دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تست آنلاین برای پیش‎بینی سرطان پوست در افراد بالای 40 سال

ملانوما، پیش‌بینی ریسک سرطان، دانشگاه کوئینزلند، سرطان پوست، ابراز پیش‎بینی، DNA، نمونه خون، تست آنلاین، QIMR Berghofer

حتی مردمی که در مورد سرطان ملانوما دارای ریسک پایین ارزیابی می‎شوند باید نسبت به خطرات نور آفتاب و محافظت از خود در برابر آن هشیار باشند

اخبار سرطان

جانل مایلز
ترجمه محمدقاسم رافعی

پژوهشگران یک تست آنلاین ساده را برای پیش‎بینی خطر ابتلا به سرطان ملانوما (ملانوم) در طول چند سال بعدی زندگی برای مردم سنین بالای 40 سال توسعه داده‌اند.
محققان دانشگاه کوئینزلند تست آنلاین ساده‎ای را برای مردم 40 سال به بالا برای پیش‎بینی ریسک توسعۀ ملانوما در طول چند سال بعدی زندگی آنان توسعه داده‎اند.
این تست که هم‎اکنون در دسترس است، بر اساس پرسشنامه‌های 40.000 نفر ساکنان کوئینزلند که به نام مطالعۀ QSkin شناخته می‌شود، شامل بیش از 650 مورد مردم با تشخیص ابتلاء به ملانوما در طول دورۀ تحقیق توسعه یافته است. این تست احتمال توسعۀ ملانوما را در طول 3.5 سال آینده بر اساس ریسک فاکتورهای سن، جنس، قابلیت برنزه شدن، رنگ مو، کاربرد ضد آفتاب و تعداد خال‎های بدن محاسبه می‎کند.
تست توصیف شده از سوی همکار پروژه دیوید وایتمن / David Whiteman از "انستیتو تحقیقات پزشکی QIMR برگهوفر" دارای دقت 70 درصد - بسیار بیشتر از ابزارهای مشابه مورد استفاده در تعیین ریسک سرطان پستان و سرطان روده - است.
پروفسور وایتمن سرپرست گروه کنترل سرطان در QIMR برگهوفر، به مدت 8 سال بر روی تست پیش‎بینی ملانوما کار کرده است.
وی امیدوار است تا در طول چند سال آینده داده‎های DNA آنالیز خون نمونه‎های QSkin ارزش پیش‎بینی کنندۀ ابزار آنلاین را بهبود بخشد اما می‎گوید هیچ تستی هرگز نخواهد توانست با دقت صد در صد کار پیش‎بینی را به انجام برساند.
در نهایت هدف این است که بیماران قادر باشند تا برای تکمیل تست و گرفتن نمونۀ خون برای ارزیابی ریسک ملانوما نزد پزشک بروند.
پروفسور وایتمن می‌گوید، "این تست به مردم کمک می‎کند تا ریسک متوجه خود را درک کنند و اگر در ریسک بالای ابتلا به ملانوما قرار دارند، آنگاه نیاز خواهد بود تا به پزشک مراجعه کنند تا پوست آنها به شکل منظم‌تری بررسی شود تا مشخص گردد که آیا پیش از گسترش علایم نشانه‌های اولیۀ ملانوما در آنها را می‎توان ردگیری کرد یا خیر."
اما وی می‎گوید حتی مردمی که در مورد سرطان ملانوما دارای ریسک پایین ارزیابی می‎شوند باید نسبت به خطرات نور آفتاب و محافظت از خود در برابر آن هشیار باشند.
پروفسور وایمتن مـی‎گوید، "اغلب استرالیایی‎ها در مقایسه با مردم دیگر کشورها به علت ترکیبی از پوست ظریف و میزان بالای نور آفتاب در ریسک بالاتری برای ابتلا به ملانوما قرار دارند."
مادر سه دختر، مگان اُلدینگ / Meegan Olding، دچار ملانومایی در صورت بود که در ماه فوریه پس از بررسی پوست با عمل جراحی برداشته شد. سرطان پیش از آنکه شانسی برای رشد در لایه‎های زیرین پوست داشته باشد ریشه‎کن شد.
این سرهنگ دوم 40 وزرات دفاع می‎گوید، "من این موضوع را مطلقاً نوعی قسر در رفتن تلقی می‌کنم. من به جای زخم نگاه می‎کنم و کاملاً قابل مقابله است اما من آن را با غرور با خود حمل می‎کنم زیرا برای من به این معنی است که من زنده‌ام. من به یقین از این به بعد از ضد آفتاب بیشتری استفاده می‎کنم و زمان بیشتری هم از کلاه استفاده خواهم کرد. من همیشه مراقب بچه‎هایم بودم، همیشه برایشان از کرم ضد آفتاب استفاده می‎کردم، همیشه آنها را با کلاه و لباس مناسب می‎پوشاندم اما همین کار را در مورد خودم همیشه انجام نمی‎دادم."
"سرطان استرالیا" پیش‌بینی می‎کند که در سال 2018 بیش از 14.000 مورد جدید از ملانوما تشخیص داده خواهد شد و بیش از 1900 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این سرطان از دست خواهند داد.
برای دسترسی به تست پیش‌بینی آنلاین سرطان ملانوما روی لینک زیر کلیک کنید:
qimrberghofer.edu.au/melanomariskpredictor

Source:
QIMR Berghofer launches online test to predict melanoma risk for those aged 40 and over
Janelle Miles
The Courier-Mail MARCH 12, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.