌کند.

کارکنان شب‎کار در معرض بیشترین ریسک قرار دارند
در تحقیق بیشتر محققان پی بردند که افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان بر اثر قرار گرفتن در معرض میزان بالای نور فضای باز فقط برای زنان در دورۀ پیش‎یائسگی و زنانی که پیشتر سیگاری بوده و یا اکنون سیگاری هستند اعتبار دارد.
به علاوه محققان پی بردند که این ارتباط برای زنان دارای شیفت کار شبانه در بالاترین سطح خود قرار دارد. محققان می‎گویند که این موضوع به قرار گرفتن بیشتر زنان در معرض نور مصنوعی در اوقات شب و اختلال در چرخه‌های خواب – بیداری زنان مرتبط است.
اگرچه برای تأیید یافته‎های مطالعۀ حاضر و مکانیسم‎های محتمل پشت آنها به تحقیقات بیشتری نیاز است، جیمز و همکارانش معتقدند که مطالعۀ آنها ممکن است به شناسایی ریسک فاکتور بالقوۀ دیگری در مورد یکی از شایع‎ترین انواع سرطان در زنان دست یافته باشد.
پیتر جیمز می‌گوید:
"در جامعۀ صنعتی مدرن ما، نور مصنوعی تقریباً همه جا هست. نتایج مطالعۀ ما عنوان می‎کند که این تماس گسترده با نور فضای باز در طول شب می‎تواند نمایانگر یک ریسک فاکتور تازه برای سرطان پستان باشد."

Source:
Could outdoor light exposure at night heighten breast cancer risk?
Published 2 hours ago
By Honor Whiteman

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.