دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

وارفارین از سرطان پیشگیری می‎کند

وارفارین، فیبریلاسیون شریانی، فلوتر شریانی، سرطان پروستات، ضد انعقاد، لخته شدن خون، حمله قلبی، سکته مغزی، گیرندۀ AXL تیروزین کیناز، پروتئین Gas6، سرطان پستان

مصرف وارفارین با 31 درصد کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات، 20 درصد کاهش خطر سرطان ریه و 10 درصد کاهش ریسک سرطان پستان همراه بود

اخبار سرطان

• هانر وایتمن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه نادر اکبری

وارفارین دارویی است که برای کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی استفاده می‎شود. به هر جهت، یک تحقیق جدید عنوان می‎کند که این دارو در عین حال قادر است تا ریسک سرطان را به طور مشخص در افراد سنین 50 سال و بالاتر کاهش دهد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر جیمز بی. لورنس / James B. Lorens، از دانشگاه برگن در نروژ و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در JAMA پزشکی داخلی منتشر کرده‎اند.
وارفارین نوعی داروی ضد انعقادی یا رقیق کنندۀ خون است، که به پیشگیری از تشکیل لخته در خون کمک می‎کند. این دارو از طریق مهار تولید ویتامین K، که برای تشکیل لختۀ خون ضروری است، عمل می‎کند.
وارفارین عمدتاً برای مردمی که سابقۀ حمله قلبی، استروک، ترومبوز ورید عمقی و دیگر اختلالات ناشی از لخته شدن خون را دارند، تجویز می‌شود. وارفارین در عین حال ممکن است برای مردمی که در ریسک بالای ابتلا به لخته شدن خون قرار دارند، شامل افراد دچار اریتمی، یا بی‌نظمی ضربان قلب و افراد دارای پروتز دریچۀ قلب، تجویز شود.
در حالی که وارفارین استاندارد طلایی برای پیشگیری از لخته شدن خون محسوب می‎شود، تحقیقات پیشین عنوان کرده‎اند که این دارو در عین حال پتانسیل پیشگیری از توسعۀ سرطان را دارد.
به طور مشخص مطالعات انجام شده در مدل‌های سرطان نشان داده‎اند که وارفارین گیرندۀ AXL تیروزین کیناز را با مهار یک ویتامین وابسته به پروتئین K به نام Gas6 که می‎تواند گسترش سلول‎های سرطانی را متوقف نماید، مهار می‏‌کند.
برای مطالعۀ خود دکتر لورنس و همکارانش بر آن شدند تا تعیین کنند که آیا مصرف وارفارین می‎تواند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد یا خیر.

خطر سرطان تا 16 درصد کاهش یافت
برای مطالعۀ خود محققان داده‎های "ثبت نام ملی نروژ"، "پایگاه داده‎های نسخه‎ای نروژ" و "ثبت نام سرطان نروژ" را مورد استفاده قرار دادند.
تیم تحقیق از داده‎های مربوط به 1.256.725 نفر که در فاصلۀ ژانویه 1924 تا دسامبر 1954 در نروژ متولد شده و بیش از نیمی از آنان زن بودند، استفاده کرد.
محققان داده‏‌های مربوط به مصرف وارفارین توسط نمونه‎ها در فاصلۀ ژانویه 2004 تا دسامبر 2012 و نیز داده‎های مربوط به شیوع سرطان در میان سوژه‎ها در فاصلۀ ژانویه 2006 تا دسامبر 2012 را بررسی کردند. از جمع نمونه‎های مطالعه 92.942 نفر وارفارین مصرف کرده بودند.
محققان پی بردند در مقایسه با افرادی که وارفارین مصرف نکرده بودند افراد مصرف کنندۀ وارفارین تا 16 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار داشتند.
در بررسی نقاط خاص بدن، مصرف وارفارین با 31 درصد کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات، 20 درصد کاهش خطر سرطان ریه و 10 درصد کاهش ریسک سرطان پستان همراه بود.
به علاوه محققان به ارزیابی این موضوع پرداختند که چگونه مصرف وارفارین بر ریسک توسعۀ سرطان در زیرگروهی از نمونه‎ها که این دارو به دلیل فیبریلاسیون شریانی یا فلوتر شریانی برایشان تجویز شده بود، مؤثر بوده است.
نتایج مطالعه نشان داد که این افراد در ریسک پایین‎تری برای توسعۀ سرطان قرار دارند و نیز احتمال ابتلا آنان به سرطان پروستات، ریه، پستان، و رودۀ بزرگ کمتر است.

وارفاین "محافظی در برابر سرطان است"
روی هم رفته دکتر لورنس و تیمش معتقدند که یافته‎های آنها عنوانگر این است که وارفارین می‏تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. محققان می‎نویسند:
"داده‎های ما نشان می‎دهد که وارفارین می‎تواند محافظ محتملی در برابر سرطان باشد، یافته‌ای که می‎تواند پیامدهای مهمی در انتخاب دارو برای بیماران نیازمند داروهای ضد انعقادی داشته باشد."
تیم تحقیق می‎نویسد که این مطالعه از نوع مشاهده‎ای است و بنابراین امکان اثبات روابط علت و معلولی وجود ندارد.
همچنین برخی از محدودیت‎های مطالعه را باید مورد ملاحظه قرار داد. برای مثال محققان داده‌های مربوط به مصرف سایر داروها توسط نمونه‎ها را گردآوری نکرده و نیز سایر عوامل مؤثر در توسعۀ سرطان مثل رژیم غذایی، وزن و وضعیت مصرف سیگار را در مطالعۀ خود محاسبه نکردند.
محققان جمع‎بندی می‎کنند که مطالعات بیشتری برای تعیین مکانیسم‌های زیربنایی درگیر در تأثیر محافظتی وارفارین در مورد سرطان مورد نیاز است./

Source:
Warfarin may prevent cancer
By Honor Whiteman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Mon 6 November 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.