دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درک جدید از متاستاز می‌تواند درمان‌های نو برای سرطان ارائه دهد

اخبار سرطان

نوشتة هانر وایتمن
ترجمة هامیک رادیان

محققان بریتانیایی پس از کشف ساز و کار نامتعارف گسترش و بقاء سلول‌های سرطانی در بدن، ممکن است به موفقیتی در درمان سرطان دست یافته باشند.
در مطالعه‌ای که در Nature Communications منتشر شده است، محققان روشن می‌کنند که چگونه دو مولکول برای کمک به بقا سلول‌های سرطانی در هنگام متاستاز نیروهایشان را به هم پیوند می‌دهند.
متاستاز فرآیندی است که در آن سلول‌های سرطانی راهشان را از تومور اولیه می‌گشایند و از طریق جریان خون یا سیستم لنفی در دیگر بخش‌های بدن گسترش می‌یابند.
وقتی سرطان گسترش می‌یابد، درمان بیماری بسیار چالش‌برانگیزتر می‌شود. شیمی‌درمانی، هورمون درمانی، رادیوتراپی و دیگر درمان‌ها ممکن است در مورد برخی سرطان‌های متاستاتیک مثمر ثمر باشند اما برای بیشتر سرطان‌ها پیش‌آگهی ضعیف است.
به عنوان مثال، نرخ بقاء 5 ساله مرتبط با زنان مبتلا به سرطان سینة لوکال – کنسری که هنوز متاستاز نداده است – 61٪ است. این میزان برای زنانی که سرطان سینة آنها به دیگر نقاط بدن نظیر غدد لنفاوی مجاور، ریه یا استخوان تسری یافته است به 6٪ نزول می‌کند.
بر این مبنا محققان برای یافتن راه‌هایی برای پیشگیری از گسترش سرطان در مکان اولیه سخت در تلاش هستند – و مطالعة اخیر امیدواری‌هایی را درست در همین مورد ارائه می‌دهد.

فرآیند پیام دفاعی جدید در مورد سلول‌های سرطانی کشف شد
رهبر مطالعه، دکتر استفانی کرمورگنت / Stéphanie Kermorgant از انستیتو سرطان بارتز در دانشگاه کوئین مری لندن (QMUL) و همکاران بر آن شدند تا ببینند در کشت سلولی گورخرماهی و موش در هنگام جدایی سلول‌های سرطانی از تومور چه اتفاق می‌افتد.
آنها دریافتند که "اینتگرین‌ها" در بقاء سلول‌های سرطانی پس از جدا شدن آنها از تومور اولیه نقش مهمی ایفاء می‌کنند.
تیم تحقیق توضیح می‌دهد که اینتگرین‌ها به عنوان نامزد پیام‌رسانی "خارج – داخل" و "داخل – خارج" شناخته می‌شوند که به سلول‌های سرطانی کمک می‌کند تا به محیط پیرامون خود متصل شوند.
در هر حال، آنها دریافتند که در کوران سفر سلول‌های سرطانی در فرآیند متاستاز اینتگرین‌ها پیام‌رسانی "در-درون" را بر عهده می‌گیرند، که در آن فرمی از پیام دفاعی در سلول ظاهر می‌شود.
نویسندگان توضیح می‌دهند: "اینتگرین بتا -1 با پروتینی به نام c-Met همراه می‌شوند و هر دو پروتین به درون سلول سرطانی می‌روند. پروتئین‌ها سپس به محدوده‌ای از سلول که به صورت متعارف برای تنزل و بازیافت مواد سلولی اختصاص دارد نقل مکان می‌کنند."
محققان می‌گویند این برای نخستین بار است که چنین فرآیندی در سرطان‌های متاستاتیک مورد شناسایی قرار گرفته است.

بازداشتن بتا – 1 از ورود به داخل سلول‌های سرطانی می‌تواند مانع متاستاز شود
در مرحلة بعد، تیم تحقیق بر آن شد تا دریابد چه اتفاقی خواهد افتاد اگر هم بتا – 1 و هم c-Met از ورود به داخل سلول‌ها یا سفر به محدودة مورد نیاز برای پیام‌های دفاعی سلول منع شوند.
در آزمون هر دو استراتژی در مورد سلول‌های سینه و ریه‌ها، محققان دریافتند که سلول‌ها به میزان بسیار کمتری دچار متاستاز می‌شوند، که نشانگر این موضوع است که بتا – 1 و c-Met نقشی حیاتی در پیشرفت سرطان ایفاء می‌کنند.
دکتر کرمورگنت و همکارانش باور دارند که یافته‌های آنها عنوان‌گر این است که بازداشتن بتا -1 از ورود اولیه به سلول‌های سرطانی می‌تواند راهی مؤثر برای مقابله با سرطان متاستاتیک باشد.
در حالی که مهارکننده‌های اینتگرین هم‌اکنون به عنوان درمان‌کنندة سرطان مورد آزمایش قرار می‌گیرند، فعلاً چنین داروهایی فعالیت پیام‌رسانی اینتگرین را بر روی سطح سلول‌های سرطانی هدف قرار می‌دهند. تیم تحقیق می‌گوید این موضوع می‌تواند توضیح‌دهندة این نکته باشد که چرا چنین درمان‌هایی نتایج اندکی به دست داده‌اند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.